Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 18:42
Advert

Advert

Son 10 Yılın En Kötü Sezonu

Malatya’da kuraklık ve toz taşınımı arıları olumsuz etkiledi. Son 10 yılın en kötü sezonunu geçirdiklerini ve rekoltede yüzde 80 düşüş yaşandığını belirten Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, Arıcılara kapsamlı destek çözümlerinin üretilmesi gerektiğini söyledi. Çolak, “Normalde kovan başına 20 ila 25 kilo arasında bal elde edilirken, bu yıl bu rakam 6 ila 7 kilo seviyesine düştü. Sezon boyunca Malatya’da 700 ton bal elde edildi.” dedi

Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-08-2021 16:22   Güncelleme : 27-08-2021 16:22
Son 10 Yılın En Kötü Sezonu

 

İklim değişikliğinin en şiddetli etkilendiği sektörlerden birisi de arıcılık sektörü oldu. Arıcılar bu yıl sadece kuraklığın değil, güneyden zamansız esen samyeli ve toz taşınımının da sektörü olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

Son 10 yılın en kötü sezonunu yaşadıklarını belirten Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, rekoltede yüzde 80 düşüş beklediklerini söyledi. Verimin düşük olmasına rağmen Malatya’ya yetecek kadar Bal üretimi olduğunu kaydeden Başkan Çolak, ”2021 yılında yaşanan kuraklık diğer zirai ürünlerde olduğu gibi hayvancılıkta da etkili oldu. Yağmur yeterince yağmaması çiçeklerin az olmasına neden oldu. Tam umudumuzu kaybettiğimiz zamanda Temmuz’un ilk haftasında güzel bal aktı. İstediğimiz düzeyde olmasa da masraflarımızı karşılayacak kadar ürün alabildik. Bu da bizim yüzümüzü güldürdü. Son 10 günde güzel Bal aldık. Rekoltemiz istediğimiz düzeyde değil. Malatya’da takriben 100 ila 120 koloni kayıtlı arıcımız var. Kent genelinde arıcılarımızın yüzde 95’i kayıtlıdır. Bu yıl kovan başına takriben 6 ila 7 kilo aldık. Normal şartlarda kova başına 20 ila 25 kilogram arası bal elde edilirken bu yıl kuraklığa bağlı olarak 6 ila 7 kilo seviyelerine düştü. Çoğu bölgelerimizde verim bu seviyelerdeydi. Genel anlamda yüzde 80’e yakın bir verim düşüşü var. Malatya genelinde kolonilerimizin tamamında alınan bilgiye göre Malatya’da bu yıl yaklaşık 700 ton bal elde edildi. Malatya için normal bir rakam. Şehir dışına bal gönderimi sağlayamasak da Malatya’ya yetecek kadar Bal üretimimiz oldu.” ifadelerine yer verdi.

Arıcılık Sektöründe sorunların belirlenmesi ve destek kapsamlarının genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Çolak,” Her yıl Mart ayında açıklanan hayvancılık genelgesi, hayvan başına verilecek destekler dana, buzağı, arı kovan başına verilecek destekler halen açıklanmadı. Her yıl rutin olarak Mart aylarında açıklanırdı. Ağustos ayını bitirdik halen açıklama yapılmadı. Tarım ve orman Bakanlığı tarafından başvuru şartları da belirlenmediği için hayretle karşılıyoruz. Diğer çiftçi ve hayvancılarda olduğu gibi Arıcıların da kendine has sorunları var. Hayvancılığı öldürdüler, tekrar ayağa kaldırmak istiyorlar ama kaldıramıyorlar. Biz diyoruz ki arıcılığı öldürmeden daha ayaktayken destek verelim ki Büyükbaş Hayvancılık gibi ölmesin. İnsanlar bırakmasın, bırakanlar geri dönemiyor. Arıcılar işin başındayken, üretime devam ederken desteklerin artırılmasının iyi olacağını düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

Bal alacak vatandaşlar için de önemli tavsiyelerde bulunan Çolak, ”Tüketicilerimizden ricamız ham bal alsınlar. Balı direkt olarak üreticilerimizden alsınlar. İşlenmemiş bal alsınlar. Bal kokarak, tadarak anlaşılacak bir ürün değil. Her yörenin kendine has bitkisi var, kokusu var, rehası var. Bu koklayarak veya tadarak anlaşılacak bir yiyecek değil. Herkes berberini, kasabını seçtiği gibi balcısını da seçsin. Balı da üreticiden alsın. Seçeceği kişi de ham bal dediğimiz işlenmemiş balı verecektir. Paketleyicinin eline geçmeden, katkısız bir şekilde ürünlerinizi alabilirsiniz.” dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR