Malatya
Giriş Tarihi : 05-08-2014 18:23   Güncelleme : 05-08-2014 18:23

Su büyük sorun

Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, kuraklik nedeniyle silama ve içme suyu sorununun öne çiktigini belirterek “Birçok yerde dogal kaynaklar kurudu ciddi bir su sorunumuz var “dedi

Su büyük sorun

 Beraberinde Büyüksehir Genel Sekreteri Arif Emecen, MASKI Genel Müdür Dr. Özgür Özdemir ve bazi daire baskanlariyla birlikte Darende’de incelemelerde bulunan Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Asagi Ulupinar ile Balaban mahallelerinde de vatandaslarla bulusarak, muhtarlarin sorunlarini dinledi. Baskan Çakir, daha sonra Darende ilçe merkezinde Tiryandafil Otel’de, Darende Belediye Baskani Süleyman Eser ve AK Parti Darende Ilçe Baskani Süleyman Simsek’in de hazir bulundugu 67 mahalle muhtariyla bir toplanti yapti. Baskana öncelikli olarak su sorununa çözüm bulmasi istendi.

“CIDDI BIR SU SORUNUMUZ VAR”

Malatya genelinde su sorunu oldugunu ifade eden Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir Darende ilçesinde de su sikintisi oldugunu belirterek “Bu yil yasanan kurakliktan dolayi sulama ve içme suyu sorunlari öne çikti. Kurakligin getirmis oldugu ciddi bir sorun var. Birçok yerde dogal kaynaklar kurudu. Yer alti sularinda, sondajlarda çekilmeler, azalmalar oldu.  Dolayisiyla kuraklik, sulama da dahil olmak üzere her seyi etkiledi. Bu yil, önceligi su ile ilgili çalismalara vermek durumunda kaliyoruz. Tabi sorunlarin birden bire çözülmesi de mümkün degil, belli bir süre gerektiriyor. En büyük dezavantajimiz Büyüksehir olusumuyla kurakligin ve sulama sezonunun bir anda gelmesi. MASKI yapilanmamiz da idari anlamda sistemin oturmasina 2 aya daha ihtiyacimiz var. Dolayisiyla saha hakimiyetini kurmak için zaman gerekiyor” dedi.

50 BIN SU SAATI ALINDI

Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, bu yil 50 bin su saati alimi yapildigini belirterek “Saati olmayan, kontrolsüz, saati okunmamis yerlesimler de dahil  tüm yerlerin denetimi bize geçecek. 700-800 civarinda sondajimiz var. Bunlarin devirleri alinacak. Bunlar azimsanacak rakamlar degil. Tabi bunlarin hepsinin kendi içinde problemleri var. Biz simdi 50 bin saati alip takarak bu isi tamamlamis olmayacagiz. Bu sadece isin bir bölümü. Bunlarin devrolunmasi, elektronik ortama aktarilmasi, sistemlerin olusturulmasi, gerçekten ciddi bir zaman istiyor. Belki 1 yildan fazla bir süre gerektiriyor. Bu süre içerisinde yine hizmetlerimizi yapacagiz, su anda yapilanmamiz devam ediyor. Örnegin, MASKI için Çagri Merkezi,  Cografi Bilgi Sistemleri olusturma çalismalari sürüyor. Dolayisiyla önce kendi sahasina, sorunlarina hakim bir belediye yapisi olusturacagiz. Sonraki süreç içerisinde daha saglikli, uzun vadeli planlamalari birlikte getirecegiz” diye konustu.

 

Çözüm için zaman lazim

Baskan Çakir, Darende’de de bir çok köyde su sikintisi oldugunu kaydederek, “Muhtarlarimizdan su ve yolla ilgili bilgileri alacagiz. Acil olanlari öne alarak bunlari çözmeye çalisacagiz. Diger ilçelerde tankerle su gönderdigimiz yerler var. Belki daha çok Arapgir, Kuluncak, Pütürge bölgelerinde olsa da su sikintisi aslinda her tarafta var. Bunlar çok büyük sorunlar degil ama çözümü için zaman gerektiren sorunlar. Bütün bunlarin planlamalarini yapiyoruz. Tabi sosyal ihtiyaçlar için genel anlamdaki proje ve yatirimlari da degerlendiriyoruz” açiklamasinda bulundu.

Toplantida, daha sonra muhtarlar söz alarak sorunlarini dile getirdiler. Baskan Çakir ve beraberindeki heyet, muhtarlarla yaptigi toplantidan sonra Günpinar Selalesi ve Yenice Mehmet Rüstü Yücel Parki’nda da incelemelerde bulundu.

Ilçe gezisi sirasinda vatandaslar ve çocuklarla da sohbet eden Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, çocuklara çesitli hediyeler verdi.