Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-06-2021 18:32   Güncelleme : 24-06-2021 18:53

Sulama Kartı ile Gelen Tasarruf

"Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli" uygulaması ile başlayan Sulama Kartı sistemi kuraklığın yaşandığı yaz döneminde su kullanımında tasarruf sağlıyor. Uygulama ile hem barajdaki suyun kontrollü kullanımı hem de çiftçinin su kaybının azalmasıyla maliyet girdisi azalıyor.

Sulama Kartı ile Gelen Tasarruf

Kuraklık sorunu nedeniyle tehlike çanları çalarken bir yandan da tasarruf çözümleri gündeme alınıyor. Malatya Ziraat Odaları Koordinatörü ve Bölge Birliği Başkanı Yunus Kılıç, İlçeler uygulamaya alınan Sulama Kartı sisteminin tasarruf noktasında büyük etkilerinin olduğunu belirterek, “Bildiğiniz gibi dünyada olduğu gibi ve Türkiye’de kuraklık yaşanıyor. Yaşanan kuraklığın en derin yarası Doğu Anadolu bölgemizde yaşandı. Zannediliyor ki kuraklık sadece arpa ve buğdaya zarar verdi. Aslında kuraklık ilçelerimizin tamında görüldü.  Pancar üretiminde de, ayçiçeği yetiştiriciliğinde de kuraklık yaşandı. Tüm ürünlerimizde zarar oldu. Pancar ekimi yapan çiftçilerimiz bu yıl 3 kez pancar ekimi yapmak zorunda kaldı. Çünkü attıkları tohumlar yağmur yağmadığından dolayı çıkmadı. Sulu tarım yapsak ta bu pancarlar yetişmedi. Kuraklıktan dolayı su sıkıntılarımız da vardı. Eğer bu yıl sulama birlikleri kart sistemini oluşturmasaydı Yazıhan ilçemizdeki Recai Kutan Boztepe barajında Mart ayında dolu savaktan taşan suyumuz ovamızın sulamasına yetmezken bu yıl barajımızda yüzde 40 oranında su olmasına rağmen bu seneyi İnşallah rahat geçireceğiz. Bölge olarak su zengini olduğumuz halde yokluk çekiyoruz. Sebebi kapalı sistem olmayışıdır.  Bu amaçla Türkiye'de 6 baraj pilot bölge olarak tespit edildi. Bunlardan biri de ilçemizde bulunan Boztepe Recai Kutan barajıdır. Bu barajda önceki yıl yapılan uygulama eğer Barajlarda yapılmış olsa sudan biz yılda Yüzde altmış tasarruf yapmış oluyoruz.  Yani yüzde 100 dolu olan barajımızın suyu bize yetmezken bu yıl yüzde 40 doluluk oranıyla Kart sistemine geçildiğinden dolayı bu yılı sorunsuz atlatacağız. Bundan dolayıdır ki sularımızın değerini bilmek zorundayız” dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZ ALAN BAZLI DESTEK BEKLİYOR

Malatyalı Çiftçilerin kuraklık ve doğal afetler nedeniyle zor günler geçirdiğine değinen Kılıç, ”Sanılmasın ki kuraklık nedeniyle sadece buğday ve arpada hasar var. Hasar tüm ürünlerde var. Malatya’mızda bir milyon 100 bin dekar alanda kayısı üretimi yapıyoruz.  Üreticimizin kayısılarını don vururken sadece kuraklıktan dolayı hükümetimiz dekar başına 100 TL ve borçlarında erteleneceğini söylemişlerdi. Malatya üreticisi i olarak kayısı üretimi yapan en önemli bir milyon 100 dekarda kayısı üreten çiftçimize de alan bazlı destek verilmesini ve borçlarının bir yıl faizsiz ertelenmesini talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanın yaptığı açıklamadan bu yana Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin yakasına yapışmış yüzde 24 faiz ile yapılandırma yapmak üzere çiftçiyi sıkıştırıyor. Hükümetimizden Bakanlığımızdan şunu istiyoruz.  Sayın cumhurbaşkanımız açıkladı. Bir an önce Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatiflerine bir yazı gönderirsin. Verim aşamayan üreticimizin yakasından düşsünler.  Üreticimiz ürün alamadı. Borçlarımı ödeyemiyor. Yüzde 24 faizle yapılandırma yapılırsa üreticin üretimden düşer. Dünya Eski dünya değil Her şey değişti.  İklimsel değişiklikler tüm açık bir fabrika gibi üretim yapan çiftçimizin tüm ürünlerinde hasara yol açtı. Ne kayısıdan ne ayçiçeğinden ne de diğer ürünlerden r geçmiş yıllarda almış olduğunuz ürünü alamıyoruz.  Maliyetlerimiz iki katına çıktı. Çiftçimiz icralık durumda. Üreticimiz mağdur. Bu konuda üretimin devamı için acilen Tarım Bakanlığı'nın bir eylem planı hazırlamasını talep ediyor, bu manada yetkililerden yardım bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla