Genel
Giriş Tarihi : 22-03-2021 17:16   Güncelleme : 22-03-2021 17:16

Sulama Birliklerine Tepkiler Dinmiyor!

Yeşilyurt ve Yazıhan İlçelerinde üretim yapan çiftçiler geçen yıl tahakkuk eden sulama borçlarına itiraz etmek için Derme Sulama Birliğini ve DSİ İl Müdürü Arif Tüfekçi’yi ziyaret ederek destek talebinde bulundular. Sulama Birlik Başkanıyla görüşemeyen çiftçiler basın açıklaması yaparak tahakkukların yeniden düzenlenmesini istediler

Sulama Birliklerine Tepkiler Dinmiyor!

Sulama Birliği Başkanı ile görüşemeyen üreticiler basın açıklaması yaparak mahallelerine dönmek zorunda kaldı. Çiftçiler adına konuşan, Yeşilyurt Yaka Mahallesi sakinlerinden Abuzer Kalkan; “2000 yılından beri meydana gelen pandemiden dolayı çiftçilerimiz çok mağdurlar. İş yok, güç yok. Bu sene çalışamadık. Çiftçilikten başka bir görevimiz de yoktur. Bugün burada toplanmamızın nedeni DSİ sulama birliği işle ilgili bir sıkıntımız var. Sulama ücretleri ödeme tarihi bir gün geçse dahi bütün çiftçilerimiz icralık oldu. Biz buna birkaç defa dile getirdik. Ancak bizim derdimizi dinleyen, anlatan, anlayan kimse yoktur. Burada Sayın Tarım Bakanımıza sesleniyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Çiftçiye yardımcı olması gereken yerlerde ise çiftçiyi daha zor durumda bırakıyorlar. Bunun giderilmesi için buradayız. Derdimizi anlatmak için buradayız. Bizi dinleyecek muhatap bulamıyoruz. Sorunlarımıza çare bulsunlar çiftçimiz yetiştiricimiz mağdurdur. Dekontları götürdüm. DSİ Müdürümle görüştüm, Derme sulama birliği ile görüştüm. Dekontu gösterdim, ödeyeceksin dediler. Sulama yapmadığım halde önceden de 2070 lira para geldi. Bunun üzerine konuyu Mahkemeye verdim. Mahkeme yoluyla onları iptal ettim. Sadece 2020 yılına ait ödedim 815 lira ödedim. Bu bir haksızlık da eğer elimde dekontum olmasaydı o parayı benden alacaklardı. Bölgedeki çiftçilerimizin var hepsi mağdur.

48 BİN LİRA BORCU YENİDEN 48 BİN LİRA OLARAK DÜZENLEDİLER

Malatya Yazıhan çiftçilerinden Abdullah Ağyol ise, “Sulama borcun benim 48 bin lira olarak geldi. 48 bin liradan 34 bin lira anapara diğeri faiz olarak bana gelmiş. Bir de benim bahçem 40 dönüm fazla yazmışlar. Benim bahçem 20 dönüm. Bunu düşürmek için talepte başvurdum dönümünü düşürdüler ama parayı düşünmediler. Elimdeki evrakta mevcut. Düşürülmüş hali de düşürülmemiş hali de 48 bin lira. İkisi de aynı fatura olarak geri bana verdiler. Alınan para nereye gidiyor. İncelme yapılmadan herhangi bir düşürme yapılmadı. Demek ki bu sistemle alakalı değil bu kendilerine elindeki bir şey” diye dile getirdi.

SU KENDİ CAZİBESİYLE GELİYOR

Yaka Mahallesi sakinlerinden Hulusi Alkale ise taleplerini; “Yaka mahallesinde ikamet etmekteyim.  2021'de yapılan zammın uygunsuz olduğunu dile getirmek istiyorum. 65 bin lira olan borcum 88 bin lira borç çıkardılar. Bunları nasıl ödeyeceğiz. Tam o yılın ücretini ödememişiz. 88 bin lira büyük bir zam. Bunlar suyu elektrikle mi basıyorlar. Kullandığımız su kendi cazibesi ile geliyor. Bu büyük bir haksızlık bunun giderilmesini istiyoruz. Dolayısıyla köylülerimiz Perişan bugün de şikâyetlerimizi bile getirmek için hem Devlet Su İşleri Müdürümüzü hem de sulama birliği başkanını ziyarete gelip derdimizi anlatmak istedik. Birlik Başkanını bulamadık” ifadeleriyle dile getirdi.

A.Vahap Kaygusuz –Hanife Yiğit