Genel
Giriş Tarihi : 12-11-2021 18:32   Güncelleme : 12-11-2021 18:32

Suni Tohumlama Makineleri Teslim Edildi

ETKİYAP Projesi kapsamında Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 5 İlçede hizmet verecek Suni tohumlama makinesi ve ekipmanlarının teslimi gerçekleştirildi. Pütürge, Doğanyol, Kale, Hekimhan ve Darende İlçelerinde ücretsiz olarak verilecek bu hizmetler ile 13 bin 626 baş boğa altı ineğin tamamının tohumlanması hedefleniyor.

Suni Tohumlama Makineleri Teslim Edildi

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü merkez kampüsünde düzenlenen teslim töreni ile hizmete alınan 5 Suni tohumlama makinesi ile 5 otomobil tanıtıldı. Programında açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit; ”Bakanlığımız Etçi ve Kombine irk boğaların spermaları ile Suni tohumlamayı yaygınlaştırarak kırmızı et üretiminde, canlı ağırlık ve karkas randımanında artış sağlanması ve yetiştiricilerin birim hayvandan elde ettiği gelirlerin artırılması, bölge ve ülke ekonomisine olumlu katkıların sağlanması amacı ile uygulamaya koyduğu Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP) Projesi kapsamında 42 ilde uygulan projeye İlimizi de 2021 Temmuz ayından itibaren dâhil etmiştir.“ dedi.

Tohumlama hizmetlerinin ücretsiz yapılacağını ve spermaların TİGEM’den temin edileceğini kaydeden Macit, ”2021 yılından itibaren 3 yıl süre ile uygulanması planlanan suni tohumlama faaliyetleri Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı, mevcut durumda suni tohumlama hizmetlerinin yetersiz, iklime bağlı kış mevsimlerinin uzun, coğrafi koşullardan dolayı ulaşımın zor ve uzak olduğu İlimizin dezavantajlı ilçeleri olan Pütürge, Doğanyol, Kale, Hekimhan ve Darende de Simmental ve Brown Swiss irkı genomik boğa irklarının sperması ilçe Müdürlüğümüz personeli Veteriner Hekimler tarafından tamamen ücretsiz olarak uygulanacaktır. Uygulama tur ve ihbarlı sistem şeklinde olacaktır. ETKİYAP Projesi kapsamında 5 ilçemizde toplam 13 bin 626 baş boğa altı ineğin tamamının tohumlanması hedeflenmektedir.” ifadelerine yer verdi.

ETKİYAP projesi kapsamında teslimi sağlanan makine ve ekipmanlar Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ve Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli tarafından İlçe Müdürlerine teslim edildi.

>> Ebubekir Atilla