Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-12-2013 10:33   Güncelleme : 17-12-2013 10:33

Sultansuyu harasi kiralansin

Malatya Organize Hayvancilik Sanayi Bölgesinin kurulmasi için Akçadag Sultansuyu harasinin 15 bin dönümünün Malatya Kirmizi Et Üreticileri Birligine kiralanmasi önerildi

Sultansuyu harasi kiralansin

Malatya’da büyük bir eksiklik olarak görülen, hayvanciligin gelisimi için mutlaka uygulanmasi önem arz eden Organize Hayvancilik Sanayi Bölgesinin kente ekonomik anlamda büyük girdi saglayacaginin konusuldugu ortak istisare toplantisinda, hayvancilik sanayi bölgesinin kurulmasi düsünülen yerler ele alindi.

Malatya Kirmizi Et Üreticileri Birligi tarafindan organize edilen sehirdeki hayvanciligin sorunlari ve çözüm önerileri toplantisi Malatya Kirmizi Et Üreticileri Birligi toplanti salonunda oldu.

Malatya Kirmizi Et Üreticileri Birlik Baskani Mehmet Taneli, “Ilde küçük ölçekli aile isletmeciligi yönünde hayvancilik uygulanmaktadir. Ancak son yillarda hayvancilikta yasanan gelismeler sonucunda modern anlamda büyük çapta hayvancilik isletmeleri kurulmaya baslandi. Malatya’nin Büyüksehir olmasi birçok hayvan isletmesinin merkezde kalmasi besiciligin sehirde olmayacagindan organize hayvancilik bölgesi kurulmasi fikri ortaya çikti. Malatya Valiligi, Tarim Il Müdürlügü, Belediye, il özel idaresi, ticaret odasi, ticaret borsasi, kirmizi et üreticileri birligi ortaklasa yürüttügü istisarede bir an önce yer tespiti kanaati olustu. Yerle ilgili bir yila yakindir tarim il müdürlügü alternatif yerler üzerinde çalismalar yürüttü. Çalismalar neticesinde 3-4 yer tespit edildi. Mütesebbis heyetimiz hemen, hemen netlesmis durumda. Üreticiler olarak Akçadag Yeniköy civarinda bulunan Tarim Isletmeleri Genel Müdürlügüne (TIGEM) bagli Sultansuyu harasinin 35 bin dönüm arazi var, daha önce isletmelere kiraya verildi gibi, 15 dönümünü kirmizi et üreticileri birligine kiraya verilmesini istiyoruz. Bu vesileyle üreticilerin kaba yem ihtiyaci karsilanacaktir. Her ne kadar çoban, veterinerlik, güvenlik, kesif ve yem alimi gibi masraflar azalsa da kaba yem olmazsa organizenin ciddi bir avantaji olmaz. Üreticinin ortak karari bu yöndedir. Yetkililerden bir an önce bu arazinin Malatya kirmizi et üreticileri birligine kiraya verilmesi için destegini bekliyoruz” dedi.       

KIMLER KATILDI?

Istisare toplantisina Malatya Belediye Baskan yardimcisi Alican Bozkurt, Gida ve Tarim Hayvancilik Il Müdürü Ali Selvi, TSO Yönetim Kurulu Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, Ticaret Borsasi Yönetim Kurulu Baskani Gürsel Özbey, Özel Idare Genel Sekreteri Irfan Kaya, Kirmizi Et Üreticileri Birlik Baskani Mehmet Taneli, Il Genel Meclis Baskani Naci Savata, Tarim Il Müdürlügü yetkilileri, Safir Et Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Pektas katildi.