Genel
Giriş Tarihi : 24-09-2021 17:34   Güncelleme : 24-09-2021 17:34

“Takımlarımızla Gurur Duyuyoruz”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ TEKNOFEST 2021 Yarışmaları için her türlü destek ve katkıyı sağladığımız ‘Ebabil’, ‘Aktolga’ ve ‘Anatolia’ takımlarımızın geliştirdikleri projelerle finallere kalmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Genç yaşta bilim ve teknolojiye gönül vererek geleceğin teknolojilerini üreten gençlerimizle ne kadar gurur duysak azdır.” diye konuştu.

“Takımlarımızla Gurur Duyuyoruz”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın talimatlarıyla 2019 yılındaki Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra Belediye bünyesinde kurulan AR-GE Müdürlüğünün Yeşilyurt’taki okullarda bilime ve teknolojiye meraklı öğrencilerin Milli Teknoloji Hamlesi atağına destek vermeleri amacıyla gerçekleşen etkin ve kararlı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Gençlerin daha fazla bilimle ve teknolojiyle buluşması adına imkanlarını seferber eden Yeşilyurt Belediyesinin destekleriyle dünyanın en büyük teknoloji festivali olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Yarışmalarına katılan gençler, geleceğin teknolojik ve bilimsel aletlerin üretilmesi noktasında gösterdikleri gayret ve çaba neticesinde katıldıkları yarışmalarda elde ettikleri başarılarla Malatya’nın gururu olmaya devam ediyorlar.

Yeşilyurt Belediyesinin İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Okul İdarecileriyle ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde;  Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan ‘Ebabil’ takımı geçtiğimiz yıl Gaziantep’de düzenlenen TEKNOFEST 2020’DE ‘Sürü İha’  projesiyle birinci olurken, aynı yarışmaya ‘Uçan Araba’ projesiyle katılan Selahattin Eyyubi Fen ve Sosyal Bilimler İmam Hatip Lisesi ‘Anatolia’ takımı ise ikinciliği elde ederek, hediyelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almışlardı.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın bizzat tebrik ederek kutladığı ‘Ebabil’ ve ‘Anatolia’ takımlarımızın yanı sıra farklı projeleri içeren buluşlarıyla kurulan ‘Aktolga’ takımı, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021’de başarılarına bir yenisini daha ekleyerek, finale kaldılar.

İstanbul Atatürk Havalimanında 21 Eylül’de başlayıp 26 Eylül’de sona erecek olan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST 2021’de Malatya’yı başarıyla temsil eden ‘Ebabil’ takımı İnsansız Hava Araçları Sabit Kanat kategorisinde, ‘Aktolga’ takımı Döner Kanat kategorisinde, ‘Anatolia’ takımı ise Kültür ve Turizm kategorisinde finale yükselerek büyük bir başarının altına imza attılar.

TEKNOFEST 2021’de finale kalan takımlarla gurur duyduklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, havacılık, uzay ve teknoloji alanında yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak ve geleceğin yıldızlarını yetiştirmek amacıyla başlatılan Milli Teknoloji Hamlesine Yeşilyurt Belediyesi olarak tam destek verdiklerini söyledi.

Gençlerin uzay teknolojileri, insanlık yararına projeler, savunma sanayi aletleri ve yapay zeka çalışmalarında aktif ve üretken olmaları için ekipman ve lojistik anlamda her türlü desteği verdiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Yeşilyurt Belediyesi olarak araştırma, geliştirme ve inovasyon gibi alanlarda daha etkin olabilmek adına ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan Milli Teknoloji Hamlesinin ülke genelinde geliştirilmesi noktasındaki çalışmalara bizlerde Yeşilyurt’ta hayata geçirdiğimiz projeler ve desteklerle katkı sunuyoruz. AR-GE Müdürlüğümüzün gözetiminde gerçekleşen çalışmalar sonucunda okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimizin desteği, bilime meraklı öğrencilerimizin katılımıyla teknolojik aletler üreten ve geliştiren takımlar kurduk. Ekipman ve lojistik anlamında her türlü desteği verdiğimiz takımlarımızın geçen yıl ki TEKNOFEST yarışmalarında elde ettikleri büyük başarıların ardından, bu desteklerimizi daha artırdık. ‘Durmak yok yola devam’ anlayışından aldığımız güç ve ilhamla birlikte geçen yıl ki başarıları yeni başarılarla taçlandırmak için bu yıl ki TEKNOFEST 2021’ye de büyük umutlarla hazırlandık. Takımlarımızın kurulmasında büyük emek sarf eden AR-GE Müdürlüğümüze, Okul Müdürlerimize, Öğretmenlerimize ve geleceğimizi inşa edecek olan tüm gençlerimize teşekkür ediyor, şahsım ve hemşehrilerim adına başarılar diliyorum. “ şeklinde konuştu. >> HABER MERKEZİ