Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-12-2014 12:52   Güncelleme : 20-12-2014 12:52

Sudan Yatirimci Bekliyor

Sudan Tarim Bakani Dr. Faisal Hassan Ibrahim Türkiye-Sudan arasinda imzalanan tarimsal isbirligi kapsaminda Sultansuyu’nda incelemelerde bulunarak Malatyali yatirimciyi Sudan’a çekmek için yapilan tesvikleri anlatacak

Sudan Yatirimci Bekliyor


Geçtigimiz yil Türkiye ile Sudan arasinda imzalanan çok kapsamli tarimsal isbirligi anlasmasiyla birlikte Sudan’da Tarim Isletmeleri Genel Müdürlügü (TIGEM) tarafindan örnek modern bir çiftlik olusturularak burada egitim ve arastirma çalismalarinin gerçeklestirilecegi Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker tarafindan açiklanmisti. Tarimsal kalkinmaya yönelik farkindaligi artirmak amaciyla imzalanan çok kapsamli isbirliginden Malatya da faydalanacak. Bu kapsamda Sudanli yetkililer ve TIGEM yetkilileri son olarak Sultansuyu’nda incelemelerde bulunmak için Malatya’ya geldi.

HEYET SULTANSUYUNDA INCELEMELERDE BULUNACAK

Malatya’daki özel sektörün Sudan’da yatirim yapmasini saglamak amaciyla Resmi ziyaret kapsaminda Malatya’ya gelen Sudan Cumhuriyeti Federal Hayvan Kaynaklari, Balikçilik ve Hayvancilik Bakani Dr. Faisal Hassan Ibrahim, Türk-Sudan Is Konseyi Baskani ve Sudan Izmir Fahri Konsolosu Abdulkadir Taçyildiz, Tarim Bakanligi Müstesari, TIGEM Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden ve yardimcilari, Sudan Büyükelçisi Erdogan Kök tarim ve hayvancilikla ilgili birtakim incelemelerde bulunmak amaciyla Sultansuyu tesislerini gezecek, yatirim için saglanacak tesvik ve kolayliklar ile ilgili bilgiler verecek.

SUDAN ARAZI VERECEK

Organizasyonu düzenleyen Türk-Sudan Is Konseyi Baskani ve Sudan Izmir Fahri Konsolosu Abdulkadir Taçyildiz, bu anlasmayla sadece tarimsal ve hayvansal üretimin artis göstermesini degil, bu alanda is olanaklarinin da olusturulmasini istiyoruz” dedi. Bu anlasmayla Sudan’da arazilerin uzun vadede kiralanarak özel sektörün yatirim yapmasina imkan taninacagini dile getiren Taçyildiz, “Bu çerçevede ilk olarak Ankara ve Bursa’da incelemelerde bulunarak çalismalar yaptik. Son olarak da Akçadag Sultansuyu tesislerinde incelemelerde bulunup tesvikleri anlatacagiz. Amaç sirketin tarimsal üretim yapmasi. Türkiye'nin teknolojik bilgi birikimi, mekanizasyon ve hayvan irklari açisindan degerlendirilmesi. Oradaki yatirimin da ihraç edilmesi." ifadelerini kullandi.

ABDULKADIR TAÇYILDIZ KIMDIR?

1953 Malatya Yesilyurt dogumlu basarili isadami Abdulkadir Taçyildiz, bes çocuklu bir ailenin üçüncü çocugu olarak dünyaya geldi. Ilk, orta ve liseyi Malatya’da tamamlayan isadami, 18 yasinda Istanbul’da ikamet etmeye basladi. Ticaret hayatina erken yasta baslayan Taçyildiz, uzun yillar basariyla sürdürdügü is hayatindan sonra kendisini hayir islerine yönlendirdi,  enerjisini bu yönde kullandi. Avrupa Birligi kriterlerine uygun uluslararasi diplomasi ve sundugu kaliteli egitimle kisa sürede yildizi parlayan Bosna-Hersek Uluslararasi Saray Üniversitesi kurucu üyelerinden olan isadami Taçyildiz suanda Türk-Sudan Is Konseyi Baskani ve Sudan Izmir Fahri Konsoloslugu görevini yürütmektedir.