Genel
Giriş Tarihi : 12-02-2017 20:25   Güncelleme : 12-02-2017 20:25

“Somut Adimlar Bekliyoruz”

Adalet Bakani Bekir Bozdag, Türkiye aleyhine faaliyette bulunan bir terör örgütünün ABD’de herhangi bir kisitlamaya tabi olmaksizin faaliyetlerine devam etmesinin kabul edilebilir olmadigini belirterek, “ABD’den somut adimlar bekliyoruz” dedi

“Somut Adimlar Bekliyoruz”

Adalet Bakani Bekir Bozdag, AK Parti Mugla Il Baskanligi tarafindan düzenlenen Danisma Kurulu toplantisina katilmak için Mugla’ya geldi. Ilk olarak Mugla Bassavciligini ziyaret eden Bakan Bozdag, daha sonra 15 Temmuz gecesi Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’a suikast için Marmaris’e gelen darbeci askerlerin yargilanacagi durusma salonunu inceledi. Durusma salonu haline getirtilen Mugla Sanayi ve Ticaret Odasina toplanti salonunda incelemelerde bulunan Bozdag, burada gazetecilere yaptigi açiklamada Pensilvanya’da bulunan Fettulah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi için ABD’den somut adimlarin atilmasini beklediklerini söyledi. Fetullahçi Terör Örgütü ve 15 Temmuz darbe girisimi konusunda sorusturmalarin devam ettigine ve davalarin basladigina dikkati çeken Bakan Bozdag, “Fettullahci Terör Örgütü ve 15 Temmuz 2016 darbe tesebbüsüne iliskin sorusturmalar Mugla’da oldugu gibi Türkiye’nin diger illerinde devam etmektedir. Pek çok sorusturma var. Bunlardan iddianameye dönen sorusturmalar oldugu gibi davaya dönüsen sorusturmalar oldu. Bugün itibari ile Türkiye genelinde bin 360 davanin açildigini görüyoruz. Hem darbe tesebbüsü, örgüt üyeligi, örgüt adina islenen eylemleri kapsayan dava sayisi bin 360’dir. Bundan sonraki süreçte de iddianameler tamamlandikça yeni davalar da ortaya çikacaktir. Yargilamalarin adil olmasi, hukuka uygun bir sekilde yürütülmesi ve sonuçlandirilmasi milletimizin bekledigi sekilde hukuka uygun bir biçimde bunlarin sonuçlandirilmasi milletimizin gözü önünde yargilamalarla saglanacaktir. Herkes yakindan takip ediyor adalet tecelli edecek ve yerini bulacaktir” dedi.

ELEBASI PENSILVANYA’DA

Gazetecilerin sorunlarini da cevaplayan Bozdag, Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi konusundaki soruya, “Fetullahçi Terör Örgütü’nün kurucusu, yöneticisi, 15 Temmuz 2016 darbe planinin talimat vericisi, onaylayicisi ve bu planin uygulanmasinin sevk ve idare edicisi terörist Gülen’dir. Burada Türk halkinda da herhangi bir kimsede de tereddüt bulunmamaktadir. Ben daha önce de ifade ettim, ABD makamlarinda Türkiye’den daha fazla bilgi bu konuda bulunmaktadir. Öyle olduguna inaniyorum ben. Çünkü böylesine bir terör örgütünün elebasisi Pensilvanya’da yasiyor. Amerika gibi güçlü bir devletin Pensilvanya’daki malikaneye girip çikanlari, kim oldugunu, bunlarin neleri konustugunu bilmedigini düsünmek saflik olur. Onun için ben hep söylüyorum. Darbe planlarinin onaylanmasi, müzakeresine dair istihbaratlarda ben kayitlar olabilecegini ifade ettim, buradan bir kez daha ifade ediyorum. O yüzden Türk halkinin bunda bir tereddüttü yok. Ben Amerika’daki, Amerikan istihbaratinin da bu konudan bilgi sahibi oldugunu düsünüyorum. Onlarin da bu darbeyi gerçeklestirenin terörist Gülen oldugunu çok iyi bildiklerine inaniyorum. Kaldi ki bizim dosyada sundugumuz deliller darbe tesebbüsünün planlayicisi, sevk ve idare edicisi Fetullah Gülen oldugunun herhangi bir tereddüde meydan vermeyecek çok açik ve net bir sekilde ortaya koymaktadir” diye konustu.

 “EN SAGLAM DOSYA”

 

Fetullah Gülen’le ilgili hazirlanarak ABD’ye gönderilen dosyanin saglam bir dosya oldugunu kaydeden Bakan Bozdag, konusmasina söyle devam etti: “Bugüne kadar ABD’ye iletilen geçici tutuklama taleplerine iliskin dosyalarda Fetullah Gülen’le ilgili dosya kadar saglam bir dosyanin oldugunu da ben zannetmiyorum. O kadar saglam delillerle donatilmis bir dosyadir. Ancak bugüne kadar olumlu bir gelisme maalesef arzu ettigimiz istikamette olmadi. Umariz ki yeni baskan döneminde Türkiye-ABD iliskileri farkli bir seyir izler, olumlu bir dayanisma olur. Su ana kadar yapilan açiklamalara baktigimizda Fetullah Gülen’in iadesi ve geçici tutuklama konusunda olumlu gelismeler olabilecegi sinyalini veriyor, ancak somut adimlari görmeden bu konuda bir sey söyleme imkâni yok. Biz su anda bir noktada temennimizi ve bu olumlu sinyallerin somut adimlara dönüsmesine dair umudumuzu ifade ediyoruz. Umariz ki bunlar bosa çikmaz. ABD’de Türkiye aleyhine faaliyette bulunan bir terör örgütünün herhangi bir kisitlamaya tabi olmaksizin faaliyetlerine devam etmesi kabul edilebilir bir sey degildir. Çünkü Fetullahci Terör Örgütü kurucusu, yöneticisi terörist Gülen oradan terör örgütünü sevk ve idare ediyor. Türkiye’den gelen örgüt mensuplari ile çok açik net görüsmeler yapiyor, onlara mesajlar veriyor. Sosyal medya üzerinden mesajlarini yayinliyor. Bu iki ülke arasindaki dostluga da, hukuka da uygun bir yaklasim degildir. Türkiye’de ABD’nin aleyhine faaliyette bulunan bir terör örgütünün böylesine rahat bir sekilde faaliyette bulunmasina, herhangi bir kisitlamaya, herhangi bir sorusturmaya, herhangi bir tahkikata ugramadan faaliyetler yapmasini ABD kabul eder mi? Kabul etmez. Dostluga, iki ülke arasindaki iyi iliskilere uygun düser mi, düsmez. Biz de onu söylüyoruz. ABD’de Türkiye aleyhine faaliyette bulunan bir teröristin, terör örgütünün yuvalanmasi ve orada faaliyette bulunmasi, Amerika-Türkiye arasindaki olumlu iliskilere hukuka ve dostluga uygun düsmez. Umariz ki bu konudaki yeni yaklasim Türkiye’nin dostlugunu, Amerika ve Türkiye arasindaki olumlu iliskileri geregi ve daha da önemlisi uluslararasi hukukun geregi üzerine olumlu bir sekilde rayina oturur.”