Sağlık
Giriş Tarihi : 10-02-2017 15:40   Güncelleme : 10-02-2017 15:40

Soguklar Cildinizi Yipratmasin

Soguk havalardan belki de en çok etkilenen organimiz cildimiz. Soguk havayla yipraniyor, kuruyor ve çatliyor. Bu yüzden dogru ve etkili bakim yapmak, cildi temizlemek ve nemlendirmek çok önemli. Liv Hospital Dermatoloji Uzmani Dr. Ahmet Günay kisin cilt bakimi için yapilmasi gerekenleri anlatti

Soguklar Cildinizi Yipratmasin

“Cilt bakimi medikal bakim ve kozmetik bakim olmak üzere iki sekilde yapilir” diyen ve cilt yipranmalariyla ilgili önemli noktalara deginen Dermatoloji Uzmani Dr. Ahmet Günay, sunlari aktardi, “Cildinde problemi olanlar mutlaka bir dermatoloji kliniginde bakim ve temizlik yaptirmalidir. Ciltte problem yoksa cilt bakim uzmanlarinca ya da evde yapilacak uygulamalarla hem temizlik hem bakim yapmak mümkün. Evinizde de rahatça bakim yapabilirsiniz. Kuruyan cilde zeytinyagi dogal ve iyi gelen seylerden bir tanesi ancak cildi akneli ve yagli olanlarin bunu yapmamasi gerekir.

CILDINIZI HAVLU ILE DEGIL PEÇETE ILE KURULAYIN!

Cildi dogru nemlendirmek çok önemli. Nemlendirme islemi söyle yapilmalidir: Cilt temizce yikandiktan sonra havlu kullanilmamali. Havlu yerine peçeteyle islakligi alinan nemli cilde nemlendirici sürülmelidir. Bu en dogru yöntemdir. Günlük temizlik cilt bakimi için çok önemli. Cildi derinlemesine temizleyen cilt bakimi ürünleri kullanilabilir.

PEELING ILE CILDINIZI CANLANDIRIN

Akne izleri, hamilelik ya da günes lekeleri gibi sorunlari gidermek için cilde peeling yapilabilir. Ciltteki leke ve yag izlerini yok etmek için öncelikle cilde organik ya da kimyasal asit sürülerek nötralize edilir. Soyma islemi meyve asitleri ile yapilabilir. Meyve asitleri kullanilarak yapilan cilt soyma islemi 20-30 dakika sürer. Roller yardimiyla meyve asitlerinin derinin alt tabakasina nüfuz etmesi saglanarak cilt soyma islemi gerçeklestirilir. Böylece deri yüzeyindeki hasarli tabaka canlandirilir. Baslangiçta haftada bir uygulanan bu yöntemin sikligi azaltilarak ayda bire düsürülür. Daha derin lekelerde kimyasal peeling uygulanarak derinin soyulmasi ve renginin açilmasi saglanir. Son yillarin en popüler uygulamasi olan spot peeling yöntemiyle ise tek seansta daha hizli sonuçlar elde edilir. Bu yöntemler sadece cilt lekeleri ve yara izlerinde degil ayni zamanda cilt yaslanmasi yani anti-aging tedavisinde de uygulanir.

EVDE BAKIM YÖNTEMLERI

Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdigi bir gerçek. Saglik açisindan bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptirici etkiye sahiptir, olan suyun da kaybina neden olurlar. Nemlendirici krem kullanin. Soguk havalardan cildiniz kuruyabilir, dogru kullanilan bir nemlendirici cildi bu etkilerden korur. Kis aylarinda da günes koruyucu kullanin. Soguk cildi kurutur, nemini alir, elastik liflerin kaybina kadar giden zararlari vardir. Lekelerden ve yaslanmadan korunmak için günes koruyuculari sadece yazin degil kisin da kullanilmali. Bunlari seçerken kimyasal filtrelere ilave olarak fiziksel filtre de olmasina dikkat edilmelidir. Cildinizi sik sik temizleyin, çünkü yaglanma, akne olusumuna ve mikrop üremesine zemin hazirlar. Bu nedenle yagli cilt sik yikanmalidir. Sabun sart degil fakat kullanilacaksa antiseptik ve dogal olanlar tercih edilmelidir. Saglikli beslenin. Sebze, meyve gibi vitaminden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Yeterli bulamiyorsak, disaridan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla Biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapin. Cilt sagligi için spor ya da egzersiz yapmak büyük önem tasiyor. Ancak kapali spor salonlari yerine açik havada yapilmasi daha faydali olacaktir.''