Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 17:52
Advert

Advert

Sultansuyu Yıkımcıları Yine İş Başında

Çıkar çevreleri tarafından 24 Ocak depreminin ardından özel bir şirkete siparişle "deprem ağır hasarlı" raporuyla yıkımına karar verilen Sultansuyu Harası binalarının yıkımı için kurgulanan senaryo uygulanmaya devam ediyor. Sultansuyu Misafirhanesi'nin yıkımına kısa sürede başlanacağı öğrenildi. Malatyalıların sorduğu tek soru ise, ”Kim bu yıkımcılar!”

Malatya
Giriş Tarihi : 20-05-2022 22:58   Güncelleme : 20-05-2022 22:52
Sultansuyu Yıkımcıları Yine İş Başında

İddialara göre, özelleştirilerek parsel parsel özel şirketlere satılmak istenen devlet kurum ve varlıkları konusunda bugüne kadar takip edilen klasik “ Zarar Ettir, Özelleştir” taktiği Sultansuyu Harasında uygulanıyor. Adım adım özelleştirilmeye çalışılan Osmanlı mirası Sultansuyu Harasındaki yıkım senaryosu, çıkar çevrelerinin planladığı şekilde işliyor. Öyle ki, 1947 yılında yapılan ve 2008 yılında restorasyon çalışmaları yapılarak güçlendirilen Sultansuyu Misafirhanesi'nin yıkımı için 24 Mayıs Salı günü çalışmaların başlatılacağı öğrenildi.

MİLYONLAR HARCANACAK!

Sultansuyu İdare Binası’nın yıkımı gerçekleştirildikten sonra tepkiler çığ gibi büyümüş, tarihi ve taş bina niteliğindeki Cumhuriyet'in erken dönem mimari örneklerini oluşturan ve üzerinde deprem kaynaklı tek bir çatlak ya da çizik görüntüsü kamuoyuna sunulamayan bina için başlatılan soruşturma kapsamında resmi olmayan yollarla tekliflerin toplatıldığı öne sürülmüş, dönemin Sultansuyu işletmesi Müdürü görevden alınmıştı. Şimdi ise bahsi geçen Sultansuyu Misafirhanesi yıkımı için 3,5 Milyon TL teklif alındığı, yeniden yapım için ise 5.5 milyon TL bir rakam sözü verildiği iddia edildi.

>>> EBUBEKİR ATİLLA – ÖZEL HABER

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR