Sağlık
Giriş Tarihi : 18-09-2017 14:42   Güncelleme : 18-09-2017 14:42

Sonbahar Hastaliklari Basariyi Düsürmesin

Hava sicakliklarinin düsmesi ve okulda ögrencilerin kapali ortamlarda bir arada olmasi ile sonbahar hastaliklari tehlikesi yaklasiyor. Bu hastaliklarin ögrencilerin sagligini ve okul basarisini olumsuz etkilememesi için anne babalara önemli görevler düsüyor

Sonbahar Hastaliklari  Basariyi Düsürmesin

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Alev Conkbayir, sonbahar hastaliklariyla ilgili bilgi verdi ve çocuklarin nasil korunmasi gerektigini anlatti.

 

ISI DEGISIKLIKLERI HASTALIGA DAVETIYE ÇIKARTIYOR

 

Ani ve ciddi isi degisiklikleri solunum yollarinin savunma sistemini bozarak tasiyicisi özellikle küçük çocuklar olan bazi virüslerin üst solunum yollarina kolayca yerlesmesine ve kalabalik ortamda kolayca yayilmasina yol açmaktadir. Sonbaharda sik karsilasilan enfeksiyon hastaliklari; nezle, grip gibi viral enfeksiyonlar, özellikle bu enfeksiyonlarin zemin hazirladigi orta kulak iltihabi, akut sinüzit, zatürre ve küçük çocuklarda akut bronsiyolittir.

 

SONBAHAR HASTALIKLARINI YAKINDAN TANIYIN ÖNLEMINIZI ALIN

 

Nezle: Bu rahatsizlik siklikla sonbahar ve kis aylarinda görülür. Burun tikanikligi, burun akintisi, bogazda yanma, kasinti hissi ve öksürükle kendini gösterir. Baslangiçta ates olabilir ancak siklikla hafif seyirlidir. Genellikle üçüncü ve besinci günlerde kötülesen hastalik tablosu, yedi ila on günde tam iyilesme ile sonuçlanir. Çocuklarin yilda 10 kez veya daha fazla, eriskinlerinse 2-3 kez nezleye yakalanmasi normal kabul edilir. Bol sivi tüketmek ve burun için serum fizyolojik kullanilmasi önemlidir.

 

Grip: Influenza virüslerinin yol açtigi üst solunum yolu enfeksiyonudur. Siklikla ani baslayan yüksek ates, öksürük, bogaz agrisi, bas ve kas agrilari ile kendini gösterir. Ates genellikle 5 gün ya da 1 hafta sürer. Bazi antiviral ilaçlar kullanilabilir ancak etki için tedaviye hizli baslanmasi gerekir ve hastaligin seyrini ancak 1-2 gün kisaltir. Bu yüzden ilaç kullanimi daha ciddi enfeksiyonlar açisindan risk tasiyan çocuklar veya hastaneye yatirilmasi gereken vakalar için önerilmektedir. Gripten korunmanin en etkin yolu, grip asisidir. Dünya Saglik Örgütü 6 aydan büyük tüm çocuklar ve eriskinlere her yil asi uygulanmasini önermektedir.

 

Bronsiyolit: Küçük çocuklarda, en sik da 12 ayin altindaki bebeklerde görülür. Belirtiler burun tikanikligi, öksürük, düsük dereceli ates ve hisiltili solunumdur. Bu rahatsizlik siklikla nezle gibi baslar, ardindan hisilti, solunum güçlügü, sivi kaybi gibi daha ciddi belirtiler gelisir. Çocuk ilk birkaç gün kötülesip daha sonra yavas bir iyilesme sürecine girer. Hastalarin birçogu hastaligi evde atlatir ancak bazen hastaneye yatirilmalari gerekebilir. Hastalik geçtikten sonra da öksürük 2 hafta veya daha uzun süre devam edebilir.

 

Orta kulak iltihabi: Siklikla nezle, grip gibi enfeksiyonlari takiben gelisen ikincil bakteriyel enfeksiyon seklindedir. Özellikle 3 yas altindakileri etkiler. Çocukta huzursuzluk, sik aglama ve kulaklarini tutma gibi belirtiler olur. Çogunlukla bakteriyeldir ve doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerekir.

 

Akut sinüzit: Yine siklikla viral üst solunum yolu enfeksiyonlarini takiben gelisir. 7-10 günde tam iyilesme beklenirken genellikle burun dolulugu ve öksürük artisi olur. Büyük çocuklarda bas ve yüz agrilari da görülebilir. Antibiyotik tedavisi gerekebilir.

 

Zatürre: Siklikla bakterilerle gelisir. Tablo birçok sekilde yerlesir. Bazen nezle gibi baslar ancak agirlasarak devam eder. Bazen çocuk tam iyilesiyor görünürken tekrar kötülesir. Aniden yüksek ates gelisir ve öksürük artar, solunum sikintisi baslar. Siklikla ayaktan antibiyotik tedavisi ile iyilesme saglanir ancak ciddi vakalar yatirilarak tedavi edilmelidir.

 

ÇOCUGUNUZU SONBAHAR HASTALIKLARINDAN KORUMAK IÇIN 8 ÖNERI

·  Çocuklariniza el yikama aliskanligi kazandirin

·  Dogru beslenme düzenini kurun ve bol su içmesini saglayin

·  Öksürürken veya hapsirirken agizlarini dirsekleri ile kapatmalari gerektigini ögretin

·  Çocuklari ve bebekleri kalabalik ortamlara sokmayin, hasta oldugu bilinen kisilerle temas etmesini engelleyin.

·  Doktoru kontrolünde vitamin ve mineral destegi verin

·  Uyku düzenine özen gösterin

·  Çok kalin ya da çok ince kiyafetlerden kaçinin.