Malatya
Giriş Tarihi : 06-12-2021 12:06   Güncelleme : 06-12-2021 12:06

Sondaj Çalışmasına Büyük Tepki

Doğanşehir İlçesinde bir şirket tarafından ruhsat alınarak yapılan sondaj çalışması Hudut Mahallesi sakinleri tarafından tepki gördü. Konu ile ilgili Malatya Çevre Platformu (Mal-Çep) adına açıklama yapan Süheyla Kavukcu, ÇED raporu olmadan yapılan sondaj çalışmasının hukuksuz olduğunu iddia etti.

Sondaj Çalışmasına Büyük Tepki

Sondaj çalışmalarının yapıldığı alanın ormanlık alan olduğunu ve çevredeki yerleşim yerlerine giden su kaynaklarının bu bölgede olduğunu iddia eden Kavukcu; ” Bize gelen bilgiler doğrultusunda Doğanşehir'in Hudut köyündeki sondaj çalışmalarına köylülerle birlikte müdahele ettik. Olaylar o köyde yaşayan bir arkadaşın kepçe ve dozerin orman alanındaki sondaj alanına girmesini engellemesiyle başlıyor. Kepçe ve dozer sahipleri jandarmaya durumu bildiriyor böylece çevreyi jandarma denetim altına alarak sondaj çalışmasına devam ediliyor. Maden alanının temel özelliği ormanlık bölgede olması yakınlarında yoğun su kaynakları olması. Aynı zamanda yerleşim yerleriyle arasındaki mesafenin bir veya bir buçuk kilometreyi geçmemesi büyük sorun. Bu bölge aynı zamanda yedi sekiz bin küçük baş hayvanların mera olarak kullandığı bir alan. Köylüler bu alanı arıcılık için kullanıyor. Köylülerin çoğunun arıcılık yapma ruhsatı var. Ormanlık alanın çevresi tarım alanlarıyla çevrilmiş durumda. Bu tarım alanlarının mesafesi bin ve beş yüz metre kadar. Bazı alanlarda ormanla iç içe olacak şekilde tarım yapılsa da, tapulaşma yapılmamış. Bunun yanında ormanla iç içe girmiş kaysı ve ceviz bahçeleri var.” dedi.

Konu ile ilgili yasal olarak haklarını arayacaklarını kaydeden Kavukcu; ”Bizler köylülerle ortak hareket etmek gerektiğini belirtikten sonra ne yapacaklarımızı tartıştık. On veya on beş köylü ile yaptığımız toplantıda ortak bir ruh hali ve mücadele azmi kısa bir süre de oluştu. Haftaya tatil günlerinin birinde tekrar toplantı yapmak kararı aldık. Oradaki arkadaşlar toplantıyı geniş insan katılımıyla örgütleyecekler. Bizde Doğanşehirlileri bilgilendirmek için gerekli desteği vereceğimizi söyledik. Dava açabilmek için gerekli kurumlardan alması gereken evrakların bilgisini verdik. Su kaynaklarının, Arıcılık yapanların, Tescilleşmiş meraların, Tapulu ve tapusuz Tarım alanlarının, Kutsal yerlerin, Tarihi eserlerin, Doğada yaşayan hayvanların ve endemik bitkilerin bilgisi. Daha geniş yasal bilginin avukatlarımız tarafından verileceğini söyledik.  Bütün bunlara rağmen hala ÇET raporu olarak veya ÇET raporu gerekli olmadan sondaj yapılmayacağı halde, bunlar sadece ruhsata dayanarak sondaj yapmaya çalışıyorlar. Bu ise son kazanılan davanın emsal oluşturmasından dolayı artık hukuksuz bir işlemdir.” diye konuştu.

 

>> Ebubekir Atilla