Malatya
Giriş Tarihi : 03-05-2017 17:21   Güncelleme : 03-05-2017 17:21

Sokak Hayvanlari Için Mikroçip Uygulamasi

Orman ve Su Isleri Bakanligi tarafindan yayimlanan bir genelge dogrultusunda artik sokak hayvanlari için de kimlik olusturuluyor

Sokak Hayvanlari Için Mikroçip Uygulamasi

Yayimlanan genelgeye göre Belediyeler, sokak hayvanlarina mikroçip ve kulak küpesi takarak, bilgileri ve fotografiyla birlikte Hayvan Koruma Bilgi Sistemi ( HAYBIS)’ne kaydedecekler. 1 Mayis 2017 tarihi itibariyle yürürlüge giren genelgeyi Malatya Büyüksehir Belediyesi uygulamaya basladi. Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre, yayimlanan genelge dogrultusunda sokak hayvanlarinin kayit altina alinmasi için, her sokak hayvanina bir mikroçip ve kulak küpeleri takilacak. Ayrica hayvanlarin fotograflari da çekilerek, bilgileri ile birlikte HAYBIS’e kaydedilecek.

BÜYÜKSEHIR UYGULAMAYA BASLADI

Orman ve Su Isleri Bakanligi tarafindan tesvik desteginin de verilecegi uygulama, Malatya Büyüksehir Belediyesi tarafindan, genelgenin yayimlandigi tarihten itibaren uygulanmaya baslandi.  Milli Parklar Sube Müdürlügü’nden 3.500 adet mikroçip ve küpe temin eden Büyüksehir Belediyesi Tarimsal Hizmetler Dairesi Baskanligi’na bagli Veteriner Sube Müdürlügü ekipleri, hayvanlara mikroçip ve kulak küpesi takarak, gerekli bilgileri HAYBIS’e kaydetmeye basladilar.