Malatya
Giriş Tarihi : 08-04-2016 19:25   Güncelleme : 08-04-2016 19:25

STK’lardan seviyesiz sözlere kinama

Malatya'da faaliyet gösteren Kadin STK’lar, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Sema Ramazanoglu için sarf ettigi çirkin sözlere tepki gösterdi. Kadin STK’lar, “Bu talihsiz açiklama bizi ziyadesiyle üzmüstür.” dedi

STK’lardan seviyesiz sözlere kinama

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun kullandigi rencide edici açiklamalara tepkiler sürüyor… Bu çerçevede Isik Kadinlar Dernegi binasinda bir araya gelen Himayeye Muhtaç Yasli, Çocuk ve Kadinlar Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi (HIMYAÇDER), Egitim Bir Sen Kadin Kollari, Birlik Vakfi Hanimlar Komisyonu, Girisimci Kadinlar Dernegi, IHH Kadin Kollari, HAKIS ve HIZMETIS Kadin Kollari tepki açiklamasinda bulundu. Açiklamayi kadin STK’lar adina Isik Kadinlar Dernegi Baskani Aysel Elbir yapti. Elbir, Kiliçdaroglu’nun açiklamalarinin kendilerini derinden üzdügünü belirterek su ifadelere yer verdi;

 KADIN HAKLARINDAN DEM VURUP DA…

“Her firsatta kadin haklarindan dem vurup, kadinlarin toplumsal alanda var olma çabalarini görmezden gelen, kadini rencide edici açiklamalarindan dolayi Ana muhalefet partisi lideri Sn. Kemal Kiliçtaroglu’nu esefle kiniyoruz. Bizler egitim, sosyal, siyasal, çalisma hayati, aile hayati kisacasi toplumun her kademesinde varlik göstererek emek veren kadinlara yönelik ekonomik, psikolojik, cinsel, fiziksel içerikli siddetin her türlüsüne 0 toleransla yaklasiyor ve karsi duruyoruz. Siddetin her türlüsü sadece kadinlara degil kadin, erkek, çocuk, yasli, engelli toplumun her kesiminden kime yapilirsa yapilsin asla kabul edilemez. Toplumun geleceginin sekillenmesinde kadinlarin rolü büyüktür. Tarihten bugüne toplumsal mirasi yasatmada, kültürel ve ahlaki degerleri aktarmada, gelecegin teminati çocuklari topluma hazirlamada kadinlar her zaman kilit rol üstlenmistir.

KADININ ÖTELENMESI TOPLUMU ZAYIF DÜSÜRÜR

Bir toplumda kadinin ötelenmesi her seyden önce o toplumu zayif düsürür. Toplumumuzun yarisini olusturan ve kadin, erkek toplumun tümüne analik yapmis olan kadinlarimiz dinimiz Islam’da da bas tacidir. Peygamberimiz cennet annelerin ayaklari altindadir diyerek dinimizin kadina bakisini en güzel bir seklide ifade etmistir. Kadinlik onurunu hiçe sayan ve rencide eden, hakaret içerikli söylemler kimden gelirse gelsin toplum olarak karsi durmali ve kadinin toplumsal alanda görünür olma mücadelesine engel olarak görülmelidir.

SIYASETI ITIBARSIZLASTIRMISTIR

Özellikle herhangi bir kurumu temsil eden ve o kurumlara önderlik eden kisiler yaptiklari açiklamalara özen göstermeli ve açiklamalarini bu minval üzerine yapmalidirlar. Kadin haklarindan bahseden bir partinin liderinden gelen, toplumsal ahlaki kurallari hiçe sayan, siyaseti itibarsizlastirarak kadinin insan haklarini ayaklar altina alan böylesine talihsiz bir açiklamayi STK’lar olarak kiniyor ve derin üzüntülerimizi dile getiriyoruz.