Spor
Giriş Tarihi : 09-03-2018 16:41   Güncelleme : 09-03-2018 16:41

Spor Bilimlerinde Dövüs Sanatlari

Avrupa Birligi Erasmus Plus Programi Stratejik Ortakliklar kapsaminda desteklenen Inönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafindan yürütülen ‘‘Sosyal Içerme Araci Olarak Dövüs Sanatlari’’ projesinin ikinci ayagi Malatya Inönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde gerçeklestirildi

Spor Bilimlerinde Dövüs Sanatlari

‘‘Sosyal Içerme Araci Olarak Dövüs Sanatlari’’ projesi, uzak (kirsal) alanlardaki okullarda beden egitimi ögretmenlerine dövüs sanatlarini (özellikle savunma sanatlarini) tanitacak egitimler vermeyi amaçliyor. Proje kapsaminda ayni zamanda kirsal alanlardaki okullarda okuyup da sosyal açidan dezavantajli durumdaki özel gereksinimli ögrencilere savunma sanatlari egitimi veriliyor. 7 Avrupa ülkesinin katilimiyla gerçeklesen projenin ilk toplantisi Bulgaristan’da gerçeklesirken ikinci toplantisi Inönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde 6-7-8 Mart 2018 tarihlerinde gerçeklestirildi. Toplanti kapsaminda projenin yürütücülerinden ve proje ortagi ülkelerden gelen 15 temsilci Malatya ilinde 3 gün süren olan toplantiya katilim göstererek çalismalar kapsaminda, ortak ülkeler ile fikir alisverisleri ve proje kapsaminda simdiye kadar olan zaman diliminde yapilan faaliyetler degerlendirildi.

“ENGELLI INSANLARA YÖNELIK ÇALISMALAR DA YAPILIYOR”

European WingTsun Organisation Dövüs Sanatlari CEO'su Stanislav Petrov Bagalev, kisilerin kendilerini nasil savunacaklarina, zamanlamayi nasil yapacaklarina, duygularini nasil kontrol edeceklerine yönelik ögrencilere basit birkaç hareket gösterdiklerini söyledi. Bagalev, orta ve lise düzeyinde okuyan engelli çocuklara savunma sanatini ögrettiklerini belirterek, ögrendikleri birkaç hareketle kendilerini daha iyi hissetmelerini ve topluma fazla katilimlarini saglamayi amaçladiklarini kaydetti. Proje koordinatörü görme engelli Petya Georgive Grudeva ise üyesi oldugu Bulgaristan’daki Maria Curie Association (MCA) kurumunun engelli insanlara yönelik çalismalar yaptigini ifade etti. Engellilerle ilgili çalismalar yapan bir kurulus olarak dövüs sanatlariyla engellilerin topluma kazandirilmasinin daha çok mümkün olabilecegini anlatan Grudeva, “Ortaklarimizin her birinin kendilerine özgü uzmanlik alanlari var. Inönü Üniversitesi’nin bize kattigi imkanlar var. Farkli uzmanlik alanlarimizi bir araya getirerek, engelli bireylerin topluma daha fazla dahil edilmesiyle ilgili çalismalar yapiyoruz. okullarimizda bizim saha alanlarimiz” diye konustu.

“BU BENI DAHA ÇOK HEYECANLANDIRDI”

Proje kapsaminda egitim veren Tekvando Mili Takim Antrenörü Nedim Türk, Inönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin anlamli bir çalismaya imza attigini belirterek, “Benimde down sendromlu bir çocugum var. Bu beni daha çok heyecanlandirdi ve projede yer almaktan mutluluk duydum. Engelli çocuklari çok iyi tanidigim için bu egitimin en iyi sekilde yapacagimizi ve Türkiye olarak verimli olup, Avrupa’ya da örnek olacagimizi düsünüyorum” seklinde konustu.

“BIR ARAÇ OLARAK SPORU ÖNCELEMIS OLDUK”

Proje’ye Belçika’dan katilan Karel Andrea Van Isacker ise proje kapsaminda engeli bireylerin daha fazla sosyallesmesinin saglanabilecegini ifade ederek, “Topluma katilmayan insanlarin, topluma katilmalari için bir araç olarak sporu öncelemis olduk. Bu kapsamda engelli bireyler bizim projemizin hedef kitlesini olusturuyor. Sosyal olarak dezavantajli olan çocuklarimizin, spor araciligiyla kendilerine olan öz güvenlerinin artirilmasi, sosyal yeteneklerinin gelistirilmesi amaçlanmaktadir” dedi. Inönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardimcisi Doç. Dr. Cemal Gündogdu, Malatya Inönü Üniversitesi’nde gerçeklestirilen toplantiya iliskin açiklamalarda bulundu. Gündogdu, Avrupa Birligi projemizin konusu, ‘Engelli bireylerin sosyallesmesinin saglanmasi.’ Bu proje, 7 ülkenin ortakliginda yürüyor. 7 ortaktan 4’ü Bulgaristan, ayrica Belçika, Türkiye yer aliyor. Projenin ikinci toplantisi Inönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde gerçeklestirildi. Saha çalismalarimiz oldu. Saha çalismalarini ilde engelli bireylere spor egitimi veren dört spor salonunda yaptik. Basarili bir sekilde çalismalarimizi gerçeklestirdik. Çok verimli bir egitim gerçeklestirdik” dedi. Türkiye nüfusunun yüzde sekizinin engelli bireylerden olustuguna dikkat çeken Gündogdu, “Yalniz bu engellilerden kendilerini ifade edebilen oran çok çok azinlikta. Biz bu tür projelerle engelli bireyleri kesfedip, topluma kazandirmaya çalisiyoruz” diye konustu.