Siyaset
Giriş Tarihi : 04-01-2013 13:45   Güncelleme : 04-01-2013 13:45

“Sorunun çözüm yeri TBMM'dir”

Adalet ve Kalkinma Partisi (AK Parti) Genel Baskan Yardimcisi Numan Kurtulmus, “Terör sorununun çözümü ne daglardadir, ne meydanlardadir ne de Genelkurmay karargahindadir. Sorunun çözüm yeri TBMM'dir” dedi.

“Sorunun çözüm yeri TBMM'dir”

Partisinin Genisletilmis Il Divan Toplantisi’na katilmak üzere tarifeli uçakla sabah saatlerinde Elazig’a gelen Numan Kurtulmus, ilk olarak partisinin il binasina geçti. Burada gazetecilerin sorularini yanitlayan Kurtulmus, bir gazetecinin MIT Müstesari Hakan Fidan'in terör örgütü elebasi Abdullah Öcalan ile görüsmesini hatirlatmasi üzerine, “Simdi bunu ortadan kaldirmak bir takim istihbarat birimlerinin vazifesidir. Demokratik ülkelerde bu görüsmelerin yapilmasi normaldir, dogaldir” dedi.
Terörle mücadelede Türkiye'nin karar vermek zorunda oldugunu söyleyen Kurtulmus, "Biz bu 32 senedir devam eden terör meselesini çözecek miyiz çözmeyecegiz mi? Ya da çözüyormus gibi yapip vakit mi kaybedecegiz? 32 yilda terör sadece PKK'dan ibaret degil. Biz buna uluslararasi terör siyaseti diyoruz. Terörün arkasinda 5 bin ülkenin istihbarat örgütü var. Lojistik destek, ekonomik destek, silah ve siyasi destek var. Zaman zaman bu destekler artiyor, zaman zaman da azaliyor. Ama 32 yildir böyle bir destek var. Ama dünyanin hiçbir yerinde hiçbir örgüt tek basina hareket edemez. Mutlaka bölgesel ve büyük güçlerin lojistik ve istihbarat destekleri vardir. Olan Türkiye'de yasayan halka oluyor. Kürt-Türk halkina oluyor. Binlerce insanimiz sehit oldu, binlerce insanimiz ise terörden dolayi yoksulluk içinde yasadi. Biz bu meseleyi çözecegiz. Çözmemizin temeli Kürtlerin hakkini hukukunu gelistirecek, Türklerin onurunu koruyacak çözümler ortaya koyacagiz. Bununla ilgili AK Parti hükümeti geçmiste ciddi niyetlerini ortaya koydu. 2009 yilindaki sürece iyi niyetle baslandi. Maalesef o süreç terör bitmesin diye bazi çevreler tarafindan baltalandi. Habur görüntüleri birinci baltalamadir. Ikinci baltalama ise Oslo görüsmelerinin sizmasidir. Üçüncüsü ise en son karayolunda terör gruplariyla kucaklasma manzarasidir. Böylece su isteniyor. Bu sorun çözülmesin. Bu sorun halklar arasinda bir gerilim unsuru olarak varligini korusun. Hayir, bu iradeyi mutlaka ortaya koymaliyiz. Bu sadece AK Parti'nin tek basina yapacagi is degil. Bütün Türkiye bu terör meselesini sona erdirecek adimlari atmali” diye konustu.

 

 

“Meselesinin çözümü esit yurttaslik, özgür yurttaslik temelinden geçer”


“Biz terörle Kürt meselesini birbirinden ayiriyoruz” diyen Kurtulmus, “Terörle mücadele Kürt meselesidir. Ama Kürt sorunu tek basina bir güvenlik isi degildir. Kürt meselesinin çözümü esit yurttaslik, özgür yurttaslik temelinden geçer. Bunun formülü sudur; Hakkari’deki çoban kardesimle Ankara Çankaya'daki Cumhurbaskanimizin sadece lafla degil, gerçekten esit oldugu bir Türkiye'nin kurulmasi. Bu da ancak siyasetten geçer. Yine basta söyledigimiz gibi sorunun çözümü ne daglardadir, ne meydanlardadir, ne Genelkurmay karargahindadir. Sorunun çözüm yeri TBMM'dir. Herkes çözüm için görüslerini TBMM'ye getirecek. Görüsülecek, siyasi kararlar alinip adimlar atilacaktir” dedi. 
Kurtulmus, sözlerini söyle sürdürdü:  "Dünyanin neresinde bu tür ayrilikçi terör gruplarinin faaliyetleri sona erdirildiyse, bakiyoruz ki orada devletlerin istihbarat birimleri dogrudan veya dolayli olarak bu gruplarlarla görüsmeler yapiyor. Bu Ingiltere ve IRA modeli var. Yani bir taraftan parlamento içinde görüsmeler yapilirken, bir taraftan da istihbarat birimleri bu konuyla ilgili görüsmeler yapmislardir. Geçtigimiz yil Filipinler'deki Makso Moro Müslümanlari ile Filipin hükümeti anlasmasi var. Burada da ayni yöntemler uygulanmistir. Ispanya'da da ayni yöntemler uygulanmistir. Zaten çok kitlesel büyüklüge sahip degil. Terör örgütü simdiye kadar 4 bin mensubu olmus en fazla. Ama toplumsal bir takim destekleri olmus. Simdi bunu ortadan kaldirmak, bir takim istihbarat birimlerinin vazifesidir. Demokratik ülkelerde bu görüsmelerin yapilmasi normaldir.”