Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-02-2021 20:54   Güncelleme : 28-02-2021 20:54

Sulamada Ödüllü ‘TASARRUF’ Uygulaması Başlıyor

Tarım Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), tarımda ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla içinde Malatya Boztepe Recai Kutan Barajı’nın da yer aldığı bazı pilot bölgelerdeki sulama alanlarında ‘Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli Uygulaması’ başlatacak

Sulamada Ödüllü ‘TASARRUF’ Uygulaması Başlıyor

Tarım Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından, tarım alanlarında ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla bazı pilot olarak belirlenen sulama projelerinde ‘Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli’ uygulaması başlatıldı. Proje kapsamımda yer alan ilimizde de Boztepe Recai Kutan Barajında bu yıl sulama sezonunda uygulama yapılacak. Uygulama kapsamında yer alan yetiştiriciler, suyu kullanma oranlarına göre ücretlendirilecek.

SUYU TASARRUFLU KULLANANLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK 

Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç, ilimizdeki Boztepe Recai Kutan Barajı sulama alanında bu yıl sulama sezonunda başlayacağını kaydederek uygulanacak sistemi şu şekilde anlattı. “Boztepe Recai Kutan Barajı sulama alanında tasarruf uygulanacak. Hali hazırda dekar sulamasında alınan 80 TL sulama ücreti  alınırken, belirlenen kotayı aşanlar 2 kat ücret ödemek zorunda kalacak. Uygulamanın diğer ayağında ise düşük oranda su kullanan çiftçiler ödüllendirilecek. Ödül ise tahakkuk eden normal sulama ücretini yüzde 40 ile 50 arası düşük ödeyebilecekler. Pilot bölgelerde ilk defa bu yıl uygulanacak uygulamanın başarılı olması halinde, uygulama Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.  Böylece çok su kullanan daha çok ücret ödeyecek. Su kullanımı azaldıkça ödemeler de azalacak. Hem su tasarrufu yapılacak. Hem de tasarrufa uyan çiftçiler ödüllendirilecek.  Uygulama başarılı olursa tüm Türkiye’ye yayılacak.  DSİ 9. Bölge sulama alanı içinde yer alan Boztepe Recai Kutan Barajı Türkiye genelinde pilot uygulama yapılacak olan 6 baraj arasında yer alacak. Bu ilkbahar döneminde başlayacak uygulamanın asıl amacı ise suyun israf edilmesini önlemek olacak.” 

28 BİN DEKAR ALAN TASARRUFLU SULANACAK

Kılıç, açıklamasının devamında ise; “Sudan Tasarruf Edeceğiz, 1 Damla Suyun Kıymetini Bileceğiz, sloganıyla uygulamaya konulacak olan proje kapsamında yer alan Boztepe Recai Kutan Barajından sulama alanını 2 bin 500 aktif üye kullanıyor. Bin 500 hektar, 92 bin dönüm alan sulanıyor. Proje içerisinde yer alan 28 bin dekarlık alan ise kapalı sistemle sulanıyor. Mevcut durumda bazı projelerde uygulanmakta olan ‘hacme göre ücretlendirme’ de, her bir metreküp suyun ücreti sabit iken, yeni pilot uygulamayla bu ücret sabit olmayacak. Kullanılan her birim su artışında veya azalışında ücret artarak veya azalarak uygulanacak. Böylelikle hem sudan tasarruf edilecek, hem de çiftçi daha az ücret ödemiş olacak” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)