Malatya
Giriş Tarihi : 16-10-2017 16:16   Güncelleme : 16-10-2017 16:16

Soy Kütügü Projesi Hayata Geçiyor!

Malatya olarak hep ön planda olmak istediklerine vurgu yapan Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin üzerinde çalistigi ‘Soy Kütügü Projesi’ hakkinda “Malatya’daki hayvan sayimizi arttirabilmemiz için kesinlikle böyle bir sey yapmamiz gerekiyordu.” dedi. Akin, ayrica en fazla bir ay içerisinde hayata geçecek olan bu proje ile saf irklar elde edilecegini, verim oraninin da artacagini belirtti

Soy Kütügü Projesi Hayata Geçiyor!

>Rahime Gül Erbas  

Ilk basta bütün projelerin sikintili isledigini belirten ve üzerinde durduklari Soy Kütügü projesinin önemine deginen Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin proje halkinda yasanan son gelismeler için sunlari dile getirdi: “Bu proje ile alakali önümüzdeki günlerde egitimler verilecek. Biliyorsunuz bu proje ile ilgili bir veteriner hekim arkadasimiz gerekli. Suanda istihdam edildiginde egitime bakacak. Önümüzdeki günlerde en fazla bir ay içerisinde bu proje hayata geçecek. Aslinda ilk basta bütün projeler sikintilidir uygulama anlaminda, yetistiriciler üreticilere anlatma kisminda sikitilar yasanir. Ama biz ilk olmak istedik çünkü biz genel anlamda yaptigimiz projelerde hep Malatya olarak ön planda olsun istedik. Üreticiye yetistiriciye faydali olmak istedik, Malatya’daki hayvan sayimizi arttirabilmemiz için de kesinlikle böyle bir sey yapmamiz gerekiyordu.  Bu noktada da yetistiricinin yarin bir gün ögrettigi bu soy kütügünün tuttugu, saf irklar elde ettigi zaman o zaman kendisine faydasi olacak, koçu daha iyi olacak,  ikizlik orani yüksek olacak,  et verim orani yüksek olacak. Bu noktada baktigimiz zaman devlete de, millete de, üreticiye veya yetistiriciye, tüketiciye faydasi olacak. Tabi ki de bazi sikintilari eksiklikleri olacak her proje gibi ama biz bunu en aza indirgemeye çalisacagiz.  Bu projenin sorumluluklari vardir. Bu sorumluluklari almak isteyen insanlar zaten müracaat ettiler, bu müracaatlarimizda insallah sürekli devam edecektir.”  

22 KASIM SON TARIH

Yapilan destekleme çalismalari için de konusan Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin: “Destekleme ile alakali müracaatlar devam ediyor 2017 yili 2017 yili Anaç Koyun Keçi Destekleme Basvurulari  05 Eylül 2017 tarihinde baslamis olup, Yetistiricilerin 22 Kasim 2017 tarihine kadar üyesi olduklari Damizlik Koyun Keçi Yetistirici Birligine basvurularini yapmalari gerekmektedir. Yetistiricilerimiz bu müracaatlarini yapsinlar ki magdur olmasinlar. 2017 güncellemesini yapip destekten faydalansinlar” sözlerini kullandi.