Sağlık
Giriş Tarihi : 14-08-2013 11:46   Güncelleme : 14-08-2013 11:46

Stres ve Sigara Cildi Yaslandiriyor

Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Inci Sak, sigara kullaniminin cilt sagligina etkileri hakkinda bilgi verdi.

Stres ve Sigara Cildi Yaslandiriyor
Çevresel faktörler cilt yaslanmasini tetikliyor

Cildi diger organlardan ayiran baslica özelligi, dis etkilere de açik olmasidir. Çünkü cilt sadece içten degil, distan da yaslanmaktadir. Özellikle yogun makyaj yapmak, asiri çay, kahve ve kola tüketimi gibi çevresel faktörler de cilt yaslanmasina neden olmaktadir. Genetik mirasin da cilt yaslanmasinda önemli bir yeri vardir. Ancak cilt yaslanmasinin yüzde 20’si genetik, yüzde 80’i ise çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadir.

Nikotin cildin en büyük düsmani

Hava kirliligi, fabrika dumanlari, endüstriyel buharlar, sigara, egzoz gazlari ve stres gibi faktörler cilt yaslanmasinda önemli rol oynamaktadir. Sigarada bulunan nikotin, derideki kilcal damarlarin çapini azaltarak cildin beslenmesini olumsuz etkilenmektedir. Ayrica kan dolasimindaki oksijen orani da sigara ile azalmakta, cilt hücreleri yeterli beslenemediginden metabolizmasi uygun bir sekilde gelismemektedir. Sigara kullananlarda cilt yaslanmasi ve ciltteki kirisikliklar daha erken yaslarda baslamaktadir. Alkol tüketiminde ise, özellikle yüz bölgesinde kilcal damarlardaki genislemesi sonucu, ciltte kizarikliga neden olan bazi cilt hastaliklari ortaya çikmaktadir.
Cilt yaslanmasini geciktirmek mümkünCilt sagligini korumak için sigara ve stresten uzak durmak, antioksidan içerikli meyve, sebze ve balik gibi besinleri tüketmek, cilt için uygun kozmetik ürünleri tercih etmek cildin yaslanmasini geciktiren önemli faktörlerdir. Bunlarin yaninda; botoks, peeling, dermaroller gibi tedavi yöntemleriyle de cilt yaslanmasinin önüne geçmek mümkündür.

Botoks: Ciltte belirgin çizgi ve kirisikliklari olan kisilerde özellikle; alin, dudak çevresi, kaz ayagi bölgesine uygulanmaktadir. Çizgilerin oldugu bölgelerdeki kasi felç etmeye yönelik bir toksinden olusan enfeksiyon yöntemidir. Etkisi 6 ay sürmektedir.

Peeling: Mevsimsel olarak uygulanmaktadir. Daha çok yaz sonu cildin üzerindeki ölü tabakayi temizlemek için bir asitle derinin soyulma islemidir. Kis aylarinda ayda bir tekrarlanarak, akne ve deri izlerinin azaltilmasi ile cilt yaslanmasini geciktirici özelligi olan, cilt için yararli bir yöntemdir. Peeling sonrasinda bir hafta disari çikilmamasi ve günes isinlarina maruz kalinmamasi önerilmektedir. Bu bakimdan genellikle kis aylarinda tercih edilmektedir.

Dermaroller: Küçük igneli bir aletle yüzün üzerindeki ölü deriyi atarak hem yaslanmaya hem lekelere karsi uygulanan bir tedavi yöntemidir. 2 hafta boyunca, haftalik sürelerde takip gerektirmektedir. Kisin yapilmasi daha uygundur.