Malatya
Giriş Tarihi : 19-07-2017 16:44   Güncelleme : 19-07-2017 16:44

Soruna Yerinde Inceleme!

Malatya’da yaz aylari ile birlikte tarim arazilerinin sulamasinda yasanan sorunlar siyasilerinde yakin takip ettigi konularin basinda geliyor. Özellikle kanalizasyon suyuyla sulanan ürünlere dikkat çeken CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz da sorunlarin yasandigi yerlerden biri olan Battalgazi’de inceleme yapti. Sulama birliklerine yüklendi

Soruna Yerinde Inceleme!

Il Baskani Enver Kiraz, partisinin yönetimi ve yetkilileri ile birlikte Battalgazi Ilçesi Alacakapi bölgesini ziyaret ederek çiftçiler ile görüstü. CHP Belediye Meclis baskan vekili Hursit Kusçu’nun da yer aldigi inceleme de konusan Il Baskani Enver Kiraz, bölgedeki sulama kanallarinin kurumus vaziyette oldugunu belirterek çiftçilerin önemli bir sorun ile karsi karsiya kaldigini söyledi. Sulama suyunda sikinti oldugu için bölgede kanalizasyon sularinin arazilerin sulanmasinda kullanildigi iddiasini da gündeme getiren Kiraz, “Burada kanalizasyon suyunun arazilere verildigini ve bunun da halk sagligini ciddi manada tehlikeye koydugunu biliyoruz. Buradaki insanlar kokudan duramiyorlar. Bölgedeki vatandaslar burada yetisen ürünleri tüketmekten dolayi rahatsizlaniyorlar” seklinde konustu. Yillardir kapali sulama sistemine geçilmedigini kaydeden Kiraz, bölgede sulama sorunu olmadigini ifade eden iktidar partisi vekillerine de çagrida bulundu. Milletvekillerini bölgeye davet eden Kiraz, “Ben bu bölgeyi biliyorum, biz bu bölgeye her zaman geliyoruz. Gelin birlikte gelelim, onlarda buradaki kokuyu teneffüs etsinler, ondan sonra da sorun var mi yok mu karar versinler” ifadelerine yer verdi.

SULAMA BIRLIKLERINE YÜKLENDI

Kanalizasyon sularinin sulamaya dahil edilmesinde sulama birliklerinin de katkisi oldugunu savunan Kiraz, “Bununla ilgili elimizde belgeler var. Sulama birlikleri eliyle bu islem gerçeklestiriliyor” dedi. Bölgedeki sorunun biran önce çözüme kavusturulmasi gerektigini kaydeden Kiraz, “Çat Baraji ya da Battalgazi Karakaya barajindan suyun bir yöntemle buraya getirilmesi gerekiyor” diye konustu. Geçtigimiz günlerde Samanköy’de çiftçilerin kayisilari ayaklar altina almasi sonrasi da yapilan elestirile de deginen Kiraz, “Bizlere diyorlar ki çiftçilerle birlikte kayisiyi ayaklar altina aldilar. Peki nimete kanalizasyon suyu vermek hak midir, reva midir?  Bu sorunlari kimse sorgulamiyor” seklinde konustu. CHP’nin ziyareti sirasinda konusan bölge çiftçileri de yaklasik 10 yildir ayni sorun ile karsilastiklarini belirterek yetkililerden sorunlarina çözüm bulunmasini istedi.