Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 25-06-2021 12:07   Güncelleme : 25-06-2021 12:07

Sokak Köpek Saldırı Haberlerini İçeren Sergisi Açtı

Yeşilyurt İlçesi Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, son günlerde artan  başıboş sokak köpek saldırılarına dikkat çekmek için ''Sokak Köpek Saldırı Haberlerini içeren  haber ve fotoğraf sergisi açtı.

Sokak Köpek Saldırı Haberlerini İçeren  Sergisi Açtı

Muhtar Yiğit, artan başıboş sokak köpek saldırılarını gündeme taşımak ve bu günlerde çıkacak Hayvan Hakları Yasasında 5199 sayılı yasada bir değişiklik yapılmadığı taktirde sorunun giderek artacağını ve başıboş sokak köpek saldırılarının devam edeceğini belirtti.

 Yiğit, “5199 sayılı yasanın 6'ıncı madde başıboş sokak köpekleri ilgili belediyeler tarafından alınır, küpe ve aşısı yapılarak tekrar alındığı yere mahalleye bırakılır diyor. Yasa sorunu çözmüyor. Başıboş sokak  köpeklerin  sokaklarda kısırlaştırma takibi yapılmadığından sayıları gittikçe artıyor. Başıboş köpek sayısı dahi bilinmezken kısırlaştırma nasıl yapılacak. Kaldıki  küpeli ve aşılı hayvanların saldırmaz  tezinden kurtulmamız gerekiyor. Her gün onlarca başıboş sokak köpek saldırı haberleri okuyoruz ve yaşıyoruz.

Hayvan Hakları Yasasının  bir an önce TBMM'de çıkmasını bizlerde bekliyoruz. Hayvana şiddettin insanlık dışı olduğunu, en ağır cezanın verilmesini elbetteki bizlerde istiyoruz. Sahipli sahipsiz hayvan ayrımı olmaz. Hayvana şiddet uygulayan herkes cezasını çekmelidir. Hayvanların sokakta kalmasını isteyenler vebal altındadır. Hem can dostlarımız diyoruz hem de onları sokağa terk ediyoruz. Aç kaldıklarında veya birilerine saldırdığında istem dışı olarak saldırıya maruz kalan kişide haliyle  saldırıdan kurtulmak için kendini korumak adına saldıran köpeğe taş veya sopa ile vurmak zorunda kalacaktır. Sokak hayvanlarına karşı değiliz, onlarında rahat edeceği doğal yaşam alanları oluşturarak onları sokaktan vatandaşları da sokak köpekleri saldırısından koruyacak bir düzenleme yapılmalı.” ifadelerini kaydetti.