Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 01-05-2013 09:53   Güncelleme : 01-05-2013 09:53

"Süreci destekliyorum"

Yazar Ahmet Nesin, “Süreci destekliyorum. Baris, savas döneminden daha zor ve agir geçer. O yüzden bu dönem daha çok sabir gerektigine inaniyorum. Karsi çikanlar da çok önemli degil. Baristan yana olanlar çogunlukta olsun yeter” dedi


Malatya 2'nci Anadolu Kitap Fuari'na katilarak kitaplarini imzalayan Ahmet Nesin, çözüm süreci ile ilgili olarak görüsünü belirterek, “Ben basindan beri çözümden yanayim. Çözüm derken baristan yanayim. Baris derken birtakim gerçekleri ortaya koymak ve ona göre gitmek gerekiyor. Bu da Kürtler'in gerçegi. Kürtlere zaten bir takim seyler yapacagiz dediginizde, Kürtleri bir takim seylerden yoksun biraktigimizi kabul etmis oluyoruz. Biz bunu yillardir söylüyoruz; siyasiler ilk defa bunu görmeye ve söylemeye basladilar. Siyasilerin yapmasi gereken su, benim inandigim; biz ne kadar istersek veririz degil, onlarin ne kadar haklari varsa onlari almalari gerektigine inaniyorum. Çünkü biz ne kadar istersek vermek demek, eskisinden biraz daha iyi olmak demek. Süreci destekliyorum. Baris, savas döneminden daha zor ve agir geçer. O yüzden bu dönem daha çok sabir gerektigine inaniyorum. Kürt sorununu siyasiler çözmeli. Biz bunu ilk çikisindan itibaren söylüyoruz. Bu is askerle çözülecek bir durum degil. Asker sonuçta savas için var edilen bir kurum. Siyasiler bunu mecliste çözmek zorundalar. Karsi çikanlar da çok önemli degil. Baristan yana olanlar çogunlukta olsun yeter” ifadelerini kullandi.
Malatya 2'nci Anadolu Kitap Fuari’ni da degerlendiren Nesin, “Ilk günde okullar geliyor. Belli ki Valilik ve Milli Egitim Müdürlügü iyi çalismislar. Katilan arkadaslar geçen yil çok iyi geçtigini söylediler. Bu sene de umarim iyi geçer. Kitap fuarlari; yayinevleri, yazarlar ve okurlar için çok önemli. Kitaplarimizi okuyanlarla muhabbet ediyoruz ve bizden isteklerini ve elestirilerini söylüyorlar. Okur ulasabilecegi bütün kitaplari hemen hemen buluyor. Bizim eski anladigimiz kitapevleri ve yayinevleri kalmadi. Onun için kitapevlerini degil, fuarlarda okur daha çok olanakla karsilasiyor” seklinde konustu.
Yazar Nesin, “Kitapçi sayisi düsünce bazi sehirler kitaba hasret kaliyor. Onun için kitap fuarlari çogaliyor. Benim bildigim 12 ayri sehirde kitap fuari yapiliyor. Bu daha da çogalacak. Çünkü okurlar, sadece belli bir takim merkezlerde kitaplara ulasabiliyor. O açidan önemli” dedi.