Malatya
Giriş Tarihi : 22-02-2018 16:27   Güncelleme : 22-02-2018 16:27

“Sulama Sistemleri”

Son zamanlarda yetkililer susuz bir döneme dogru gidildigine dikkat çekip kuraklikla mücadele kapsaminda kendi yetkileri çerçevesinde bir takim önlemler aldi. Buna karsilik yasamin en önemli unsuru olarak suyu gösteren sulama sitemleri satisini yapan esnaf, tarimda da suyun bir damlasinin bile ziyan olmamasi adina dogru sulama sitemlerinin kullanilmasi gerektigini belirtti

“Sulama Sistemleri”

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Malatya son 2 yilda 45 yilin en kurak dönemini geçiriyor.  Bu yüzden Malatya’ daki yetkililerde, kuraklik ve içme suyuna alternatif çözümler ariyor. Bu kapsamda Il Koordinasyon Ocak ayi toplantisinda konusan DSI 9. Bölge Müdür Yardimcisi Dr. Ercan Gerçek, sulama sezonunda suyun yeterli olamayacagini Malatya Valiligine, Seker Fabrikasi A.S. Müdürlügüne, Ziraat Odasi Baskanligina, Il Tarim, Gida ve Hayvancilik Il Müdürlügüne, sulama birliklerine bildirdiklerini belirterek kuraklikla ilgili mücadele çalismalarini rapor halinde sunmustu. Mevcut suyu degerlendirmek için 2071 yilini hedef alan ve 400 milyonu geçecek bir yatirim projesini baslattiklarini belirten Büyüksehir Belediye Baskani Çakir ise merkezdeki su ihtiyacini karsilamak için Askeri lojmanlar civarinda saniyede 700 litrelik suyu veren 35 tane sondaji yedekte beklettiklerini öne sürmüstü.  Kuraklikla mücadelede sadece yetkililerin baslatmis oldugu bu mücadelenin yeterli olmadigini söyleyen sulama sitemleri satisini yapan esnaf Mehmet Sadik: “ Her geçen gün kuraklik kendisini daha derinden hissettirirken buna yetkililerin ilgisiz kalmasi mümkün degil.  Son birkaç gündür yagis oluyor ancak bu yillar öncede var olan bir durum olan kuraklik sorununu gidermez. Bu mücadeleye bizim halk ve vatandas olarak da destek vermemiz gerekir.  Bu nedenle tarimda oldukça önemli bir yere sahip olan suyun devamliligi için sulama sistemleri kullanilmali. Bu hem tarimda kullanilan suda tasarruf saglayacak hem de kurakligi bir nebzede olsun önleyecek. Bunun yaninda su tasarrufunun önemi tarim ve hayvancilik isiyle ugrasan çiftçilere yetkililer tarafindan seminerler verilmeli açiklamalarda bulunulmali, hatta gerekiyorsa tesvikler bile verilmeli, bu konuda bilinçlilik saglanmali. Çünkü söz konusu yasam” ifadelerine yer verdi.

“AÇILAN HARIK­LAR ILE SU BILINÇSIZCE AKIP GIDIYOR

Sözlerine devam eden Sadik: “Bu yilki yagis azligi yaz döneminde barajlarda yeterince su olmayacaginin göstergesidir. Bu en çok tarimi etkileyecektir. Tarimi etkiledigi için de tüm yasami olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle sulama yaparken çiftçi çok dikkatli olmali, suyu bosa akitmamali. Dere yatagi sistemiyle yani harik yolu sulama ile su bilinçsizce, haddinden fazla gereksiz yere akip gidiyor. Ayrica bu sulama sistemiyle ürünler yeteri kadar su ihtiyacini karsilayamiyor ve bu seferde ürünlerde istenilen verim yakalanamiyor. Bu noktada sulama sistemlerinin avantajlarindan faydalanmak gerekir. Sulama sistemi ile verim yüzde 85 oraninda artar. Ara­zilere sulama sistemlerinin kurulmasi çok önemli. Su azligi, sulamadaki yan­lisliklar ürünlerde alinan verimi düsü­rüyor. Bentlerden açilan sularin, açilan harik­lar ile bahçeye kavusturulmaya çalisil­masi genelde su israfini fazlalastiriyor. Su agaca gelene kadar topraga siziyor, agacin köküne gelene kadar 4 kati su harcaniyor. Sulama sistemlerinin fay­dasi da bu noktada. Direk vana usulü oldugu için su açildiginda direk olmasi gereken yere agacin köküne geliyor. Kürekler ile sicagin altinda yapilan su­lama ise suyun israfi, elektrigin israfi zamanin israfi demek. Genel anlamda baktigimiz zaman sulama sistemi karli. Ilk bakista fazla masrafmis gibi geliyor ama bu düsünce çok yanlis. Bir araziye döse­nen sulama sistemi maksimum 3 sene­de kendini amorti ediyor. Elektrikten, sudan, isçilikten ve zamandan yapi­lan tasarruf zaten dösenen sistemin parasinin fazlasini çikariyor. Bir arazi­ye dösenen fiskiye sistemi o arazide­ki ürünün verimini yüzde 85 arttirir. Çünkü sulanmasi gereken ürünün köküne su direk temas ediyor. Ürünün suyu­nu tam almasi zaten verimi arttiriyor. Bu yüzden insanlar bahçeleri için hangi sulama sistemi gerekiyorsa onu kullanmali. Sulama sistemlerinin yagmurlama, damla, spring gibi çesitleri var. Çiftçi istedigi sulama sistemini bahçesine rahatlikla döseyebilir. Mesela bugday, yon­ca için yagmurlama dedigimiz sulama sistemi, sebzeler için damla sulama sistemi, agaçlar için de Spring sulama sistemleri kullaniliyor. Ürünün çesidi­ne göre sistem degisiyor. Yagmurlama sisteminde yonca ve bugday gibi diger ürünlerde dogal bir sekilde suyu aldigi için verim artar. Damla sulama siste­minde sebzenin alti nemli birakildigi için çürümeyi engelliyor. Ürün saglik­li bir sekilde yetisiyor. Spring sulama sistemi ise agaçlarin hemen köklerine suyu verdigi için verim artiyor” diye konustu.

“BIR SISTEM DÜZGÜN KULLANILDIGINDA VE MONTAJLANDIGINDA 30 YILA KADAR VERIMLI ÇALISIR”

Sadik daha sonra sulama sistemini alirken dikkat edilmesi gerekenleri siralayarak sunlari kaydetti: “Öncelikle bahçeye veya baga dösenecek olan sulama sistemi için hesap yapilmasi lazim, alanin büyüklügüne göre gerekli olan sulama sistemi uzunlugu hesaplanmali, sulanacak alan mesafeleri ayarlanmali. Daha sonra sulama sistemlerini alirken iyi bir pazar arastirmasi yapilmali. Ayni ürüne fazla fiyat vermemek için ve güvenilir firmalarin garantili ürünlerini alabilmek için. Zaten sulama sistemini almaya gittiginde kisi ona orda bulunan esnaf yardim ediyor ve gerekli açiklamalarda bulunuyor. Alacagi sulama sisteminin uzun yillar dayaniklilik göstermesini isteyen çiftçiler merdiven alti ürünlerden uzak durmali. Sulama sisteminin su çikis noktalarinin dengeli konuldugu gözlemlenmeli. Bu yapilmadigi takdirde sitemle sulanan ürünlerin yarisina su yeterli seviyede ulasirken geri kalan yarisina da ulasmaz.  Bir sulama sistemi düzgün kullanildiginda ve montajlandiginda 30 yila kadar verimli çalisir.”