Malatya
Giriş Tarihi : 18-10-2017 16:28   Güncelleme : 18-10-2017 16:28

“Sulama Dert, Elektrik Dert, TARSIM Dert”

Malatya'da sulama sorunu bir dert, elektrik bir dert, ürünün para etmemesi ayri bir dert, TARSIM'i dert, çiftçinin, üreticinin her seyi ayri bir sorun, ayri bir dert.”diyen Agbaba “Çiftçi borçlu, faizi anaparayi geçti, torba kanunla büyük telefon sirketlerinin milyarlarca dolar borcu silinirken, evine icra gelmis üreticinin borç faizleri silinmiyor” diye tepki gösterdi

“Sulama Dert, Elektrik Dert, TARSIM Dert”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, Malatyali kayisi üreticilerinin sorunlarini meclis kürsüsünde dile getirdi. Malatya’nin bir tarim, kültür, turizm, saglik kenti oldugunu belirten Agbaba, böyle bir güzel kentin açliga, yokluga mahkum edildigini belirtti. Veli Agbaba TBMM Genel Kurulunda yaptigi konusmada; “Malatya, Anadolu'nun en güzel kentlerinden biri; tarihî ve kültürel varliklariyla bir turizm kenti; dünyanin 2'nci, Avrupa'nin en çok karaciger naklinin yapildigi bir saglik kenti; Malatya, topraklarinda yetistirdigi çesitli ürünleri ile Türkiye'nin en önemli tarim kentlerinden birisi. Kayisi, üzüm, ceviz, kiraz, kavun, elma, nar, çilek gibi essiz lezzete sahip ürünleriyle tam bir tarim baskenti. Ayrica, dünya kuru kayisi ihtiyacinin neredeyse tamamini karsilayan bir kent. Yaklasik 110 ülkeye ihraç edilen kayisi, Türkiye'ye ortalama 350-400 milyon dolar gelir getiriyor; Türkiye’de önemli bir ürün, dünyada önemli bir marka” ifadelerini kullandi.

SULAMA DERT, ELEKTRIK DERT, TARSIM DERT

“Malatya'da sulama sorunu bir dert, elektrik bir dert, ürünün para etmemesi ayri bir dert, TARSIM'i dert, çiftçinin, üreticinin her seyi ayri bir sorun, ayri bir dert.”diyen Agbaba, “ Çiftçi borçlu, faizi anaparayi geçti, torba kanunla AKP'ye yakin is adamlarinin borçlari silinirken, büyük telefon sirketlerinin milyarlarca dolar borcu silinirken, evine icra gelmis üreticinin borç  faizleri silinmiyor. Bu konuyla ilgili bir kanun teklifi verdik ama duyan yok. Belki o büyük sirketlerin yirmide 1'i olan faiz borcunun silinmesi, devleti etkilemeyecek ama maalesef Hükûmet, fakirin fukaranin degil, zenginlerin dostu.”dedi.

MALATYA’DA ICRALIK OLMAYAN ÜRETICI YOK

Malatya’da icralik olmayan üreticinin kalmadigini belirten CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, konusmasini su sekilde sürdürdü; “Dünyanin kayisi üretimini tek basina karsilayan Malatya'da icralik olmayan neredeyse bir çiftçi yok, mutlu kimse yok.Bu gerçekleri söylüyoruz ama duyan da yok.Geçtigimiz günlerde Malatya’daki ziraat odalari baskanlari bir araya gelerek açiklama yaptilar. "Üretici üvey evlat." dediler. "Maliyetin yarisina ürün satiliyor." dediler. "Bahçemizi satsak borcumuzu ödeyemiyoruz." dediler. “Kayisi üreticileri icralik." dediler.”

AYIPTIR, GÜNAHTIR

Agbaba ,TBMM Genel Kurulunda yaptigi konusmanin devaminda “Oda baskanlari 2017 yilinda tam 1 milyon agacin kesilerek odun yapildigini söylüyorlar. Bakin, dikkatle dinleyin, tam 1 milyon kayisi agacini, çocuklari gibi baktiklari kayisi agacini keserek odun yaptilar, kisin yakilmayi bekliyor. Geri kalan 10 milyon agaç da susuzluktan kurumayi bekliyor. Agaçlar, susuzluk nedeniyle maalesef ürün veremez duruma gelmis. Çözüm önerilerimizi sunduk, duyan yok. Milletvekili oldugumdan bu yana, Malatya'nin kayisisiyla, dertleriyle ilgili yüzlerce kez huzurlariniza geldim, haykirdim. Malatya'nin sulama problemi var dedim, Malatya'daki insanlar -utanarak söylüyorum buradan- kanalizasyon borularini kirarak bahçelerini suluyorlar dedim ama maalesef duymadiniz. Bu kanalizasyon suyunu kullanmayi insanlara reva görmek, ayiptir, günahtir. Ikinci Organize Sanayi'nin atik sulari Tohma'yi, Dilek'in arazilerini, Topsögüt'ün arazilerini yok ediyor dedik, insanlar, bostan ekemiyor dedik; maalesef, duyan yok. Malatyalilar artik, biberi, domatesi kendi bahçelerinden, bostanlarindan degil, manavlardan aliyorlar.” dedi.

ÇOLUK COCUGUN NAFAKASINDAN KESIP ÜRETIM YAPIYORLAR

2011'den beri Malatya’nin sulama problemlerinin çözülmedigini belirten Agbaba, “Sulama nasil yapilmaz denirse, dünyada buna en iyi  örnek Malatya gösterilebilir. Sulama birlikleri Devlet Su Islerini, Devlet Su Isleri sulama birliklerini suçluyor.Olan, üreticiye oluyor; olan, kayisi agaçlarina oluyor; olan, emegiyle geçinen, çolugunun çocugunun nafakasindan kesip, kayisidan baska hiçbir ürünü olmayan çiftçiye oluyor.” dedi.

KARADENIZ FIKRASI GIBI: BARAJ VAR SULAMA KANALI YOK

“Malatya'da bu yaz suyla ilgili birçok kavga çikti, insanlar isyan etti, sokaga çikti ama duyan tek bir kimse yok.” ifadelerini kullanan Agbaba, “ Diyorlar ki "Baraj yaptik." Karadeniz fikrasi gibi bir baraj var: Baraji yapmislar ama sulama kanali yapmayi unutmuslar! Yazihanli, sulama kanalina bakiyor, sulama kanali, Yazihanliya bakiyor. Kapikayali, baraja bakiyor, baraj, Kapikayalilara bakiyor. Malatya'nin dünyaca ünlü kuru kayisisi yok ediliyor. Çiftçiler diyor ki: "Malatya'nin sesini duyun, duyun sesimizi." Sehirde sorun, sadece sulama sorunuyla ilgili degil, dünyanin en güzel kaynak suyunun aktigi Malatya, maalesef bu yil susuzlukla kavruldu. Kuluncak'tan Darende'ye, Tohma'nin üzerine kurulan HES'ler nedeniyle sularimiz yok ediliyor ve maalesef, Malatya'nin kayisi ürünü de para etmiyor. Su anda, 4 lira ile 6 lira arasinda açlik siniriyla karsi karsiya. Bu sorunlarin çözülmesi için konuyu dikkatlerinize sunuyorum” dedi.