Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 10:34
Advert

Advert

Sürdürülebilir İstihdam Artırılmalı

İlimizde, TRB1Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İş Gücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu konulu toplantı gerçekleştirildi. Açılış programının ardından programın öğlenden sonraki bölümünde ise ‘Geleceğin İş Gücü Dünyası Nasıl Olacak’ konulu Panel düzenlendi. Panelde istihdamın artırılması çağrısı yapıldı

Malatya
Giriş Tarihi : 28-01-2022 14:45   Güncelleme : 28-01-2022 17:12
Sürdürülebilir İstihdam Artırılmalı

Programda söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan konuşmasında, eğitimin önemine değinerek; “ Türkiye genelinde 26 ajans bulunuyor. Bu ajanslar kendi bölgelerindeki genel değerlendirmeleri yapıp oraya uygun gelişmeyi amaçlayan projeler yapılmaktadır. Bu projenin amacı da dezavantajlı grupların, yoksul kesimin, gençlerimizin ve kadınlarımızın istihdamına yönelik bir projedir. Ben eski İstihdam Kurumu Müdürü olarak şunları ifade etmek istiyorum, bu projeler genellikle neşriyat ve lasman ağırlıklı olur. İçerik anlamında eğitim formasyonu noktasında eksik olursa daha sonra eğitim verdiğimiz kişi sahaya çıktığı zaman işten korkarak işten geri çekilme durumuna gelir. Dolayısıyla bu görevde eğitim formasyonundan çok neşriyat, tanıtım ve lasman ağırlıklı gidiyor. Ve bir bakıyorsunuz ki bütçe kuşa dönmüş ve içerik olarak yapmamız gereken şeyi yapamamış oluyoruz. Bu anlamda bizim gerçek anlamda eğitim vermemiz lazım. Bizler belediye ve yerel yönetimler olarak özellikle kadınlarımızın, gençlerimizin ve dezavantajlı vatandaşlarımızın istihdamı noktasında büyük gayret ve çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.  

BÖLGEMİZE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ

Vali Aydın Baruş ise TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İş Gücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu Operasyonu’ kapsamında; Malatya, Elâzığ̆, Bingöl ve Tunceli illerimizdeki yoksul ve yoksulluk riski altında bulunan kadın ve gencimizin mesleki ve teknik eğitimler alarak istihdam edilmesi amacını taşıdığının altını çizdi. Katılımcılara verilecek eğitimlerin önemine vurgu yapan Vali Baruş konuşmasının devamında ise, “İllerimizde gerçekleştirilmekte olan ihtiyaç̧ analizleri çerçevesinde belirlenecek olup, sanayi ve hizmet sektöründe talep edilen meslekler başta olmak üzere, KOBİ muhasebeciliği, dış̧ ticaret uzmanlığı, ar-ge mühendisliği, yetiştirme, dijital pazarlama ve arayüz tasarımcılığı gibi çağın dinamiklerine uygun alanlar arasından seçilerek kadın ve gençlerimizin istihdam edilmesine doğrudan katkı sağlayacaktır. Yaklaşık 4 milyon Avro bütçesi olan operasyonun yüzde 85’i Avrupa Birliği tarafından karşılanacak, kalan kısmı ise Ajansımız tarafından finanse edilecektir. TRB1 Bölgesi’ndeki gelir düzeyi az olan kadın ve gençler arasından seçilecek katılımcıların işgücü̈ piyasasına dâhil edilmesini teşvik edecek operasyon aracılığı ile işsizliğin ve buna bağlı olarak oluşan yoksulluğun önüne geçilmeye çalışılacaktır. Malumlarınız üzere kadın ve gençlerimizin istihdamı ile ilgili yapılan çalışmalar son yıllarda artmış̧ olup gerek uluslararası belgelerde gerekse de ulusal planlarımızda konunun önemi vurgulanmaktadır. Bu kapsamda, yürütülecek operasyon sürdürülebilir kalkınma için belirlenen küresele amaçlara katkı sağlaması ve 11. Kalkınma Planımız çerçevesinde belirlenen hedeflere ulaşılması acısından da önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise konuşmasında projenin, Gençlerimize kadınlarımıza en fazla desteğe ihtiyacı olan insanlarımıza verilecek destek açısından çok önemli bir projeji başlatmak adına bir aradayız diyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü. “Sanayi Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'a, Kalkınma Ajansı Genel Müdürümüz ve Çalışma Bakanlığımızla Malatya Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimize ve AB delegasyonda vermiş oldukları destekler için çok teşekkür ediyorum. Malatya Elazığ Bingöl TB1 bölgesi olarak Fırat Kalkınma Ajansı'nın kurulduğu andan itibaren birçok çalışmayı yakalamak ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde amaca ulaşmak adına çok önemli çalışmaları gerçekleştiriliyor. Birleşmiş Milletler ‘in 2000 yılındaki kalkınma hedefleri çerçevesinde belirlenen hedef Türkiye tarafından başta yoksulluk olmak üzere, ilk 15 yılı bitirmeden hedeflerini gerçekleştiren bir ülke haline geldik. Kalkınma hedefleri içerisinde eğitimdeki okullaşma oranlarında kalan insanlarımızın sayısını sıfırlanmasına, 2-15 dolar altında kalan insanımızın sıfırlanmasına, eğitim hedeflerimizin özellikle eğitime katılımın yüzde 100’e ulaşması kalkınma hedefleri açısından, anne bebek ölümlerini azaltmamız adına çok önemli verilerdir.”

YOKSULLUKLA MÜCADELEYİ ÖN PLANDA TUTUYORUZ

Türkiye başta yoksullukla mücadele olmak üzere orta insani gelişmişlik seviyesini, yüksek gelişmişlik seviyesine çıkararak çok önemli bir yol kat ettiğinin altını çizen Çalık, konuşmasını; “Birleşmiş Milletler ‘in Kalkınma hedeflerinden sonra sürdürülebilir kalkınma hedeflerini 17 başlık altında tüm dünyadaki 193 ülke ile birlikte imzalamış olması çok önemli bir hedeftir. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri içerisinde Öncelikle yoksullukla mücadele, açlıkla mücadele ve eğitimle birlikte, yeniden sürdürülebilir hedefleri gerçekleştirmektir.  Bu vesile ile yoksulluk ile mücadelede tüm dünyada suya kavuşamayan insanlarımız var, ekmeğe kavuşamayan insanlarımız var. İklim değişikliğine kadar birçok alan da çok çalışma yapmamız gerekiyor. Dünyaya karşı olan sorumluluklarımıza istinaden, ülkemize karşı olan sorumluluklarımıza istinaden Türkiye olarak 20 yıldır çok önemli adımlar attık. 1 doların altında, 2-15 doların altında kalarak yaşayan vatandaşlarımızın sayısını sıfırladık. İnsani gelişmişlik seviyesine orta insani gelişmişlik seviyesinden çok yüksek insani gelişmişlik seviyesini çıkardık. Bunları yaparken en önemli aracımız sosyal devletimizdi.  Uygulamış olduğumuz sosyal politikalarla  sosyal koruma kalkanına toplamda 655 milyar TL sosyal koruma bütçesi ayırdık. En alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza 2002 yılında 1.37 milyar ayrılırken Bugün tam 65 milyar en alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza aynı ve nakdi destekler veriyoruz. Bunlar aradaki makasın daralmasına en alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza en üst gelir grubu arasındaki vatandaşlarımız arasındaki makasın azaltılmasını vesile olan çok önemli adımlardır.  Bu sosyal devlet anlayışı içerisinde uygulamış olduğumuz sosyal politikalarla birlikte yoksullukla mücadele etmek için de çok önemli adımlar attık. Ayni yardımlarımızı, eşi vefat ettiğimiz kadınlara verdiğimiz desteklerden, gençlerimize vermiş olduğumuz sağlık sisteminden istifade etmek için genel sağlık sigortasındaki prim desteklerine kadar birçok desteği, sosyal koruma kapsamı bütçesi içerisinde tam 45 kalem olarak belirledik. En alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza verdik ve vermeye devam ediyoruz” şeklinde sürdürdü.

KADIN İSTİHDAMI ARTIRILMALI

Çalık konuşmasının devamında ise yapılması gerekenleri; “Özellikle eğitim çalışmaları içerisinde bütün AB delegasyonu takım lideri başta olmak üzere alanda çalışacak olan bütün Çalışma Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığımızın bürokratları ve ekip olmak üzere kadın kooperatifleri ve genç kooperatiflerimize özel destek verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu da istihdamı çok ciddi manada artıracaktır kadınlarımıza verdiği desteklerle kadın istihdam oranının 2000 yılında yüzde 21 iken, bugün 100 de 28 lere kadın işgücünü ise yüzde 23'ten %34.4 e çıkardık. Bunu tabii ki yeterli değil. Bunun için hem Türk olarak hem trb1 bölgesindeki Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki iller olarak çok çalışmak zorundayız. Gençlerimize yönelik özellikle genç istihdamına yönelik teşvikler, genel sağlık sigortası prim destekleri bekliyoruz. Bunlarla birlikte her iş işverene istihdam ettiği 1 kişiye karşı 100 bin liralık destekler verdik. İşveren derimize prim desteklerini vererek istihdamın artırmak ve Sürdürülebilir hale getirmek için hem gençlerimize hem kadınlarımıza hem de onları istihdam edecek işveren derimize desteklerimizi devam ettirdik. Bugünkü Bu proje ile birlikte inanıyorum ki Bölgemizdeki istihdam oranı artacak işgücüne katılım daha da artacaktır.   Gençlerimizin de katılımının artacağını düşünüyorum. İşte ve eğitimde olmayan gençlerimizin sayılarının artırmasına hepimiz desteklemeliyiz. Özellikler neyse ne içinde olmayan gençlerimizin eğitime dahil edilmesi adına çok önemli. Malatya'daki işsizlik oranına baktığımızda hem Türkiye ortalaması Hem bölge ortalamasının altında. Malatya'daki işsizlik oranı %8 buçuk ama burada İŞKUR'a başvurma yani okulda olmayan gençlerimizi de bu projenin içerisinde dahil etmemiz, oranın aşağıya düşmesi gerekiyor. Ülkemizdeki rol model kadınları ve katılımcı gençlerimize alkışlıyorum. Gençlerimize yönelik eğitimler dakika pastayı artıracak çalışmaları da özel olarak destekleyelim” ifadelerini kullanarak dile getirdi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz   

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR