Siyaset
Giriş Tarihi : 16-01-2013 13:55   Güncelleme : 16-01-2013 13:55

Su bir lira süt 70 kurus

Malatya'da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Bir litre süt 70 kurusken, bir litre su bir liradir. Dünyanin hiçbir ülkesinde kaynaktan çikan su, emek harcanarak üretilen sütten daha pahali degildir” dedi.

Su bir lira süt 70 kurus

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, çiftçilerin sorunlarini gündeme getirmek için basin açiklamasinda bulundu. Enver Kiraz, “ Bugün sizlere çiftçinin ve köylünün içinde bulundugu durumu somut örnekleriyle ve onlarin diliyle anlatmaya çalisacagiz.

AKP’nin iktidara geldigi 2002 yilindan beri en çok magdur edilen kesimlerin basinda köylü ve çiftçi vardir. Uygulanan yanlis tarim ve hayvancilik politikalari yüzünden Türkiye her geçen gün biraz daha disa bagimli hale getirilmistir.  Tarim ve hayvancilik tamamen bitirilmistir. Milletin efendisi olan köylü, yabanci devletlere usak edilmistir” iddiasinda bulundu.

 

BIR KILO SAMANLA BIR KILO YEM AYNI FIYATA SATILIYOR

 Enver Kiraz, sunlari kaydetti: 10 yillik AKP Iktidarinin sonunda geldigimiz nokta su sekilde özetlenebilir; Hayvan üreticileri 1 kg saman 90 kurus, 1 kg yem 90 kurus, 1 kg arpa 95 kurus iken, 1 kg süt 70 kurustur. Düsünün ki bir inek günde ortalama 12 kg saman ve yem karisimi yemektedir ve 1 günde 15 kg süt vermektedir. 12 kg saman ve yem karisimi için üreticinin ödedigi bedel 11 lira iken, inekten elde edilen 15 kg sütün getirisi ise 10,50 kurustur. Yani köylü inegini beslemek için harcadigi parayi süt satarak bile karsilayamamaktadir. Üstelik bu hesaplamada, ne köylünün emegi, ne de inegini beslemek için yapmis oldugu ilaç vs giderleri yer almamaktadir. Bakin içler acisi durumu bir de su örnekle açiklayalim; bir litre süt 70 kurusken, bir litre su bir liradir. Dünyanin hiçbir ülkesinde kaynaktan çikan su, emek harcanarak üretilen sütten daha pahali degildir. Bu ayip AKP Hükümetinindir. Bugün Ahmet amcanin, Mehmet dayinin, Fatma teyzenin gözü gibi bakarak besledigi hayvanlarindan elde ettigi sütün degeri, sudan ucuzsa söyleyecek bir sey bulamiyoruz. Yine ayni köylü, traktörüne 1 litre mazot alabilmesi için 6 litre süt satmak zorundadir. Dünyanin en pahali mazotunu, dünyanin en ucuz süt üreticine satmak ayiptir, günahtir.”

 Enver Kiraz, “Mazotun bu kadar pahali olmasinin nedeni alinan vergilerdir. Ne acidir ki devlet gemi sahiplerinden bu vergiyi almazken, gariban Hasan dayidan, Hatunsuyu’ndaki çiftçi Dogan’dan, burada bulunan Koçderedeli köylülerimizden vergi almayi biliyor. Gemicik sahiplerine 1.50 liraya verdigi mazotu köylüye 4.20 kurusa satiyor” seklinde konustu.

 Enver Kiraz, “Sadece hayvan üreticileri degil, tarim üreticileri de AKP’den yaka silkmektedir. Bunun en iyi örnegini Malatya’da yasamaktayiz. Son yillarin en perisan edilen üreticileri kayisi üreticileridir. 2002’de AKP Ikitidari devraldiginda, 1 litre mazot 1,37 kurus, 1 kg kayisi 2,5 liraydi. Yani yarim kilogram kayisiyla 1 litre mazot aliniyordu. Bugün 1 litre mazot 4,20 lira iken, 1 kg kayisi 2 liradir. Bugün 2 kg kayisi ile 1 litre mazot bile alinamamaktadir.

Iste 10 yilda AKP’nin kayisi üreticisine armagani 4 kat fakirlik ,sefalet ve çiledir…..Gelisen büyüyen Türkiye’den bahsedilirken, ortaya koydugumuz tablo , bu pembe tablonun tam tersini göstermektedir” görüslerini ileri sürdü.

Kiraz,” Biz CHP olarak halkin iktidarinda önce çiftçiyi, köylüyü, üreticiyi destekleyecegiz ve onlarin layik olduklari yasamlari kendilerine sunacagiz. Hep birlikte kalkinacagiz, gelisip büyüyecegiz” diye konustu