Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-03-2021 07:12   Güncelleme : 25-03-2021 17:50

Son 3 Ayda İŞKUR Vasıtasıyla 3 Bin 500 Kişi İşbaşı Yaptı

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından son 100 gün içerisinde 3 bin 500 kişi işbaşı yaparak çalışma hayatına atıldı. Malatya Çalışma ve İŞKUR Müdürü Vahap Toman, Pandemiye rağmen Organize Sanayi Bölgelerinde konfeksiyon, tekstil ve gıda alanında iş gücü sıkıntısı yaşanmadığını ve işe yerleşme oranına göre Malatya’nın çok iyi durumda olduğunu söyledi

Son 3 Ayda İŞKUR Vasıtasıyla 3 Bin 500 Kişi İşbaşı Yaptı

İl Müdürü Vahap Toman, gazetemize yaptığı açıklamada, “İŞKUR İl Müdürlüğü olarak pandemiye rağmen çok şükür Malatya'da Ciddi bir sıkıntı yaşamıyoruz” diyerek; “Son 3 ayda İŞKUR vasıtasıyla 3 bin 500 kişi işbaşı yaptı. Her şeye rağmen 1. 2. ve 3. Organize Sanayi bölgelerinde ciddi yatırımlar var. Dolayısıyla işverenlerimiz ciddi oranda işgücü talebinde bulunmaktadırlar. Daha önceleri ifade ettiğimiz gibi özellikle 18-30 yaş arası erkek, 18-35 Yarası kadınlar iş talep ettiği takdirde onlara iş imkanları mutlaka buluyoruz. Malatya olarak bu açıdan çok çok iyi durumdayız. Şu anda kısa çalışma ödeneği programı bu ay sonu ile bitecektir. Ancak organize 1. 2. 3. OSB’deki dediğimiz işletmelerimiz de kısa çalışma zaten bitmiş durumdaydı. Yine OSB’de özellikle konfeksiyon, tekstil ve gıda alanında çok iyi durumdayız. Şu an için bir sıkıntı gözükmüyor” dedi.

OSB’DE YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

İlimiz sınırları içindeki OSB’lerde yatırımların devam ettiğini hatırlatan Toman, “Yatırımcılarımız zaten Malatya’mıza büyük yatırımlar yapmaktadır. En küçük iş yapan bir firmamız en az 600-700 insan istihdam ediyor. Yeni gelen işletmeler de bu sayının üzerinde olan işletmeler. Diğer yandan İŞKUR İl Müdürlüğü olarak biz de iş yeri ziyaretlerimize de devam ediyoruz.  Müdürlüğümüz bünyesindeki 5 arkadaşımız sürekli Organize Sanayiyi tarıyorlar. Ayrıca şu anda 34 bin iş arayanımız var. Ancak bu 34 bin iş arayanların tamamı aktif olarak iş aramıyor. Çalıştıkları işyerlerinden daha iyi yerler arayanlar da var. Şu anda bir yerde çalışmasına rağmen daha iyi şartlarda iş bulmak gayesiyle ilimizde gelip tekrar kaydını yeniliyor.2021 yılını ilk 2,5 ayı içerisinde 3 binin üzerindeki kişiyi yerleştirdik. Bir de bizde özellikle 10 kişi üzerinde veya 50 üzerinde işçi istihdam edenlerin rakamları var. Örneğin berber, çay ocağı ve lokantacı gibi küçük işletmelerin kaydı yoktur. Dolaysıyla onların çalışan sayılarını göremiyoruz. Malatya'da aktif olan çalışan sayısı Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında yer almaktadır.” Diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla (Özel Haber)