Malatya
Giriş Tarihi : 21-03-2018 14:33   Güncelleme : 21-03-2018 14:33

Su Açisindan Gelecek Parlak Görünmüyor

Kisi basina düsen kullanilabilir su miktari 1000 metreküpten daha az olan ülkelerin su fakiri olarak kabul edildigini bildiren Türkiye Ziraat Odalari Birligi Genel Baskani Semsi Bayraktar, yilda, “ülkemizde kullanilabilir su miktari 112 milyar metreküp düzeyinde bulunuyor. Halen 81 milyon olan ülke nüfusumuza göre kullanilabilir su miktari 1382 metreküpe kadar inmis durumda. Önümüzdeki 30-40 yil içinde kisi basina kullanilabilir su miktari 1000 metreküpler düzeyine inecek. Su fakiri olmamiza çok az zaman kaldi. Suyun damlasini bile ziyan edemeyiz” dedi

Su Açisindan Gelecek Parlak Görünmüyor

Bayraktar, 22 Mart Dünya Su Günü dolayisiyla yaptigi açiklamada, yasam için olmazsa olmaz bir madde olan suyun, dünyada dengeli dagilmadigini, kimi bölgelerde kisi basina onbinlerce metreküp kullanilabilir su düserken, kimi bölgelerde temiz suya ulasiminin neredeyse imkansiz bir hal aldigini belirtti. Gida güvenliginin, kullanilabilir temiz suya ulasimin gün geçtikçe daha zor bir hal aldigini vurgulayan Bayraktar, sunlari kaydetti:  “Dünya Bankasi, Eylül 2016'da yayinladigi raporunda, su güvenliginin gelismede en önemli küresel risklerden biri oldugunu belirtiyor. Bankanin verilerinde, bir an önce önlem alinmazsa Orta Afrika ve Dogu Asya gibi suyun bol oldugu yerlerde kitlik yasanmaya baslanacagi, kitligin güçlü oldugu Ortadogu ile Afrika'nin tropikal bölgesi ile sahra arasinda kalan Sahel bölgesinde ise durumun kötülesecegini vurgulaniyor. Su kitliginin küresel iklim kriziyle arttigina, bu bölgelerde 2050'ye kadar gayri safi yurtiçi hasilalarin yüzde 6 azalabilecegine dikkat çekiliyor. Su kitliginda gözlenen artisin göçe yol açacagi, dünyada yaklasik 2,4 milyar insanin gerekli hijyen kosullarina sahip olamayacagi, 663 milyon insanin ise temiz içme suyuna erisemeyecegi, hijyen eksikligi nedeniyle yilda 675 bin insanin hayatini kaybedecegi ifade ediyor.

AKILCI ÇÖZÜMLER SART

Su açisindan gelecek parlak görünmüyor. Sürdürülebilir su politikasi izlememiz, akilci ve kalici çözümler üretmemiz sart. Tarimsal üretimi artiramazsak gida güvencesini saglayamayacagimiz gibi, sanayinin hammadde ihtiyacini da karsilayamayiz. Dünyada tarim alanlarinin hemen hemen tamamini kullaniyoruz. Yeni bir kita bulmamiz da söz konusu degil. Üretimi artirmanin tek yolu var o da verimliligi artirmak. Verim artisini saglamak için kullanacagimiz en önemli unsur da sudan baska bir sey degil. Tarimsal sulamayi yayginlastirmak, yüzde 60’a varan su tasarrufu saglayan basinçli sulama sistemlerini kurmak, su kayiplarini azaltmak, asiri ve yanlis sulamanin topraklarimiza ve çevreye verdigi zararli etkileri en aza indirmek zorundayiz.”

“HIZLA SU FAKIRI OLMAYA DOGRU GIDIYORUZ”

Bilinenin aksine, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadigini, hizla su fakiri bir ülke olmaya dogru gittigini belirten Bayraktar, söyle devam etti: “Yilda kisi basina düsen kullanilabilir su miktari 1000 metreküpten daha az olan ülkeler su fakiri, 1000-2000 metreküp arasinda kisi basina kullanilabilir suyu olan ülkeler su azligi olan ülkeler, 8000-10000 metreküpten daha fazla kisi basina kullanilabilir suyu olan ülkeler ise su zengini olarak siniflandiriliyor. Ülkemizde kullanilabilir su miktari, 95 milyar metreküpü yurtiçi akarsu, 3 milyar metreküpü komsu ülkelerden gelen akarsular, 14 milyar metreküpü ise yeralti suyu potansiyeli olmak üzere 112 milyar metreküp düzeyinde bulunuyor. Halen 81 milyon olan ülke nüfusumuza göre kullanilabilir su miktari 1382 metreküpe kadar inmis durumda. Önümüzdeki 30-40 yil içinde kisi basina kullanilabilir su miktari 1000 metreküpler düzeyine inecek. Su fakiri olmamiza çok az zaman kaldi. Suyun damlasini bile ziyan edemeyiz. Herkes bunun bilincinde olmali ve bu bilinçle hareket etmelidir. Su israfinin önüne geçmek için tüm vatandaslarimiz elini tasin altina koymali ve su tasarrufuna yönelmelidir. Acil önlem almazsak, yer alti sularinin seviyeleri düsmeye, göller küçülmeye, sulak alanlar yok olmaya devam edecek.”

“VAHSI SULAMAYA SON VERMEMIZ SART”

Türkiye’de kullanilan suyun yüzde 74’ünün tarimda kullanildigini, iklim sartlari nedeniyle ülkenin büyük bölümünde sulamayla tarimda verimliligin artirilabildigini bildiren Bayraktar, su bilgileri verdi: “Tarimdaki potansiyelimizi tam olarak kullanmak için teknik ve ekonomik olarak sulanabilir bütün arazilerimizi sulamak ve en kisa zamanda yüzde 60’a varan oranlarda su tasarrufu saglayan basinçli sulama sistemlerine geçmek zorundayiz. Vahsi sulamaya son vermemiz sart. Ayrica, ülkemizde tarim arazilerimizin iklim sartlari, topografik yapisi, toprak yapisi gibi hususlar göz önüne alinarak seçilecek bitki deseni için en uygun sulama yönteminin seçilmesi, projelendirilmesi ve uygun bir sulama programinin uygulanmasi gerekmektedir. Tarimsal alt yapi hizmetleri basta olmak üzere özellikle sulama ve drenaj uygulamalariyla, yani tarimda verimi artiracak tüm olanaklarin (sulama, güb­releme, kaliteli tohum kullanma ve makinelesme) kulla­nildigi yöntem olan entansif tarimin tesvik edildigi, ayrica kirsalda ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta bütüncül bir yaklasimla hareket etmeyi hedefleyen kirsal kalkinma projeleri biran önce tamamlanmalidir. Teknik ve ekonomik olarak sulanabilir arazi olan 8,5 milyon hektarlik arazinin hala 2,15 milyon hektarini sulama altyapisi tamamlanamadigi için sulayamiyoruz. 2,15 milyon hektar tarim arazisinin suya kavusturulmasi, gida talebinin karsilanmasi tarimda çalisan nüfusun issizlik sorunlarinin çözülmesi ve üreticilerimizin hayat standartlarinin yükseltilmesi açisindan oldukça önemlidir. Bu açidan, büyük sulama projeleri içeren GAP, KOP ve DAP gibi projelerinin de bir an önce bitirilmesi gerekir.” Kullanilan suyun büyük bir çogunlugu tarimsal sulamada kullanilmasina ragmen Devlet Su Isleri (DSI) sulamalarinda sulama orani yüzde 62, sulama randimani ise yüzde 42 seviyelerinde olduguna dikkati çeken Bayraktar, bu oranlarin hizla artirilmasi gerektigini vurguladi. Bayraktar, suyun degerini en çok çiftçilerin bildigini belirterek, dünyada yasayan her kisinin bu bilince ulasmasi temennisiyle 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutladi.