Malatya
Giriş Tarihi : 10-01-2018 15:31   Güncelleme : 10-01-2018 15:31

SP Il Baskani Asiltürk: “2018 Yili Bütçesi Denk Bütçe Olmaliydi”

2018 yili bütçesini degerlendiren Saadet Partisi (SP) Il Baskani Mehmet Kaya Asiltürk, “2018 yilinda bütçenin toplam miktari 762. 80 milyar lira olarak açiklandi. Ancak daha bütçe yapilirken bütçe açik verdi. Bu yil ilk kez bütçeye trafik cezalari borcu, vergisi eklendi. Bu bütçe görüsmeleri maalesef ne iktidar için ne de muhalefet için imtihani geçen bir bütçe görüsmeleri olmadi. Oysa bütçe görüsmelerinde ilk hedef denk bütçe olmaliydi. Bu milleti faizden kurtarmak için havuz sisteminin acilen tesis edilmesi ve milletin parasinin cebinde kalmasini saglamak için yapilan bir bütçe olmaliydi.” dedi

SP Il Baskani Asiltürk:  “2018 Yili Bütçesi Denk Bütçe Olmaliydi”

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Türkiye’ yi 7’ den 70’ e ilgilendiren bir konu olan 2018 yili bütçesini degerlendiren Saadet Partisi (SP) Il Baskani Mehmet Kaya Asiltürk, “2018 yilinda bütçenin toplam miktari 762. 80 milyar lira olarak açiklandi. Ancak bu bütçenin geliri 696.8 milyar lira olarak ön görüldü. Bugünden açik yani ülkenin borçlanacagi para 66 milyar lira olarak hesaplandi. Daha bütçe yapilirken bütçe açik verdi.  Yani bir vatandas elindeki parasiyla çarsidan alisveris yapacak 66 lira açigi var, daha baslarken ise sonradan ekstra gelecekler olacak o farkli. Yine bu 696.8 milyar gelirin 599.4 milyar lirasi vergilerden toplanilacak olan gelir.  Yani vatandasin boynuna basip esnafin, çiftçinin, memurun, emekliye verilen maasin yarisi geri alinarak kasaya konulacak para. Geriye ancak yaklasik 100 milyar lira bir deger yani diger yerlerden bir gelir olarak gelmesi öngörülüyor.  Asil zül olan bu bütçedeki miktar faiz giderleri. 2018 yilinda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 80 milyon vatandasinin bogazindan, egitiminden, sagligindan kesip de 3-5 kurus faizciye verecegi para 71.7 milyar lira, yani yaklasik 72 milyar lira. Düsünün 2018 yilinda faize bir kurus zam gelse 7 milyar daha ekstra borç ödeyecegiz.  Yani faizin bir lira arttigini düsünürseniz 2018 yilinda bugünkü faiz miktariyla bu fiyat açiklaniyor. 7 tane bakanligin bütçesinden daha fazla bir para 3-5 faizcinin cebinin doldurulmasi için bütçeye konulan para.  Her yil oldugu gibi 2018 bütçesi de maalesef vergiye zam ve borç ile geçecek bir bütçe olarak açiklandi. Yani yarin borç ödemek için yine borç alacagiz.  Borç aldigimiz yere faiz verecegiz yine paraya ihtiyacimiz oldugunda devlet motorine, benzine diger ürünlere zam koyacak ve milletin vergisini arttirarak bütçeyi kapatmak için yapilacak bir yil olarak görülüyor” sözlerine yer verdi.

“BU YIL ILK KEZ BÜTÇEYE TRAFIK CEZALARI BORCU EKLENDI”

SP Il Baskani Asiltürk daha sonra124 red oyuna karsilik 305 oyla kabul edilen bütçe için: “Bu yil ilk kez bütçeye trafik cezalari borcu, vergisi eklendi. Trafik cezalari da artik devlete bir gelir olarak kaydediliyor. Çünkü tüm fabrikalara ülkenin tüm üretim yapan tesisleri özellesmedi peskes çekildi birilerine, üzerlerine AVM’ ler oteller konutlar yapildi ve tesisler kapatilarak bugün 80 milyonun üzerinden vergi cenneti haline getirilen bir ülke haline geldi.   Bunun bir örnegi de motorlu tasitlar vergisi. Hatirlarsiniz Maliye Bakani çikti dedi ki ‘Biz motorlu tasitlar vergisini yüzde 40 arttirmayi düsünüyoruz.’ arkasindan Cumhurbaskani çikti ‘Yüzde 40 millet için çoktur bunu yüzde 25 yapalim.’ dedi.  Yok, öyle bir sey yani yüzde 40 daha bütçeye konmamisti, mecliste görüsülmemisti hiçbir görüsme yoktu.  Ve yapmis olduklari bu davranisla da yüzde 25’ i kesinlestirdiler.  Ama bu seferde araçlara deger bedeli koydular, bazi araçlarda bu vergi 50’ yi geçiyor, suan da yüzde 40 bile degil.  Bunlarin halka oldugu gibi açiklanmasi gerekir. Bu bütçe de bu milletin, bu para da bu millettin niye bu milletin malini bu milletten kaçirarak islem yapiyorsunuz?  Benzin, motorin, gazin yüzde 67’ si vergi içerisinde. Bunlarin ne fiyata geldigini biliyorsunuz. Onun için bu bütçe görüsmeleri maalesef ne iktidar için ne de muhalefet için imtihani geçen bir bütçe görüsmeleri olmadi. Oysa bütçe görüsmelerinde ilk hedef denk bütçe olmaliydi.  2. hedef bu milleti faizden kurtarmak için havuz sisteminin acilen tesis edilmesi ve bu milletin parasinin cebinde kalmasini saglamak için yapilan bir bütçe olmasiydi. Ama faizi lobileriyle is tutanlar, maalesef 2018 yilini da heba ederek ülkenin daha fazla borçlanmasina ve ezilmesine sebep olan bir, bütçe hazirladilar. Yani milletin yaninda degil 3-5 faizcinin yaninda yer alan bir bütçedir 2018 bütçesi” seklinde konustu.