Malatya
Giriş Tarihi : 30-04-2017 17:53   Güncelleme : 30-04-2017 17:53

Talep Olursa Ilçelerde Kurs Açilacak

Türkiye’de Bir ilk olarak Kirkim Kursunu açan Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birligi verdigi kursun sonuncu gününde Yetistiricilere uygulamali Kirkim yöntemi uyguladi. Birlik Baskani Ihsan Akin, “yetistiricilerimize uygulamali olarak kirkim yapma yöntemini uyguluyoruz. Önemli olan husus hayvanin en iyi sekilde kirkiminin yapilmis olmasidir. Bu kurslarimiza talep oldugu sürece bütün ilçelerimizde de açabiliriz.” dedi

Talep Olursa Ilçelerde Kurs Açilacak

>>M. ALI GÜNAYDIN

Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birliginin düzenlemis oldugu Kirkim Kursu’nun sonuncu gününde yetistiriciler Kirkimi Uygulamali olarak yapti. Birlik Baskanliginin düzenledigi uygulamali egitim programi için Battalgazi’ye bagli Kapikaya Köyünde yetistiriciler kirkim makinasiyla kursta aldiklari egitimi uygulamali bir sekilde gösterdi. Birlik adina konusan Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birligi Baskani Ihsan Akin, “yetistiricilerimize uygulamali olarak kirkim yapma yöntemini uyguluyoruz. Önemli olan husus hayvanin en iyi sekilde kirkiminin yapilmis olmasi, kirkimin yapaginin yok olmamasi adina kirkim kursunun ne kadar önemli oldugunu burada uygulamali olarak görüyoruz. Bu kurslarimiza talep oldugu sürece bütün ilçelerimizde de açabiliriz” ifadelerini kullandi.

YETISTIRICILERE UYGULAMALI KIRKIM YAPILDI

Kirkim Kursunun sonuncu gününde Yetistiricilere uygulamali kirkim yapma yöntemini uygulayan Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birligi Baskani Ihsan Akin, “Koyun Kirkimi ile alakali, kursumuzun uygulamali olarak yaptigimiz yer Battalgazi’ye bagli Kapikaya Köyünde Kursumuza katilan yetistiricilerle birlikte kirkim makinasiyla koyunlari uygulamali olarak yapiyoruz. Önemli olan husus hayvanin en iyi sekilde kirkiminin yapilmis olmasi, kirkimin yapaginin yok olmamasi adina kirkim kursunun ne kadar önemli oldugunu burada uygulamali olarak görüyoruz. Bu anlamda Türkiye ilk defa birlik olarak bunu Malatya’da uyguluyoruz. DAP Bölgesi kapsaminda amaçlanan projeye birligimizi 100 adet kirkim makinesi yüzde 80 hibeli olarak kirkim kursumuza katilan yetistiricilerimize verile bilmesi için DAP’tan destek bekliyoruz. En azindan bu proje geçerse, kirkim kursuna katilan arkadaslarimiz hayvanlarini otomatik makinelerle kirkim makineleri yüzde 80 hibeyle faydalanmis olur. Burada uygulamali egitimin ne kadar önemli oldugunu her platformda dile getiriyoruz. Bu kurslarimiz talep oldugu sürece bütün ilçelerimizde de açabiliriz. Tabi ki Battalgazi Halk Egitim Müdürlügü, Battalgazi Ilçe müdürlügü ve Yine Milli Egitim Müdürlügüne yaptiklari desteklerinden dolayi tesekkür ediyoruz” diye konustu.

“KURSUN SONUNDA YETISTIRICILERE SINAV”

Yetistiricilere 40 saati teknik, 16 saati uygulamali 2 haftalik bir kurs verdiklerini dile getiren Baskan Akin söyle konustu, “Ilk kurs olmasi hasebiyle yetistiricilerimize ve hocalarimiza hayirli ugurlu olmasini diliyorum. Kursumuz toplamda 40 saati teknik, 16 saati de uygulamali olan 2 haftalik bir kurstu. Kursun son günü ama bunun bitti diye bir seyi yok, bunun sonunda puanlama sistemi uygulanacak ve sinava katilacaklar. Bununla birlikte yeterlilik için sinavdan en az 70 puan almasi gerekiyor. Biz istiyoruz ki bu uygulamayla sertifika almaya hak kazansinlar ve bu konuda teknik arkadaslarimiz her alanda yetistiricileri bilgilendiriyor, egitimler veriyor. Ilk defa yapilmasina ragmen ilgi yogundu ama biz daha fazla olmasini bekliyorduk. Çünkü bizim yaklasik 2 bin üyemiz var ve suanda 27 kursiyerimiz bulunuyor. Tabi biz de ilk etapta istiyorduk ki 3 veya 5 kursu birden açabilelim. Ilk uygulamada genel olarak bir yaklasim vardir, ilk etapta bir bakalim katilim var mi, nedir ne degildir ona göre bir katilim saglayalim düsüncesi var. Bu islemler genellikle zamana dayalidir ve hemen olmasini bekleyemezsiniz.”

VETERINER ESLIGINDE KIRKIM YÖNTEMI

Kirkim yapma yöntemini yetistiricilere anlatan Veteriner Hekim Aysegül Karakus sunlari ifade etti, “Kirkim makinasinin tek bir ayari var ve elektrikle çalisiyor, elektrik olmadiginda jeneratörle de çalisir. Makasla kesim yapildiginda deriye zarar verebiliyoruz ama makinede kontrolü kendimiz yapabiliyoruz. Kirkima bas kisminda baslayarak karin bölgesine dogru yapiyoruz. Kirkimin hayvandaki kirli yapagini kursumuzda konusmustuk. Kirkim yaparken hayvanin yapaginin telef olmamasi önemli, kirkim yaparken dikkatli olmak gerekiyor ve deriyi çikarmamamiz gerekiyor. Normal bir makinayla veya makas günde ancak 20 veya 25 tane yaparsiniz, ama kirkim makinesi ile çok rahat bir sekilde 100 veya 120 tane hayvana kirkim yapabiliyorsunuz. Kirkim yapilirken hayvanin kirlenmemesi için altina naylon serilmelidir. Kirkim yaparken hayvan üzerindeki zararli parazitleri yani bit, pire, keneyi vücuttan atiyor, temizliyor ve hayvan da rahatliyor. Hayvana kirkim yaparken boyun, meme ve kuyruk kismina çok dikkat etmek gerekiyor, bu noktalar hayvanin en hassas noktalari.”

YETISTIRICILER KURSTAN MEMNUN

Birligin vermis oldugu Kirkim kursuna katilan yetistirici Gülnaz Er kurs ile ilgili olarak sunlari söyledi, “Daha önce kursta gördüklerimizi suan için uygulamada yapiyoruz. Kirkim kursundan önce hayvanlari makasla keserdik ve hayvanlara zarar verirdik, çok defa yaralamalar olurdu. Kirkim makinesi ile birlikte hiç olmayacak kadar zararsiz ve kolay bir yöntemi var. Bir gün içinde en az 100 tane koyuna kirkim yapabiliyorum. Her yil en bin lira kadar ücret verirdim kirkim islemi için Gaziantep’ten kirkim ustasi getirtiyordum ve bana maliyeti çok oluyordu. Suan ise makine ile kendim yapabilecek durumdayim. Çocuklugumdan beri çiftçiydim, yaklasik 10 yildir da yetistiricilik yapiyorum.” Yetistirici Caner Sarigül ise, “Kirkim kursuna katildigimiz için çok memnunuz ve bu konuda Ihsan Baskanimiza çok tesekkür ediyoruz. Kirkim kursu çok verimli geçti. Arkadaslarimizla birlikte dogru bildigimiz yanlislari da ögrendik. Ben de yaklasim 12 yildir bu isi yapiyorum, kirkim yapardik ama makasla çok zorlanirdik. Kirkim makinesi ile de baya bir yol kat edecegimizi düsünüyorum” dedi.