Malatya
Giriş Tarihi : 25-11-2021 19:17   Güncelleme : 25-11-2021 19:17

Su Temini Projeleri Ön Tamamlama Törenleri Gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Japonya Büyükelçiliği arasında imzalanan protokol kapsamında hibe edilen 2 adet özel dizayn edilmiş engelli minibüsü ile JİCA Kredisi kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan alt yapı yatırımlarının hizmete alınması ve Su Temini Projeleri Ön Tamamlama Töreni gerçekleştirildi.

Su Temini Projeleri Ön Tamamlama Törenleri Gerçekleştirildi

>> Ebubekir Atilla

Arslantepe Höyüğünde gerçekleştirilen törene, Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro, Mr. Sasaki Daisuke, Mr. Doma Akifumi, Ms. Nobuhiro Ikuro, Ms. Yurika Saito, Mr. Ali Bekin, Malatya Valisi Aydın Baruş AK Parti Malatya Milletvekili MKYK üyesi Bülent Tüfenkçi,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Emrah Baydemir, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, siyasi parti il temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi ile MASKİ çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan MASKİ Genel Müdürü Memet Mert; ”Bulunduğumuz bu bölgenin seçilmesinin sebebi 40 ile 50 yıldır bu mahallelerimizin altyapılarının eski olmasıdır. Şuanda bu mahallemizde altyapı ve üstyapılar büyük ölçüde yenilendi ve sağlıklı bir şekilde hizmete sunuldu. Şuanda bütün ilçelerimizde JİCA ve İller Bankası ile ortaklaşa çalışmalarımız devam ediyor. Arıtma tesisleri, kaptajlarımız, İçme suyu ve kanalizasyon çalışmalarımız sürdürülüyor. İkinci kaptajımızı yaptık, şimdi de üçüncü kaptajımızı yapmak üzereyiz. Bizlere desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Japon heyetine teşekkür ediyoruz.” dedi.

İKURO;” TEMİZ SU KAZANDIRMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Nobuhiro İkuro ise yaptığı konuşmada Malatya’ya temiz ve sağlıklı bir su sağlaması konusunda katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek; ”Bugün yerel yönetimler geliştirme adlı projemiz kapsamında Malatya’daki proje törenlerine davet ettiğiniz için çok müteşekkirim. Özellikle Malatya’yı temsil eden ve bu yıl Dünya Miras alanı olarak tescillenen Arslantepe Höyüğü mevkiinde ve Malatya’nın çeşitli yerlerinde su, kanalizasyon hattı, su deposu projelerini tamamlanması törenine katılmaktan memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Programımız kapsamında sizlere bazı projelerimiz hakkında bilgi vermek istiyoruz. Battalgazi ilçesinde inşa edilen kanalizasyon ikmal hattı projesinde 28 binden fazla kişiye, Şahnahan mahallesindeki su ve kanalizasyon projesi ile 4 bin 500 den fazla kişiye ikmal hattı ve su deposu olarak hizmet vermektedir. Akdağ ilçesinde su ve kanalizasyon borularının bakımı ile yaklaşık 2 bin 500 kişiye fayda sağlamış olunuyor. Malatya’ya sağlıklı su sağlanması konusunda büyük bir mutluluk duyduğumu kaydetmek isterim.” diye konuştu.

BAYDEMİR,” GÜNEY, KUZEY KUŞAK YOLU VE YENİ TRAMBÜS HATTI’NA DESTE VERECEĞİZ”

İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Emrah Baydemir ise yaptığı konuşmada, Güney- kuzey çevre yolu ve Trambüs hattı için Büyükşehir Belediyesine destek olacaklarını söyledi. Baydemir; ”Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili bir kuruluşu olan İller Bankası, yerel yönetimlerimize hizmet etmek adına hem teknik destek sağlamak, hem gerekli finansmanı sağlamak adına sürekli çalışmalarına işbirliklerine devam etmektedir. Bu manada son yıllarda ülkemizdeki artan ihtiyaçlara cevap verebilmek için birçok uluslararası kuruluşla işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Bugün burada işbirliğimizin en büyük örneklerinden bir tanesini sizlerle birlikte hayata geçiriyoruz. JICA ile beraber Malatya ilimizde özellikle çevresel altyapı projelerinin hayata geçirilmesi, bu konudaki sıkıntıların giderilmesi, akabinde yeni başlayacak Kuzey Kuşak Yolu Projesinin de hayata geçirileceği müjdesini de vermek istiyorum. Yine İller Bankası ve Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar ile en yakın zamanda Güney Kuşak Yolu ile Trambüs Projesini de hayata geçirmek adına çalışmalarımızı birlikte yürütüyoruz. İnşallah bugün bir kısım projemizi bugün burada açıyoruz. Bir kısım projemizi yeni yılın ilk aylarında temel atma törenlerini gerçekleştireceğiz. 2022’nin sonunda da kuşak yollarını tamamlayıp hizmete sunacağız.” ifadelerine yer verdi.

GÜRKAN;” 600 MİLYON TL’LİK HİZMET GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

JİCA tarafından 500 Milyon TL, Büyükşehir Belediyesi tarafından ise 100 Milyon TL ödenek ayrılarak toplamda 600 Milyon TL değerinde 42 projenin hayata geçirildiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; ”Japonya ve Türkiye iki kadim ülkedir. Tarihi dostluklarımız çok derinliklere dayanmaktadır. Kültür olarak sosyal yapı itibariyle de birbirine benzeyen, özgürlüğüne düşkün, vatanına, milletine, bayrağına düşkün, insanları seven ve insanlara yardım etmeyi kendilerine şiar edinen 2 milletin temel özellikleri var. Bu 2 millet 1890 yılındaki Ertuğrul firkateyninin batması, oradaki facia bu 2 milleti birbirine çok daha yakınlaştırdı. Daha sonraki süreçte 1986 yılında İran devrimi ve İran devriminde mahsur kalan 215 Japon vatandaşının rahmetli hemşerimiz Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın talimatı ile 2 uçak gönderilerek İran’da mahsur kalan 215 Japon vatandaşının Japonya’ya intikalinin sağlanması ve bu tarihi köprüler Japonya-Türkiye arasındaki ilişkileri daha kadim, daha güçlü bir hale getirmiştir. Özellikle bu son süreçte gerek Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız gerek İller Bankası Genel Müdürlüğümüz, bölge müdürlüğümüz dahil Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yapmış olduğumuz proje içerisinde çok güzel işleri hayata geçiriyoruz. özellikler altyapı ile ilgili çalışmalarımızı Japon Büyük Elçiliği ve JİCA direktörlüğü ile birlikte yürütüyoruz. Ancak biraz evvel sayın genel müdürümüz Kuzey Kuşak Yolu,  Güney Kuşak Yolu ve Trambüs hattı ile ilgili müjdeyi verdiler. Kendileri Malatya’nın Ankara’daki elçidir. Kendilerine teşekkürlerimizi belirtmek istiyoruz. JİCA, İller Bankası ve Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yapılan proje ile şuan açılışını gerçekleştirmiş olduğumuz 100 Milyon TL’si Büyükşehir Belediyemizden, 500 Milyon TL’si JİCA’dan olmak üzere toplamda 600 Milyon TL’lik bir hizmeti gerçekleştiriyoruz. Bunun içerisinde Doğu Kolektörü, 36 Mahallenin bu kolektöre bağlanması ile birlikte 42 proje gerçekleştirildi. Toplam 341 bin 550 metre içme suyu hattı ve kanalizasyon hatları tamamlandı. İlçelerimizdeki artırtma tesissilerimizin bir kısmının temel atma törenleri gerçekleştirildi. JİCA ile projelerimiz devam edecek. Niyetimiz halisane olursa hizmet etmeye devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

KAZUHİRO;” DOSTLUĞUMUZ DAHA DA PEKİŞECEK”

Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro yaptığı konuşmada bu yatırımlar ile Türk-Japon dostluğunun daha da gelişeceği mesajını verdi. Büyükelçi Kazuhiro şu ifadelere yer verdi; ”Açılış törenine davet edildikleri için teşekkür ederek konuşmalarına başlayan Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro: “Japonya, olarak halkın suya dair ihtiyaçlarını karşılaması için destek vermiş olmaktan memnunuz. İçmesuyu, kanalizasyon altyapısı ve atık su arıtma tesislerinin yapılması için işbirliği içindeyiz. Sonraki projelerimizle de Japonya Türkiye dostluğunun daha da pekişeceğine inanıyorum.”

VALİ BARUŞ: “JAPONYA VE TÜRKİYE’NİN ÇOK GÜZEL BİR İŞBİRLİĞİNE ŞAHİT OLUYORUZ”

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü’nün daha modern bir şehir inşa etmek için çalışmalar yaptığını ifade eden Malatya Valisi Aydın Baruş: “Japonya ve Türkiye’nin çok güzel bir işbirliğine şahit oluyoruz. JICA’nın Türkiye’de gerçekleştirdiği çok önemli çalışmalar var. Çok teşekkür ediyoruz. Her Türk vatandaşı sağlıklı çevrede yaşama hakkı var. Sağlıklı çevre için Arıtma tesisleri ve altyapı çalışmaları gerekiyor. Ancak bu işler çok maliyetli olduğu için uluslararası kredi temini gerekiyor. Bu noktada Büyükşehir Belediyemiz çok aktif çalışıyor. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz çok önemli projelerimiz var. İçmesuyu isale hatları, kanalizasyon hatları ve arıtma tesisleri inşa ediliyor. Bir şehrin altyapısı sağla bir şekilde inşa ediliyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 600 milyonluk dev yatırımların kurdelesi kesildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan açılışın anısına Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro ile JICA Türkiye Ofisi Başkanı Nobuhiro Ikuro, Arslantepe’de çıkan kılıçların sembollerinden oluşan kılıç seti hediye etti. İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Emrah Baydemir’e hediyelerini ise Malatya Valisi Aydın Baruş verdi. Konuklar törenin ardından Arslantepe Höyüğünü gezdiler.