Malatya
Giriş Tarihi : 17-08-2017 17:02   Güncelleme : 17-08-2017 17:02

Susuzluk Sorunu Sürüyor

Susuzluk sorunu ile kasip kavurulan Malatya’nin bu sorununu Cumhurbaskanina iletmek için çalisma yaptiklarini ve bir dosya hazirladiklarini vurgulayan Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Basar, “Önümüzdeki günlerde diger ziraat odalari ile birlikte dosyayi Cumhurbaskanimiza götürmeyi düsünüyoruz.” dedi

Susuzluk Sorunu Sürüyor

Rahime Gül Erbas (Özel Haber)

Su Sehri olarak bilinen Malatya yaz basindan beri susuzluk sorunu ile bogusuyor. Sorunu gidermek için süphesiz birçok çalisma yapildi. Bunlardan birini de Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Mehmet Basar yapiyor. Susuzluk ile ilgili bir dosya hazirlayip dosyayi Cumhurbaskanina iletmek istiyor. Susuzluk soruna kökten çözüm bulmak için Cumhurbaskanina ileteceklerini vurgulayan Basar sunlari dile getirdi: “Malatya’da yasana su sikintisi göz ününde ne denilebilir ki. Yillardan beri su sikintisi devam ediyor eski Eskimalatya ’da. Firat boyundan tutun ta Kömürhan’a kadar koca bir baraj akiyor ama ova susuz. Yillardir bu sorunumuzu siyasilere söyledik, DSI ile görüstük, gerekli her yer ile görüstük ama bir neticeye varamadik. Susuzluk sorunu ile ilgili bir dosya hazirladik ve mutlaka cumhurbaskanina götürerek onunla görüsecegiz. Önümüzdeki günlerde dosyayi götürmeyi düsünüyoruz diger ziraat odalari ile birlikte.  Malatya’nin bazi siyasileri ile biz hiçbir yere ulasamayiz bu yüzden Karadeniz siyasileri ile Cumhurbaskanina ulasmaya çalisacagiz.”

KARAKAYA BARAJI’NIN DA MI SUYU YOK KI…

Basar: “ DSI bize barajlarla ilgili sikintilari dile getiriyor suyun olmadigini söylüyor ama Kapikaya Barajinin, Çat Barajinin suyu olmayabilir ama koca bir Karakaya Baraji var onun da mi suyu yok. Bu baraj ile elektrik te üretilir bahçe de, tarla da sulanabilir. Hazir kanallara su aktarilabilir, kapali sisteme döndürülebilir,  seçenekler var. Örnegin Alisar Köyü baraja 500 metre mesafede ama kanala su aktaramiyorlar. Suçu sulama birliklerine yüklemeye çalisiyorlar ama sulama birliklerinin bu konu da hiçbir suçu yok. Kanal da su olmaz ise sulama birligi su dagitimini nasil yapacak.” dedi.

“ONLARCA YILLIK AGAÇLAR KURUDU”

Basar sözlerini su sekilde sürdürdü: “Susuzluktan dolayi çiftçilerin zarar hesaplamasini yapmadik.  Meydana gelen zararlar kesin ve kalici zararlar. Onlarca yillik kocaman kocaman agaçlar kurudu. Bu agaçlardan olan zarar nasil hesaplanir ben bilemem. Vatandaslar savciliga sikâyette bulunmaya basladilar. Tazminat davasi açiyorlar. Onlar açmazlarsa da biz açacagiz. Susuzluk sorunun sadece bu yili etkilemedi. Gelecek yillari da etkiledi. Bir agaç kurudugu zaman o ölmüs oluyor. Daha ondan verim alinamaz.”

“YETKILILERLE GÖRÜSTÜK AMA…”

Basar: “Ziraat odasi olarak susuzluga karsi alabilecegimiz bir önlem yok. Çünkü bizim öyle bir gücümüz yok. Sorunu dile getirmek için siyasilere gideriz, sorunu gündeme getiririz, DSI’ye gideriz.  Sikintilari dile getiririz. Bizim oda olarak susuzluga karsi önlem alabilecek bir gücümüz yok.” seklinde konustu.

“ÇIFTÇILERE DSI TARAFINDAN SONDAJ ABONELIGI VERILMIYOR”

Susuzluga kendi imkânlari ile engellemeye çalisan çiftçilerin önünün açilmasi gerektigini ifade eden Basar:  “En büyük sikintilardan bir tanesi vatandas kendisi çare alamaya çalisirken DSI Kurumu yine engel oluyor vatandaslara. Vatandaslara abonelik vermiyorlar. Hiç olmazsa vatandaslara abonelik verseler vatandas sondaj mi vurur kuyumu eser kendisi bilir. Abonelik alamayinca vatandas tikanip kaliyor. Odamiza birkaç gündür bununla ilgili birçok sikâyet geldi. Vatandasin önünü açsinlar. Vatandas kendi imkânlari ile bir sey yapmaya çalisiyor ama ona da engel oluyorlar. DSI yer alti sulari bizimdir diye izin vermiyor. Vatandaslarin kendi imkânlari ile vurduklari sondajlardan bile para talep ediyorlar. Sulama birligi baskani ile görüstüm elinde bakanligin emri var. Bakanlik böyle bir yazi göndermis.  Geçen yil bununla ilgili bir sey yoktu bu yil bize gelmeye basladi. Ilk defa böyle bir sey oldu. Sulama birliklerinde de sikinti var vatandasa su vermedigi halde para talep ediyorlar.” ifadelerini kullandi.