Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-04-2021 17:24   Güncelleme : 26-04-2021 17:48

Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir Projesi DAP Onayından Geçti

Malatya’da kurulması planlanan Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir Projesi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından kabul edilerek Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Programına dahil edildi. İlk etapta yaklaşık 1 milyon TL ödeneğin ayrıldığı projede 5 ayrı lokasyonda toplanan sütler Soğuk Zincir ile işleme merkezlerine taşınacak. Etapların tamamlanması durumunda 10 milyon TL’yi aşkın yatırım sağlanmış olacak

Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir Projesi DAP Onayından Geçti

Kurulduğu günden bu yana Malatya’da Kayısının hamisi görevini üstlenen Malatya Ticaret Borsası, bölgesel ticareti artırmak ve yerelde ticarete açılan ürün yelpazesini genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor. Başarılı bir şekilde sonuçlandırılan Lisanslı Soğuk Hava Depocu ve Laboratuvarın ardından şimdi de Hayvancılık sektörünü ilgilendiren bir projeye imza atıyor. Süt Toplama ve Soğuk Zincir Projesi ile üreticiden sütler toplanarak Süt İşleme Entegre Tesislerine ulaştırılacak. Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Ticaret Borsası ve Süt Üreticileri Birliği tarafından hazırlanan Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir Projesinde fizibilite çalışmalarının ardından proje DAP tarafından onaylandı.

İlk etapta Şahnahan Bölgesinde hali hazırda inşaatı devam eden ve Süt Üreticileri Birliği tarafından projelendirilen Süt Toplama Merkezi’ne Malatya Ticaret Borsası tarafından proje desteği, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından da finansal destek sağlanacak. İlk etapta kurulacak pilot bölge için yaklaşık 1 Milyon TL’lik yatırım bedeli belirlenirken, tesiste günlük 20 Ton günlük süt toplama işlemi sağlanacak.

Malatya Ticaret Borsasından gerçekleştirilen Basın toplantısında konuşan Başkan Ramazan Özcan, “ 2019 yılında Malatya Ticaret Borsası olarak Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir projesinin fizibilite çalışması ile ilgili Fırat Kalkınma Ajansı ile işbirliği yaparak bir çalışma başlatmıştık. Projenin ilk ayağının gerçekleşmesinin ardından Kalkınma Ajansımızın Genel Sekreteri Abdulvahap Bey ile yapmış olduğumuz görüşmeden sonra projenin hayata geçirilmesi konusunda DAP’a proje sunuldu. Kalkınma Genel Müdürümüz ile de o dönem sayın Öznur Çalık’ın yapmış olduğu görüşme ile bu projenin hayata  geçirilmesi konusunda mutabakat sağlanmıştı. Daha önceki fizibilite çalışmamızda da Malatya’da böyle bir ihtiyaç olduğunuz, hem süt toplama merkezi hem de burada toplanacak ürünlerin soğuk zincir ile gerekli işletme alanlarına nakli ile ilgili bir proje gerçekleştirmiştik. Şuanda bu projenin hayata geçirilmesinin ilk aşaması olarak gördüğümüz projeye DAP tarafından verilecek olan destek, Fırat Kalkınma ajansı Genel Sekreterine ulaştı. Bu proje uzun zamandır gündemde ve çok önemseniyor. Fırat Kalkınma Ajansının Malatya’da olması bizim için çok önemli bir avantaj. Bilindiği üzere daha öncesinde Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuğa geçilmesi konusunda Ajansımızın aslında projeye verdiği büyük destekle hayata geçirme fırsatı bulduk. Malatya’da ciddi anlamda bir süt üretiminin olduğu ve bu sütlerin sağlıklı bir şekilde belirli lokasyonlar belirlenerek, buralardan toplanıp soğuk zincirlerle işletme alanlarına çekilme noktasında bir çalışmaydı. Bu noktaya gelmiş olmasından dolayı özellikle hem Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimize hem de Kalkınma Genel Müdürümüz Barış Beye, süreçte istişareleri için Milletvekillerimize çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Projenin gerçekleşmesi ile bölgenin kazanacağına işaret eden Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı,” Bugün Malatya için mutlu olduğumuz, özellikle Tarım ve Hayvancılık konusunda önemli bir projeye başlayacağımız bir gün olacak. sayın başkanımızın da ifade ettiği gibi, 2019 yılından itibaren Malatya Ticaret Borsası ile birlikte İlimizdeki süt varlığının soğuk zincir ile değerlendirilerek, Bingöl’deki Sütaş yatırımı ile birlikte pazarlama imkanlarının sağlanılmasına yönelik bir süt toplama merkezi fizibilitesine başladık. Gerçekten çok değerli bir çalışma sunuldu bizlere. Ben bu anlamda da bu fizibilite çalışmasının başlatılması noktasında, gerekse ilimizi kapsamlı şekilde değerlendiren bir çalışma yapılması noktasında değerli başkanımıza teşekkür ediyorum.

Daha sonra başkanımızın girişimleri ile bizi cesaretlendirmesi ile yine değerli Vekilimiz Öznur Hanımın bizleri yönlendirmesiyle DAP İdaremizin Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Programının İlimizde Süt toplama Merkezleri ve Soğuk Zincirin kurulmasına yönelik bir başvuruda bulunduk.

Bu projemiz kapsamında ilimizin günlük 600 ton kadar süt kapasitesi var. Bunların gerek bölgemizdeki önemli süt toplayıcısı olan firmamıza, gerekse yereldeki üreticilerimizin sıhhi olarak süt toplamalarını sağlayacak ekipmanlarının altyapılarının kurulmasına yönelik inşallah ilk başta belli noktalarda, daha sonra ileriki yıllarda Malatya Ticaret Borsası ve Malatya İli Süt Üreticileri Birliği ile birlikte bu projenin devamını getirerek, İlimizde sütün kırsal alanda hızlı bir şekilde, sıhhi bir şekilde pazarlanmasını sağlayacak altyapıyı kurmuş olacağız. Bu kuracağımız Süt Toplama Merkezi’nin iyi bir modelle yönetilmesini istiyoruz. Sayın Başkanımız ve İlgili paydaşlarla birlikte değerlendirdik. Bir Kooperatif kurarak ilgili kurumların doğrudan içinde bulunduğu bir birlik, bir kooperatif marifetiyle bunu yürüteceğiz. İnşallah İlimiz sanayide olduğu gibi, Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuğunda olduğu gibi, Süt alanında da önemli bir proje kazandırmış olacağız.”

Ebubekir Atilla