Genel
Giriş Tarihi : 27-03-2021 07:03   Güncelleme : 27-03-2021 07:03

Soğuk Zincir Sistemi Faaliyete Geçirilmeli

Malatya İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Malatya’daki süt üretiminin artırılmasının, Süt nakliyesinde soğuk zincir siteminin hayata geçirilmesiyle mümkün olduğunu söyledi. Kurtoğlu, sütün ekonomiye kazandırılması için Süt Birliğinin desteklenmesi çağrısında da bulundu

Soğuk Zincir Sistemi Faaliyete Geçirilmeli

Malatya ve çevresinde önemli miktarda süt potansiyeli olduğunu kaydeden Apaçık, “Yetiştiricilerimiz sütü pazarlayamadığı için ineklerini sağmıyor. Böylelikle hem kendi ekonomileri hem de ülke ekonomisi kazanamıyor. Biz birlik olarak İnşallah önümüzdeki günlerde küçük aile çiftçilerin ürettikleri sütü pazarlayabilmeleri için bir çalışmamız var.  İlimizdeki büyükbaş yetiştiricilerimiz de bu projeye sahip çıkarlarsa süt toplama merkezleri kurulması ile ilgili köylere süt tankı kurulması ile ilgili çalışmalarımız var. Bu konuda hem Ticaret Borsası, hem Sayın Vekillerimiz çalışıyorlar. İnşallah sonuç bir an önce açıklanır.  İlçe Tarım Müdürlükleriyle istişare ederek süt taklarının kurulacağı köyleri belirleyip süt tanklarının kurulma çalışmalarına başlarız” dedi.

SÜTLERİMİZİ DEĞERLENDİREMİYORUZ

Süt Üreteci Birliklerinin 5200 sayılı yasayla 6 yıl önce AK Parti döneminde kurulduğunu hatırlatan Apaçık, “Ancak sahadaki uygulama ile ilgili 6 senedir bir belirsizlik var. Bu belirsizliği gidermek için bakanlığımızın alacağı her türlü karara yüzde 100 destek veriyorum.  Birlikleri ya kaldırsınlar, ya birleştirsinler, kısaca bu birliklerin önünü açsınlar. Süt bizim işimiz, sütün sahibi süt üreticileri birliğidir. Bırakın biz işimizi yapalım.  Bakanlığımızın ne yaptığını bilmiyoruz, bürokratları ne yaptığını bilmiyoruz. Burada birliklerde çalışan personellerimiz var bunların aileleri var. Bunların gözardı edilmemesi gerekiyor. Ekonomiye kazandırılması gerekiyor. 5200 sayılı yasa ile kurulan üretici birlikleri şu anda batıda çok ciddi işler yapıyorlar. Bizim bazı ilçelerimizde günlük 300-500 ton süt kapasitemiz var. Ama ne yazık ki değerlendiremiyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nde üreticilerin daha hala örgütü tamamlayamama sorunları var.  Bununla ilgili bir nevi bakanlık bu örgütleri çiftçinin yanında olarak el attı.  Bizim bölgeler için de bir an önce ne yapılacaksa yapılması,  bakanlığımız bu işlere karar vermesi lazım. Eğer birleştirecekse bir an önce karara varılması gerekir.

EKONOMİYE KAZANDIRAMIYORUZ

Malatya’da kırsalında çok ciddi bir uyuyan bir ekonomi var. Bu birliklerin önü açılarsa, süt üreticileri için sahada Soğuk zinciri devlet olarak bizzat İyi ben yaparım diyorsa devlet kendisi yapsın. Yoksa bize yetki verilsin. Altyapımız hazır birlikte biz yapalım. Aksi takdirde birliklerimiz kapanma aşamasına geldi. Burada çalışan evine ekmek götürecek bir sürü insanımız var. Bu bölgelerdeki üretici Birlikleri ilçe bazında Birlikler kurulmuş ve bu birlikte 2-3 tane personel var bu personeli var.  Süt üretimi belki yüzde 50'ye 100'e çıkacağı yerde ne yazık ki şu anda yerimizde sayıyoruz ve geriye doğru gidiyoruz.  Türkiye Cumhuriyeti bu konuda kendi vatandaşına önce sahip çıkması gerekiyor.

SÜTÜN SAHİBİ, SÜT BİRLİKLERİDİR

Türkiye'de ne kadar tarımla ilgili kurum varsa hepsine yetki verilmiş. Elimizde bütün yetkileri almış. Şu anda gündemde Tarım Kredi Kooperatifleri var.  Bunlar çiftçiyi mağdur ediyor.  Bakanlığımızın şu anda her pancar kooperatiflerinde hem de Tarım Kredi kooperatiflerine Süt müstahsil yetkisi verme çalışması var. Sütün sahibi süt üreticileri birlikleridir.  Bu süt üreticileri İsrail'den gelmemiş.  ğer bunlarla ilgili bir sıkıntı varsa bununla ilgili bir an önce karar almaları Tarım Bakanlığı çiftçinin önünü açmalıdır. Birliklerimiz çok ciddi çalışmalar yapmıştır. Tüketiciye soğuk zincir vasıtasıyla süt pazarlıya biliyorlar. Ama ne yazık ki bize yetki verilmiyor.  Malatya'nın süt potansiyeli bulmuş 5 katına çıkabilir. Böylelikle atıl durumdaki bütün araziler hayvancılık vasıtasıyla işlenerek ekonomiye kazandırılabilir. Bunun göz ardı edilmemesi gerekir.

ALTYAPIMIZ HAZIR

Soğuk zincir kurulması ile ilgili olarak Aziz Kurtoğlu olarak yani tarlamı dükkânımı sattım. 1 milyon 350 lira para ödedim Süt tankları aldım. Çünkü Malatya'da sütle ilgili çok ciddi bir ekonomi var. Bir an önce bunu hayata geçmesi lazım. Ama muhakkak bakanlık da yani babalığını yapması lazım. Tarım Bakanlığı üreticinin babasıdır. Çünkü biz bu ülkenin vatandaşıyız devletimizi seviyoruz. Malatya ili süt üreticileri birliği her zaman sizin emrinizdedir. Bir araya gelerek birlikte birbirimize sahip çıkar bu işi çözebiliriz. Böylelikle de köylülüklerimizin de köye döneceğini düşünüyorum.”

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)