Malatya
Giriş Tarihi : 27-12-2016 18:57   Güncelleme : 27-12-2016 18:57

“Su Kenti Susuzlukla Aniliyor”

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Malatya’nin içme suyu sorununu gündeme getirerek, “Malatya gibi bir su kentinin susuzlukla aniliyor olmasi üzüntü verici bir durum. Malatya’nin içme suyunun tek kaynaktan kurtarilarak çogaltilmasi, kayip kaçak su oraninin düsürülmesi gerekmektedir” dedi

“Su Kenti Susuzlukla Aniliyor”

Agbaba: “Kayip Kaçaga Kalici Çözümler Bulunmali”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Malatya’da su kesintilerinin halki çileden çikardigini belirterek, “Her gün onlarca telefon aliyoruz. Malatyalilar içme suyu konusunda yasadiklari sikintilarin bir an önce sonlandirilmasini bekliyor” ifadelerini kullandi.

“KAYIPTA TÜRKIYE’DE EN ÖNDEYIZ”

Ardindan Malatya’nin içme suyunun tek kaynaktan çikarilarak çogaltilmasi gerektigini belirten Agbaba, “Malatya gibi bir su kentinde su sikintisi yasanmasi kabul edilemez. Kaptaj disindan su kaynagi arayisina en kisa sürede baslanmalidir. Yasanilan en önemli sorunlardan biri de içme suyumuzun kayip kaçak oraninin yüksek olmasi. Orman ve Su Isleri Bakanligi, Su Yönetimi Genel Müdürlügü’nün resmi rakamlarina göre Dünya’da ve Türkiye’de en yüksek su kaybinin oldugu kentlerden biri maalesef Malatya’dir. Dünyanin en güzel suyunun yanlis politikalar nedeniyle evlerimize ulasamamasi üzüntü vericidir” seklinde konustu.

“KAR ERITIP SU YAPIYORLAR”

Daha sonra Agbaba; “Malatya sehir merkezinde son haftalarda yasanan su sikintisi vatandasi çileden çikarmaktadir. Malatya’nin pek çok mahallesine aksam saatlerinde su verilmemektedir. Haftalardir devam eden sikinti nedeniyle Dilek Mahallesi sakinleri geçtigimiz günlerde bir araya gelerek protesto gösterisi gerçeklestirmis, topladiklari kari eriterek su haline getirip içmislerdir. Ayrica Tecde Mahallesi'nde oturan vatandaslarin da sik sik yasanan kesintiler nedeniyle susuz kalinca, kar suyunu eritmeye basladiklari ifade edilmektedir. Suyun azalmasinda Malatya’nin içme suyu kaynagi Kaptaj civarinda tas ocaklarinin faaliyette olmasinin etkisi tartisilmaktadir” sözlerini kullandi.

“BAKAN BILE KAPTAJ’I KORUYUN DERKEN!”

2012 yilinda Malatya'nin su kaynagi olan kaptaji gezdikten sonra açiklama yapan Orman ve Su Isleri Bakani Prof. Dr. Veysel Eroglu’nun , “Evvela kaptaj alaninin memba sahasini mutlaka korumak gerekir. Bu kaynagi bir sekilde yok edemeyiz. Etrafinda tas ocagi falan var. Su baska yere kaçabilir. Malatya'nin hayat damaridir o su. Talimati verdim. Ben de takip edecegim'' seklinde açiklamalar yaptigini hatirlatan Agbaba, “Gelinen bu noktada Malatya’daki içme suyunun azalmasinda su kaynaklarina yakin bölgelerde açilan tas ve maden ocaklarinin etkisi olup olmadigi açiklanmalidir. Bakanin talimat vermesine ragmen su kaynaklarina yakin bölgelerde tas ve maden ocaklarinin faaliyetlerine devam ettigi belirtilmektedir. Malatya ilinin tek bir içme suyu kaynagindan su ihtiyacini karsilamasi önümüzdeki süreçte Malatya’nin büyük bir riskle karsi karsiya kalacaginin göstergesidir. 772 bin nüfuslu bir kent için alternatif su kaynaklarinin degerlendirilerek, içme suyu ihtiyacinin karsilanmasi planlanmalidir” diye konustu.