Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 21:04
Advert

Advert

Su ve Atıksu Arıtma Çalıştayı Düzenlenecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin iş birliğiyle 26 – 27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Su ve Atıksu Arıtma Çalıştayının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.  

Malatya
Giriş Tarihi : 24-05-2022 16:45
Su ve Atıksu Arıtma Çalıştayı Düzenlenecek

Su ve Atıksu Arıtma Çalıştayının amacı ve içeriği hakkında bilgi veren MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, suyun yönetimi noktasında eğitimlere önem verdiklerini belirtti. 2 gün sürecek Çalıştay’da sorunların ve çözüm önerilerinin görüşüleceğini kaydeden Genel Müdür Mert, “Suyun doğru yönetilmesi gerekiyor. Bununla alakalıda MASKİ ’de çok ciddi bir ekibimiz var. Kısım kısım ihaleler yaptık, yatırımlar yaptık. Ama dediğim gibi suyun doğru yönetilmesi gerekiyor. Örnek vereyim, Darende’nin alt yapısını iller bankası projesiyle yenilemişiz. İshale hatları yapmışız. Ama daha sonrasında 8 tane sondaj vurmuşuz, 8 tane sondaj ile bu sistemi beslemeye çalışıyoruz. Baktık ki bu böyle olacak gibi değil. Tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte ciddi bir eğitim gerekli. Bununla ilgide takdirinizle birlikte ciddi bir çalıştay düzenlenecek ve hoca ekibi gelecek. Ekip olarak bu eğitimi almamız gerekiyor. Suyu doğru yönetmemiz gerekiyor. Suyun çok kıymetli olduğu bir dönemde MASKİ genel müdürlüğü olarak her bölgenin, her kaynak suyun depoya getirilmesi gerekiyor. Darende veya Malatya özelinde kaynağımızı önce temizledik. İshale hatlarımızda kayıp kaçakları ölçerek depolarımıza getirdik. Depolarımızın ciddi anlamda tahrip olduğunu, yenilenmesi gerektiğini gördük. Genç bir mühendis ekibimiz var bu ekiple birlikte ne kadar kayıp kaçak var, ne kadar elektrik parası ödüyoruz, kaynaklarımız yeterli mi? Sorularını masaya yatırıyoruz. 27-28’inde 51 tane ilin katılımıyla inşallah iyi çalıştay gerçekleştirilecek.  Bu çalıştay da atık ve temiz suyla alakalı 8 tane oturum yapacağız. Bu çalıştay Malatya ve Malatya’nın geleceği için önemli bir çalıştay. Her tarafa arıtma tesisi yapıyoruz. Bazı yerlere de yeni arıtma tesisleri yapılması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

GÜRKAN,”51 ŞEHİRDEN GENEL MÜDÜRLER ÇAĞRILDI”

Basın toplantısına katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise MASKİ tarafından düzenlenecek olan Çalıştay’ın Türkiye geneline hitap ettiğini belirterek 51 şehirden Sular İdaresi Genel Müdürlerinin katılım sağlayacağını söyledi. Dünyayı bekleyen yeni krizin iklim, kuraklık ve karbon salınımından kaynaklandığını vurgulayan Başkan Gürkan, ” Su ve Atık su Çalıştay’ının Malatya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Özellikle küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kuraklık, ekolojik dengenin bozulması ve karbon gazının atmosfere salınımı dünyanın birinci düzeltmesi gereken konulardır. Bizler yöneticiler olarak bunlara dikkat etmemiz lazım. Herkes kendi sınırı içerisinde hareket ederse, Cenabı Allah’ın kurmuş olduğu ilahi düzen devam eder. Bitkileri hayvanlar kendi hukukuna riayet ediyor ama biz insanlar kendi hukukumuza riayet etmediğimiz gibi başkalarının hukukuna riayet etmiyoruz.  Tabiatın ve doğanın doğasını biz insanlar bozuyoruz. Küresel ısınma, kuralık ekolojik dengenin bozulmasının akabinde de ileride gıda krizi ile su sıkıntısı karşı karşıya kalacağız. Dünyanın bu konjektörel durumunda MASKİ Genel Müdürlüğümüz güzel bir konuya parmak başmış ve demiş ki ‘su ve atık su yönetimi ile ilgili Türkiye geneline hitap eden bir çalışma ihtas edeyim’ demiş.  Bu anlamda 51 şehrimizde sular idaresi genel müdürlerini buraya çağırmışlar, üniversitelerimiz ve ilgili bakanlıklarımız bu çalışmaya paydaş olmuş.” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak Kırsala en çok yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi unvanına sahip olduklarını belirten Başkan Gürlkan,”Biz göreve geldiğimizde şunu ifade ettik. ‘Akarsulara atık su karışmayacak’ dedik. Bu çok önemli bir iddiadır. Sonra ‘her ilçeye arıtma yapacağız’ ve üçüncü olarak da ‘asfaltsız hiçbir yer kalmayacak’ dedik. Malatya şu anda Türkiye’de en çok yatırım yapan belediyedir. Ben bunu söylediğim zaman eleştiri konusu oluyor ama bu duruma üzülüyorum ‘bu insanlar neden kendisini bu kadar küçültür’ diye kaldı ki ben bir belediye başkanıyım. Konuştuğum ifadeler ulusal bazda yayınlanıyor. Yarın o bürgün birisi çıksa ‘başkanım bunları neye göre söylüyorsunuz?’ dese ve benim de buna bir cevabım olmazsa, bu ifadeleri kullanabilir miyim? Arkadaşlar, Malatya birinci olmak zorundadır. Hayatında birinci olmayan insanlar belki bu sözümüzü abartılı algılayabilir ama biz tevazulu rakamlar söylüyoruz. kırsal kesime en fazla yatırım yapan belediye Malatya Büyükşehir Belediyesi’dir. Geçtiğimiz yıl 8 büyükşehir belediyesinden daha fazla TÜPRAŞ’tan asfalt aldık. Bu ne demek 8 büyükşehirden daha çok asfalt yapmışız demektir. Biz bunu götürüp dereye dökmüyoruz. Dolayısıyla bu şehre vebali sorumluluğumuz var. O nedenle su konusu da çok önemlidir. “ diye konuştu.

Su yatırımları ve optimizasyonu noktasında büyük işlere imza atıldığını anımsatan Başkan Gürkan, ”Geçen yıl suyumuz 1,5 metreküpe kadar düştü ama hiç kimsenin ruhu duymadı. Çünkü biz, hemen ikinci kaptajımızı devreye koyduk. Saniyede 500 litre suyu buraya aktardık. Şimdi de 3. kaptajımızı yapıyoruz ve kamulaştırması da bitti. Akarsularımıza atık su karışmasın diye bütün ilçelerimize arıtmalar yapıyoruz. Şu anda 13 arıtma yapılıyor ve büyük kasabalarımıza da arıtmalar yapacağız. Eskilerimiz ‘su akar Türk bakar’ derlerdi. Suyun bir yönetiminin olması lazım ve suyun kontrolü noktasında da hepimizin bilgi birikimine ihtiyacı var. Su ve Sular İdaresi doğru yönetilirse hem elektrik anlamında tasarruf ediyoruz hem var olan suyumuzun optimum kullanımını gerçekleştiriyoruz hem de vatandaşımıza kendi cazibesiyle akan su veriyoruz. Bu anlamda düzenlenen çalıştay da MASKİ, tecrübelerini ve bilgi birikimini diğer illerden gelen yetkililerle paylaşacak. Malatya bu konuda önderlik eden bir şehirdir. Artık Malatya’da herkes şuna inansın ve bilsin Malatya bundan sonra her lokomotif olacak.” sözlerini kullandı.

 

>> A. Vahap Kaygusuz - Ebubekir Atilla

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR