Malatya
Giriş Tarihi : 22-11-2016 17:36   Güncelleme : 22-11-2016 17:36

Susuzluga Son!

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci Gökçeli kaysi üreticisinin yüzünü güldürecek talimati verdi. Gökçe’ye hem yeni bir gölet yapilacak hem de su kaçiran Gökçe Göleti elden geçirilecek. Böylece 10 bin dönümden fazla arazinin sulama ihtiyaci giderilecek

Susuzluga Son!

Bakan Tüfenkci geçtigimiz Kurban Bayrami’nda Doganyol ilçesini ziyaretinde, Gökçe Mahallesi’nde  vatandaslarin talebini sordu. Geçimini kayisi ile saglayan Gökçeliler arazi sulama konusundaki su sikintisini Bakan Tüfenkci’ye aktardi.  Bakan Tüfenkci, Gökçelilerin gölet talebini Orman ve Su Isleri Bakani Veysel Eroglu’na iletti. Bakan Eroglu, Devlet Su Isleri 9. Bölge Müdürlügü’ne talimat verdi ve gölet için çalismalar basladi.  Malatya DSI 92. Sube müdürlügü ekipleri göletin yapilacagi arazide su ölçümü yapti. Gölet, Gökçe Deresi üzerine insa edilecek. Önümüzdeki ay proje ihalesi yapilacak.

15 TEMMUZ MILLET GÖLETI

Bakan Tüfenkci’nin gölet müjdesi Gökçe’de memnuniyetle karsilandi.  Gökçeliler gölete “Bülent Tüfenkci Göleti” isminin verilmesini önerdi. Bu öneri karsisinda Bakan Tüfenkci Gökçelilere tesekkür etti. “Biz yaptigimiz her isi milletimiz için yapiyoruz. Önemli olan Hakkin ve halkimizin rizasidir. Bu isim olacaksa 15 Temmuz Millet Göleti olmali” dedi.

GÖKÇE GÖLETI ELDEN GEÇIRILECEK

Gökçe’ye kazandirilacak yeni göletin yaninda Susuzlar olarak bilinen bölgedeki mevcut gölet de elden geçirilecek. 4 yil önce yapilan Gökçe Göleti su tutmadigi için ancak yüzde 30 verim aliniyordu. Simdi mebran yapilarak göletteki su kaçagi engellenecek. Böylece iki bin dönümlük arazi de suya kavusacak. Doganyol Belediye Baskani Recep Gülbey ile DSI ekipleri de gölde incelemede bulundu.

SIRO ÇAYI’NDAN CAN SUYU

Öte yandan Malatya-Pütürge’de bulunan Siro Çayi’na da isale hatti dösenerek Doganyol arazilerinin sulanmasi gündemde. Talep DSI 92. Sube Müdürlügü’ne iletildi. Önümüzdeki günlerde su ölçüm çalismalarinin baslamasi bekleniyor. Eger ölçümler sonucunda uygunluk raporu çikarsa 25-30 kilmotrelik mesafeden isale hatti ile Doganyol arazilerine can suyu verilecek.