Malatya
Giriş Tarihi : 07-12-2021 17:45   Güncelleme : 07-12-2021 17:45

Sosyal Mağaza Hizmete Açıldı

Malatya Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından Hasan Varol Mahallesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanabileceği Sosyal Market açılışı gerçekleştirildi.

Sosyal Mağaza Hizmete Açıldı

Açılışa Vali aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Vali Yardımcısı Kenan Eskin, İl Milli eğitim Müdürü Battal Kanbay, Türk Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, kurum temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Açılış töreninde Sosyal Market hakkında bilgi veren SYDV sorumlusu Çınar Aydoğmuş; ”Temel amacımız 2019 ve 2020 yıllarında meydana gelen depremlerden fazla olan ürünlerin tamamının ayrıştırılarak korunmasından sonra ortaya çıktı. Çok ciddi şekilde dağıtımda iflah olacak ürünlerin tamamen koruma sistemine alarak burada bir sosyal market kurmayı planladık. Sayın valimizle bu konu üzerinde durarak bütün ürünlerimizi ayrıştırma sistemiyle 2. El ve 1. El olma üzere ayırdık. 2.el olan ürünlerimizin tamamı yıkandı ütülendi ve kullanıma hazır hale getirildi. 1.el olan ürünlerimizde hepsi streçleme ve paletleme sistemi ile koruma altına alınarak ilaçlandı. Bizim bu sağlık ocağımız atıl durumdaydı ve bağış fonundan başkanlığımıza devredilmişti. Burada çok ciddi küçük bir maliyetle 200-300 bin liralık mali bütçeyle vakıf başkanlığımız tarafından inşa edilerek yeniden kullanıma hazır hale getirildi. Oradaki ürünlerin tamamının sevkiyatı sayın valimizin ve vali yardımcımızın kontrolünde buraya yapılarak hepsinin sayımı, tasnifi ve istifi yapıldı. Ürünlerin hepsi yerleştirildikten sonra barkotlama sistemiyle beraber tüm ürünler sayıma geçildi. Şuan burada 10478 tane adetimiz var. Buradaki vatandaşlarımız özellikle Malatya Valiliği bünyesinde altındaki sosyal yardımlaşma vakıfları ve 14 tane ilçemiz olana Battalgazi, Yeşilyurt, Darende ve diğer ilçelerimize başvuru yaparak onların başvuru sevkiyatları ile beraber Malatya Valiliğine gelecek vatandaşlarımız. İhtiyaçlarını biz ihtiyaç kalemine göre 41 başlıktan oluşuyor. Bunları biz gruplayacağız, grupladıktan sonra buradaki personellerimize sevk işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Ve vatandaşlarımız hem birebir odaklı olarak sıfır kullanılmamış ürünleri kendilerine temin etmiş olacak.” dedi.

Mağazada bulunan ürünler hakkında bilgi veren Aydoğmuş; ”Herkesi buraya yardıma ihtiyacı olan ve kendisi devlet şefkat elini tutmak isteyen tüm vatandaşlarımıza kapımız açıktır. Muhakkak herkesi bize ulaşmaları konusunda bekliyoruz. Burada özellikle kışlık mont, tişört, ayakkabı, pantolon, eşofman takımı, çorap, atkı, bere, ve özellikle lise öğrencileri için TYT AYT kitapları, KPSS’ye hazırlanan arkadaşlar için ders kitapları daha sonra ilkokul öğrencileri için okul çantalarımız, boyama kitaplarımız, boyalarımız, bebek grupları için özellikle bebek bezi, kadın hijyen ürünleri gibi yaklaşık 41 adet ürünlerimiz bulunmaktadır. Hedef noktada ilk kez Malatya’da böyle bir hizmet yapılıyor. Çünkü bu kadar ürün çeşitliliğine sahip tek grup haline geldi. Bu çalışma dışında inşallah ilerleyen süreçte çalışmayı genişletmek adına projeler var. Şimdi özellikle depomuzda mali bütçemiz çok yeterli olmadığı için hem gönüllülüğe esas olarak sayın valimizin kontrolünde sağladık. Burada özellikle 3290 sayılı kanun kapsamında hem şiddet mağduru hem boşanmış aile kadınlarından oluşup bizim vakıf başkanlığımızdan yardım alan ailelerden gönüllü bir ekip kurduk. Bu ekiplerin yanında iki tane iş adamımız kendi ekipleriyle bize destek vererek 47 milyarlık bir bütçeyle palet, strec ve diğer ürünleri alarak yaklaşık 700 milyarlık bir çalışma sergiledik. Amacımız hem devletimizin bütçesini mali süreç göz önünde bulundurularak daha hassas bir çalışmayla yürütmek hem de az bir bütçeyle hedef kitleye daha çabuk ulaşmaktı. Bu amaç doğrultusunda bütün çalışmalar bitmiş ve hizmete açılmış konuma geldi.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Market açılışında kurdele kesiminden önce açıklama yapan Vali Aydın Baruş; ”Malatya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde faaliyete geçecek olan Sosyal Mağaza’mızın açılışını yapıyoruz.  Bu mağazayı açmamızdaki gaye ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın özellikle giysi, ayakkabı, kırtasiye ve hijyen malzemeleri noktasındaki ihtiyaçlarına katkıda bulunmak. Biliyorsunuz Büyükşehir Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin Hayır Çarşısı var. Bizlerde elimizdeki malzemeleri değerlendirmek için böyle bir mağaza açtık. Çünkü çok sayıda hayırsever vatandaşımızın vakfımıza ulaştırdığı giyim ve diğer malzemeler var. Bunu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sistematik bir şekilde ulaştırmak için bu mağaza sistemini kurduk. Burada barkod sistemi ile çalışılacak. Yani kimin ne aldığı belli olacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın isimleri Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle paylaşılacak. Birden fazla kuruma müracaat ederek, ihtiyaç fazlası alımlara da izin verilmeyecek.” diye konuştu.

Kışın üşüyen kimse olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Vali Baruş; ” Vatandaşlarımızdan ihtiyaçları olanlar gerek Malatya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gerek ilçe vakıflarına müracaat edebilirler. Buralardan doldurulacak bir formla, çocuklarıyla beraber giysi, ayakkabı ya da ihtiyacı olan malzemeleri karşılıksız temin edebileceklerdir. Bu noktada da kışın üşüyen kimse olmaması için muhtaç durumda kimse kalmaması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Bu mağazanın oluşturulmasında çok ciddi çabalar sarf edildi. Depremden sonra elimizde çok sayıda giyim malzemesi olmuştu. Onları da düzenli bir depolama sistemiyle muhafaza ediyoruz. Herhangi bir şekilde ziyan olmasına müsaade etmiyoruz. Paletleme usulüyle bu eşyaları ambalaj altında tutuyoruz. İnşallah ihtiyacı olan vatandaşlarımıza peyderpey ulaştıracağız.” sözlerini kulandı.

>> Ebubekir Atilla