Malatya
Giriş Tarihi : 03-02-2017 15:49   Güncelleme : 03-02-2017 15:49

Suriyeli Bana Alabed: “Türkiye’de Baris ve Huzur Var”

Kizilay Toplum Merkezi'ndeki arkadaslariyla bir araya gelen Bana Alabed, Türkiye'de baris ve huzur oldugu için çok mutlu oldugunu, bir okula yazilip Türkçeyi de ögrenmek istedigini söyledi

Suriyeli Bana Alabed: “Türkiye’de Baris ve Huzur Var”

Suriye’nin Halep'te yasananlari sosyal medya araciligiyla dünyaya duyuran ve ateskesin ardindan Türkiye'ye gelen Suriyeli Bana Alabed, Altindag'daki Kizilay Ankara Toplum Merkezi'nde Suriyeli yasitlarini ziyaret etti. Annesi Fatma Alabed ile merkeze giden Bana, yasitlariyla vakit geçirdi ve oyun oynadi. Anne Alabed, Suriye'de ne kadar kötü seyler yasandigini ve bundan ne kadar sivilin etkilendigini herkesin bildigini animsatti. Kadin, çocuk herkesin savastan çok yara aldigini dile getiren anne Alabed, birçok kisinin evini, çocuklarini, anne ve babasini kaybettigini ifade etti. “Umuyorum ki gelecekte herkes kendi hayatina döner ve kaybettigi seyleri geri alma firsatini bulur” diyen Alabed, çocuklarinin gerçek hayatin ne oldugunu unuttuklarini vurguladi. Suriye'de hukuk okudugunu ancak yasananlardan dolayi egitimine devam edemedigini, ayni zamanda Ingilizce ögretmenligi yaptigini ifade eden Alabed, ülke güvenli olmadigi için ne okula ne hastaneye gidebildiklerini anlatti. Alabed, “Suriye'de sahip oldugumuz ne ev, ne araba, hiçbir sey simdi yok”" diye konustu. Türkiye'ye geldigi ve çocuklari güvende yasadigi için kendisinin de mutlu oldugunu belirten Alabed, ülkeyi ve insanlari çok sevdiklerini söyledi. Türk hükümetine ve Kizilay’a tesekkür eden Alabed, Kizilay’in Suriyelilere gerçek hayati göstermeye çalistigini anlatti.

TÜRKÇE ÖGRENMEK ISTIYORUM

Bana Alabed de Suriye'de oynadigi parkin bombalandigini, arkadaslarinin öldügünü, okula gidemedigini söyledi. Türkiye'de baris ve huzur oldugu için çok mutlu oldugunu, bir okula yazilip Türkçeyi de ögrenmek istedigini dile getiren Bana, “Vatanima geri dönmek isterim. Ben vatanimi çok seviyorum, onu terk etmeyecegim. Biz geri dönüp evlerimizi tekrar kuracagiz” diye konustu.