Malatya
Giriş Tarihi : 04-10-2017 15:52   Güncelleme : 04-10-2017 15:52

Sponsor Çagrisinda Bulundu

Lösemi hastasinin tedavi sürecinde yasanan en büyük sikintinin moral, hijyen, maddiyat ve kan ihtiyacinin karsilanamamasi oldugunu ifade eden Malatya’da da bu durumda olan 100’ ün üzerinde hasta olduguna dikkat çeken LÖSEV Malatya Il Temsilcisi Sevim Aras, bu noktada yetkililere seslenerek “Insanlar ve toplum bu konuda bilinçlendirilmeli çünkü çocuk kendisine bu yolda destekçi ariyor, yalniz olmadigini bilmek istiyor bizim de onlara destek oldugumuzu göstermemiz gerekiyor.” dedi

Sponsor Çagrisinda Bulundu

>>Hanife Sari’nin Röportaji

Lösemili Çocuklar Vakfi (LÖSEV) için neler söylenebilir, bu dogrultuda Lösemili hastalar için önemli olan LÖSANTE Çocuk ve Yetiskin Hastanesi için neler dersiniz, bu noktada sadece Lösemi için çalisan bir hastanenin Malatya’ da da açilmasi mümkün mü?  

Din, dil, irk ayrimi gözetmeden hastalarin iyilestirme oranini yükseltmek, özellikle çocuk ölümlerinde oranin yüksek oldugu zamanlarda bunun önüne geçmek için bundan 18 yil önce LÖSEV’ i kuran Üstün Ezer kendini buna adamis elinde hiçbir yatirim yokken gönüllülerin topladigi yardimlarla 1992 yilinda LÖSANTE hastanesini açmis ve 18 hasta ile bu ise baslamis. Burada iyilesme orani güzel olunca bundan dolayi da insanlar tarafindan bura akin edilince daha büyük hastane yapmaya karar verilmis ve bugün Ankara Incek'te LÖSANTE Çocuk ve Yetiskin Hastanesi’ni kurmuslar. Bu hastane 400 yatakli bir hastaneye. Fakat bu hastane bazi protokollere takildi suan,100 yatakla hastaya yardim yapiliyor, insallah ilerde bu hastanenin degeri anlasildiginda 400 yatakla hizmet vermeye baslayacak ve daha iyi imkânlarla, iyilesme oraninin yüksek oldugu bir hastanede çocuklarimiz tedavi görecek. Her il kendi ilinde böyle bir hastanenin olmasini elbette ister yalniz sartlarin biraz zorlanmasi gerekir. Yapilacak olan onkoloji hastanesiyle bence her il kendine has bir hasta bakimina kavusmus olur. Bu yigilmalari da engeller, Ankara ya, Istanbul’a gönderilen hastalar kendi illerinde tedavi görmeye baslar.

Lösemi hastasi olan aileler tedavi sürecinde nelere dikkat etmeli, bu süreçte yasanan sikintilar nelerdir, bu konuda aileler ve dis çevre çocuga nasil yaklasmali?

Çocuklarimiz evde kesinlikle ellerini yikamadan hiçbir sey yemesin ve içmesin, disarida tozlu ortamlarda maskelerini çikarmasinlar, maske zaten çocuklarin korunmasi amaciyla taktiklari bir önlem. Ancak bu durum disarida biraz yadirganiyor çocuklar onun için takmak istemiyor. ‘Parka gidiyorum diyor ve orada bulunanlar benden kaçiyor’ diyor. Ancak o maskeleri takmayinca çocuk bu sefer diger çocuklar gibi davraniyor ve bagisiklik sistemi düsük oldugu için de aksami hastanede geçiriyor, olan yine kendisine oluyor. Bu konularda aileler ve çevre insallah bilinçli olursa bu maskeyi korunmak amaçli çocugun taktigini ögretirsek lösemide iyilesme oraninin yükselecegini düsünüyorum.   Öte yandan lösemi hakkinda bilinçsiziz. Daha çok kisa bir zamanda bir anne sunu söylemisti. “Benim çocugumun okulunda bir lösemili çocuk var dogrusu çekiniyorum, hatta çocugun siniftan alinmasini bile aklimdan geçirdim.” Bende ona çocuk o maskeyi korunmak amaçli takiyor dedim.  Bu duruma çok sasirdi lösemi bulasici hastalik oldugu için çocugun maske taktigini düsünüyormus megerse. Bu bilinci degistirmek lazim maskeyi lösemili çocuk kendini korumak için takiyor.  Türkiye geneline bakildigi zamanda küçük illerde daha çabuk bir bilinçlenme söz konusu.  Duyuyorum yine Gaziantep’te Kayseri’de lösemi hakkinda tam bir bilinçlenme söz konusu degil. Mahallesinde, sülalesinde ya da basina gelmemis kisilerin özellikle bu konu hakkinda her hangi bir bilgisi yok malesef. Insanlari bilinçlendirme konusunda bizim bir sloganimiz var diyor ki ‘Lösemi sizin kapiniz çalmadan siz löseminin kapisini çalin’ bilgi edinin diye.  En azindan hastalik kapiyi çaldiginda ne yapacaginizi bildiginiz için içiniz rahat olacaktir.  Lösemi tedavi sürecinde yasanan diger bir sikinti; Lösemi hastaligi bir ailede oldugunda aile çöküse dogru yol aliyor maddi ve manevi açidan. Bu noktada komsular bunun bilincinde olursa bu aile için hayat daha kolaylasir.  Komsular sik sik böylelikle o eve gitmez oranin sürekli hijyen kalmasi açisindan, konusulacaksa telefon yoluyla konusur moral vermek için. Çocuk yemesine de dikkat etmeli, koyu yesil sebzeler, kirmizi sebze ve meyvelerden bol miktarda tüketmeli ki bagisiklik sistemini güçlendirsin.  Bu konuda aileye esin, dostun, akrabanin yardim etmesi gerekir.  Lösemili hasta kullandiklari ilaçlardan dolayi geçimsiz biri oluyor maalesef bu durumu varsa kardesine izah etmeli ki o hasta çocukla daha iyi ilgilenilebilsin, kardesler arsinda kiskançlik olmasin. Komsusu ya da akrabasi lösemili hastaya yardimci olamiyorsa en azindan bir gülümsemeli hastaya, inanin bu o çocuga büyük bir moral oluyor, bunu hemen fark ediyorsunuz zaten çocuk kendisine bu yolda destekçi ariyor, yalniz olmadigini bilmek istiyor bizim de bunu göstermemiz gerekiyor çocuga, ona destek oldugumuzu bilmeli. 

Peki, Lösemiye yönelik yaptiginiz veya yapacaginiz çalismalar nelerdir, Lösemiye karsi belediye ve bürokrasilerin yaklasimi için neler aktarirsiniz?

Mayis ayindan beri bu konuyu bürokratlarin gündemine tasimak için çabaliyorum. Milli Egitimde çocuklarimiz dislanmasin diye okuldaki kisilerin bilinçlendirilmesini istedik, bu konuda sunumlar yapilmasini istedik.  ‘Maskeme degil, gözlerime bak’ diye bir yarisma düzenledik bunun sonucu 2-8 Kasim arasinda açiklanacak.  Bunun yaninda Malatya’da lösemili çocuklar konulu bir tiyatro istiyoruz bununla ilgili görüsmeler baslatacagim insallah.  Eski Valimiz Mustafa Toprak konuyla yakindan ilgiliydi.  Büyüksehir Belediye Baskanimizla da yakin bir zamanda bir görüsme talep edecegim, lösemide farkindalik olusturmak için neler yapabiliriz bununla ilgili görüs alisverisinde bulunacagiz insallah.  Malatya’da 100’ ün üzerinde hasta olmasina ragmen diger illerden de birçok hasta geliyor ev onlar kan bulamiyor. Bu hastalara kan bulmakta zorlaniliyor.  Bu konuda da insanlar ve toplum bilinçlendirilmeli. Bu konuyu da belediye baskanimizla konusmayi planliyorum.  Suana kadar gittigim bürokratlar beni geri çevirmedi Allah razi olsun hepsinden.  Konu saglik oldugu için duyarli yaklasim sergilediler insallah basarili çalismalara imza atacagiz. Her yilbasina bir ay kala takvimlerimiz geliyor LÖSEV’e katki diye diger illerde 1500’ ü bulan takvim satislarimiz maalesef burada 200’ de kaliyor. Bu ufak bir rakam.  Bu takvimler 2’ den baslayan 8 liraya kadar çikan fiyatla satiliyordu çok cüzi miktar ve satis fazla olmadi ne yazik ki. Bu yüzden bana bu yolda yardimci olacak bir sponsor bulmak istiyorum. Mesela bana bin tane takvim alip bu takvimi Malatya halkina ulastirmak istiyorum, lösemi hastaligina farkindalik olsun diye. LÖSANTE hastanesinde her lösemili çocukla bir hemsire ilgileniyor, annelerinde cani sikilmasin morallerini dik tutmak amaciyla atölye var orada anneler el isi isiyle ugrasarak ürünler ortaya çikariyor bu ürünler daha sonra satisa sunuluyor ve buradan kazanilan paralar lösemili hastalara bagislaniyor. Bu noktada belediye baskanlarinin hediye vermesi gerektigi durumlarda bu ürünleri hediye etmesini istiyorum böylelikle lösemili çocuklara fayda saglanacak. Insallah yapilacak olan yardimlarla Malatya ataga geçecek ve lösemili hastalarin sesi olacak.  Malatya’da annelerin lösemili hastalar için yapmis oldugu el örgülerini satabilmek amaciyla Malatya’ da da bir stant açmak istiyorum.  Bu statta lösemiyi tanitmak lösemiyle nasil basa çikilacagini anlatmak istiyorum, bu konuda da destek bekliyorum. Bunun yaninda Ramazan’da statlar vardi buralarda bir nevi tanitim yapiliyordu. Bende insallah gelecek sene LÖSEV standini açmak istiyorum haklimizdan da duyarli olup gerekeni yapmasini beklerim.   

Lösemiden kaynakli ölüm oranlari için neler söylenebilir?

LÖSANTE hastanesinde yok gibi orada ölüm orani hep düsük.  Ama nedense diger yerlerde hasta ölümleri daha fazla.  LÖSEV hastaligi çok ince bir hastaliktir. Çocuklarin bagisiklik sistemleri düstügü için saglik açisindan daha hijyenik bir ortamda tedavi edilmeleri gerekiyor. Ancak benim kanaatimce bazi hastaneler buna müsait olmadigi için midir, ailelerin gerekli hassasiyeti göstermemesinden midir var olan ölümler bizi üzüyor.  Tedavisi olduktan sonra bir hastalikta neden kayiplar oluyor bunun arastirilmasini istiyoruz. Bu noktada isterim ki her hastane bu konuda bir bilinçlendirme toplantisi yapsin, lösemi hastaligi anlatsin, bu noktada nelere dikkat edilmesi gerekir bunlar hasta yakinlarina, personellerine anlatilsin.  

Son olarak neler paylasmak istersiniz?

Insallah LÖSEV’i, Lösemiyi Malatya halki tanir bu konuda bilinçlenir. Birkaç taninmis büyük markette LÖSEV yardim kutularimiz var insanlarin oralarda bagista bulunmalarini istiyorum. 2665’ e mesaj atarak veya bankalara gidip ben LÖSEV’ e para yatirmak istiyorum diyerek, para yatirarak da lösemili hastalara yardimci olabilirsiniz.