Malatya
Giriş Tarihi : 23-12-2021 07:15   Güncelleme : 23-12-2021 07:15

Su Sayaçlarında Don Tehlikesi

Soğuk hava su tesisatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Donan sayaç ve su boruları, tesisatların patlamasına ve dolayısıyla da su kesintilerine neden oluyor.

Su Sayaçlarında Don Tehlikesi

Hava sıcaklığının sıfırın altına inmesi su tesisatlarında donma tehlikesini de beraberinde getirdi. Boru ve sayaçların donması kullanıcılar için hem su kesintisi hem de ek masraf anlamına geliyor. Peki bu durumun önüne geçmek için nasıl önlem alınabilir?
Tesisat Ustası Mehmet Kaya, kauçuk esaslı, cam yünü, poliüretan gibi malzemelerle su borularının korunmasını önerdi. Kaya, ”Kış ayları nedeniyle eksi derecelere düşen hava sıcaklığı, su sayaçlarının donmasına ve kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Korumasız ve açıkta bulunan su sayaçları ile su borularının donma olasılığı yüksektir. Su sayaçlarının yeri temiz, aydınlık ve rüzgar almayacak şekilde düzenlenmelidir. Abonelerimizin sayaçların ve su borularının soğuklardan etkilenerek donmaması ve zarar görmemesi için sayaç ve boruları cam yünü, boru kılıfı, bez parçası, talaş gibi materyallerle kaplayarak önlem alması gerekmektedir. Sayacın veya su borularının donması halinde,  sıcak su ve ateşle müdahale ederek buzlanmayı açmaya çalışmak, sayaçlara zarar vererek, kullanılamaz hale getirmektedir. Su sayacınızın donması halinde su vanasını kapatarak MASKİ’yi aramanız halinde, MASKİ ekipleri ihbar sonrası en kısa sürede verilen adrese giderek, donan ya da patlayan sayaçlara müdahale edecektir.” dedi. 
Donan tesisata ateşle müdahale edilmemesini bu durumun tesisata zarar verdiğini belirten Kaya, tesisatın açılması için de buhar yönteminin kullanılmasını tavsiye etti. Kaya,” Su sayacınızın donması veya patlaması halinde: sayaçtan akan sudan dolayı diğer sayaçların donmasına engel olabilmek için öncelikle su vanasını kapatarak, suyu kesin. Donan su sayaçlarına sıcak su ve ateşle müdahale etmeyin. Belirttiğim gibi ya MASKİ ’yi arayın ya da tesisatınıza bilgi verin. Ayrıca, müstakil evlerde sayaç kurulumu yapılırken, aydınlık ve rüzgar almayan yerlerin tercih edilmesi gerekiyor.” Diye konuştu. 

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER