Malatya
Giriş Tarihi : 24-07-2017 19:04   Güncelleme : 24-07-2017 19:04

Sorunlar Bakana Iletildi

Türkiye Koyun Keçi Yetistiricileri Merkez Birligi (TÜDKIYEB) Olaganüstü Genel Kurulu 22 Temmuz tarihinde Ankara’da yapildi. Malatya adina genel kurula katilan Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Ihsan Akin, “ Tarim Gida ve Hayvancilik Bakanimizin katildigi yaklasik 4 saat süren toplantida kendi ilimizi tanitip, bölgemizdeki sorunlari ve sikintilari iletme sansi bulduk. “dedi

Sorunlar Bakana Iletildi

>>Rahime Gül Erbas

22 Temmuz tarihinde gerçeklestirilen TÜDKIYEP Olagan Üstü Genel Kurulunu degerlendiren Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin sunlari dile getirdi: “ 22 Temmuz da Ankara'da yapilan olaganüstü genel kurulumuza bizler de Malatya Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi olarak delegelerimizle ile birlikte katildik. Yeni Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani olan Ahmet Esref Fakibaba toplantimiza katildilar. Toplantimizda 80 tane ilin delegesi Birlik Baskanligi, Tarim bürokratlari tamam mi toplantiya katildi. Bizler de Malatya'yi temsilen bu toplantimizda katilimcilara Malatya Kayisinin hem tanitilmasi hem taktirilmasi hem de ikram edilmesi anlaminda oradaki bütün katilimcilara kayisilarimiza ikram ettik. Tattirdik çok da memnun oldular tesekkürlerini ilettiler.”

“SORUNLARIMIZ DILE GETIRDIK”

Akin: “Yine bu toplantimizda ki gündem maddelerinin belirli açilis ve konusmalarindan sonra sayin bakanimiz bizlerle özellikler Türkiye Koyun Keçi Yetistiricileri Merkez Birligi yöneticiligi ile hayvanciligi ve tarimi konusmak adina yönetim kurulu ile ilgili tüm bürokratlarla birlikte bir toplanti yapti. Yaklasik 4 saat süren toplantida  sayin genel baskanimiz Nihat Çelik çok önemli konulari 12 maddelik konuyu dile getirdiler. Bizler de yönetim kurulu olarak sirayla kendi ilini tanitip ilindeki ve bölgesindeki sorun ve sikintilari sayin bakanimizi iletme firsati bulduk. Ilimizde en büyük sikintilardan bir tanesi olan  yaylalarimizdaki sosyal ihtiyaçlarinin karsilanmasi ile alakali sikintimizi, Meralardaki yasanan sikinti anlattik.  Konunun yüzde 95'inin bizi ilgilendirmez ne ragmen merak komisyonunda bir tane dahi bir temsilcimiz olmamasini Sayin bakanimiza ilettik. Bu konuyla alakali çalismalar olacagini belirttik. Yine kadin yetistiricileriniz ile ilgili desteklerini istedik. Kadin yetistirici olmayan isletmenin kapandigini orada birebir anlattik Sayin bakanimiza. Kadin isletmecinin köyünde kirsalinda mahallesinde kalabilmesi adina Sen sosyal güvence destegi saglanmasi istedik. ISKUR tarafindan yapilan projelere bakiyoruz her alanda bu tür destekler veriliyor. Biz tarim ve hayvancilik alaninda da özellikle kirsaldaki çobanlarin bize bu destegin verilmesini istiyoruz. Yaklasik 20 maddeyi burada dile getirdik. Küçükbas hayvanciligin önem verilmesini özellikle damizlik Kuzularin kesilmemesi için destek istedik. Bu noktada insallah desteklerin olacagini çalismalarin yapilacagina inaniyoruz. Bu isle alakali olarak öncelikle bizlerin söz verebilmesi adina kendi bütçemizden kendi ülkemizde kendi çalismamiza geçmisteki yapilan eksikliklere verilen destekler ile alakali bir çalisma yapip ona göre bir takvim belirleyip biz bu toplantilarimiz da devam ettirecegiz dedi. Buradan tekrar yeni bakanimiza hayirli olsun dileklerimi iletiyorum. Kendilerini çok ilgili gördüm. Çok anlamli birebir yetistiricisinden oradaki üyesinden delegesinden baskanindan herkesi dinlemeye çalisan bir bakan gördüm. Sanat sinir tanimayan bir kisilige sahip bir insan. Yerel yönetimlerde de çok tecrübesi oldugu için insallah bu tarim ve hayvancilik noktasinda da önemli çalismalar yapacagini umut ediyoruz.” dedi.

“ÜZERIMIZE DÜSEN HER SEYI YAPACAGIZ” 

Akin sunlari ifade etti: “Sorunlarin çözülecegine dair bakandan bir izlenim aldik. Sorunlarin kaynagina inen bir bakan. Taraflarin hepsini dinliyor  bu noktalara çözüm olacagina umut ediyoruz Kendisi de Bakanligi'nin 2. gününde toplantimiza katilmasi özellikle mera hayvanciligi yapan bizler için bir sanstir. Bu sansta bize güldü insallah küçükbas hayvancilikta girdi maliyeti çok düsüktür Sayin Cumhurbaskanimiz Sayin Basbakanimiz bu konuda mera hayvanciliginin destekledigi için insallah umut ediyoruz Çok güzel seyler olacak. Sadece devletten beklemek yerine bizde de Birlikler ve Odalar ve yereldeki yöneticiler olarak yetistirecegiz üreticiler olarak Çiftçiler olarak üzerimize düsen görevi yapacagiz Her seyi devletten beklemeyecegiz biz de elimizi Hatta gövdemizi tasin altina koyacagiz.”