Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
23 MAYIS Pazartesi 13:45
Advert

Advert

Son 4 Ayda 90 Ev-Çatı Yangını Çıktı

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Katipoğlu, son 4 ayda Malatya’da 90 ev ve çatı yangını çıktığını belirterek,” Vatandaşlarımız evlerinin çatılarına saman, kurutulmuş ot, atık kumaş ve kolay tutuşabilen malzemeleri koymamalıdır. Son günlerde yaşanan talihsiz olaylar mal kaybına neden olduğu gibi, can kaybı riskini de taşımaktadır.” dedi.

Malatya
Giriş Tarihi : 05-05-2022 19:08
Son 4 Ayda 90 Ev-Çatı Yangını Çıktı

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından son 4 ayda müdahale edilen olay ve vakaların raporu paylaşıldı. Buna göre Malatya’da son 4 ayda, 90 ev ve çatı yangını, 21 işyeri yangını, 194 ot, çöp, bahçe yangını, 43 araç yangını, 168 trafik kazası kurtarma, 92 diğer, 28 sel su baskını, 11 kömürlük ve odunluk yangını ve 2 boğulma olayı yaşandı.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre vaka sayılarında düşüş gözlenirken, ev ve çatı yangını başlığında sayının yükseldiği dikkat çekti. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Katipoğlu, 1 Ocak - 5 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşen olayları Sonsöz Gazetesine değerlendirdi.

13 ilçede 19 İstasyon, 57 araç ve 235 personel ile 7/24 esasına uygun şekilde hizmet verdiklerini belirten Katipoğlu,” İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak mesai mefhumu gözetmeksizin her zaman hazır bir şekilde vatandaşlarımızın imdadına yetişmeye çalışıyoruz.” dedi.

2022 yılı içerisinde vaka sayılarındaki düşüşe değinen Katipoğlu,” 2022 yılında vaka sayılarında bir düşüş yaşanıyor. İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığımızın yürütmüş olduğu bilinçlendirme çalışmaları, kurum içi eğitimler ve vatandaşın bilgilendirilmesi ile birlikte vatandaşımız daha tedbirli ve daha dikkatli şekilde hareket ediyor. İnşallah bu sayı giderek azalır ve vatandaşımızın can ve mal güvenliği daha da artmış olur.” diye konuştu.

Vaka sayıları içerisinde son dönemlerde artış gösteren ev ve çatı yangınları ile ilgili vatandaşlara çağrıda bulunan Katipoğlu,” 2022 yılı başı itibariyle ev ve çatı yangınlarında oransal olarak bir artış söz konusu. Bu yangınların büyümesinin ve oluşmasının temel sebebi evlerin çatılarına konulan saman, kuru ot, çırpı, odun, atık kumaş ve buna benzer çabuk tutuşabilecek malzemelerin konulmasıdır. son günlerde bu tarz olaylar sıklıkla yaşanmaya başlandı. Vatandaşlarımız evlerinin çatılarına saman, kurutulmuş ot, atık kumaş ve kolay tutuşabilen malzemeleri koymamalıdır. Son günlerde yaşanan talihsiz olaylar mal kaybına neden olduğu gibi, can kaybı riskini de taşımaktadır. Bu konuda gereken hassasiyet gösterilmelidir.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR