Sağlık
Giriş Tarihi : 18-01-2017 15:39   Güncelleme : 18-01-2017 15:39

Soguk Havalarda En Etkili 10 Bitki Çayi

Soguk havalarin ve virüslerin kendini gösterdigi bu günlerde beslenmemize dikkat etmemiz kadar bitkilerden de destek almak oldukça önemli. Bitki çaylarinin buharinin sinüs ve cigerleri rahatlattigini vurgulayan Anadolu Saglik Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Hazal Çatirtan, ilik çaylarin da bogaza iyi geldigini belirterek “Içilen çayin içerigi bagisiklik sistemimizi güçlendirip gripten korunmamizi ya da gribin olusturdugu öksürük, mide sikayetleri, halsizlik gibi yan etkilerin azaltilmasini saglar” açiklamasinda bulundu

Soguk Havalarda En Etkili 10 Bitki Çayi

Vücudu güçlendirmek, hastaliklari iyilestirmek deyince aklimiza gelen ilk bitkinin ihlamur ve adaçayi oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Hazal Çatirtan “Ancak yeni yapilan bazi arastirmalar yesil çay içerisindeki katesinlerin de bakteri ve virüslere karsi savasta bize yardimci oldugunu gösteriyor” dedi. Çatirtan hasta olmadan önce veya hasta olduktan sonra kullanilan en popüler 10 bitki çayi ile ilgili bilgi verdi.

Kusburnu Çayi: Bagisiklik sistemini güçlendiren bir yapisi vardir. Hastaliklara karsi direnci artirir ve C vitamini deposudur. Günde 2-3 fincan kadar tüketmekte fayda var.

Ekinezya Çayi: Bagisiklik sistemini güçlendiren bir diger çaydir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarindan korunmak için de düzenli tüketimi yardimci olur. Her gün 2 fincan kadar içebilirsiniz.

Hibiskus Çayi: Içerigindeki antioksidanlar ve C vitamini ile bagisiklik sistemini güçlendirir, bedeni rahatlatir. Hastaliklardan korunmak için günde maksimum 3 fincana kadar içilebilir.

Ihlamur Çayi: Buhari burun tikanikligini açmaya, çayi ise bogaz agrisini, öksürügü azaltmaya yardimci olur. Agri ve iltihap giderilmesinde de kullanilabilir.

Adaçayi Çayi: Üst solunum yolu enfeksiyonlarinda ve gribe bagli mide sorunlarinda kullanilabilir.

Papatya Çayi: Bogaz agrilarini gidermede ve vücudu sakinlestirmede yardimcidir. Uyumaya yakin içildiginde vücudun dinlenmesi ve saglikli bir uyku uyunmasina yardimci olur.

Zencefil Çayi: Soguk alginligi ve öksürüge iyi gelir. Gribe bagli olusan mide sorunlarinin giderilmesinde de zencefilden yardim alabiliriz. Limonla iyi bir ikili olduklarini da unutmamak lazim.

Tarçin Çayi: Soguk alginligi semptomlarini azaltmakta ve bogaz agrisini gidermekte etkili bir çaydir.

Nane Çayi: Içerigindeki mentol ile gribin neden oldugu bogaz agrisi, bulanti, burun tikanikligi gibi durumlarin çözümünde etkilidir.

Karanfil çayi: Gribe bagli solunum ve mide problemlerinin çözümünde yardim alacagimiz çaylardan biridir.

Küçük öneriler:

•             Tarçin, karanfil ve zencefili baska çaylara tane veya toz olarak da ekleyebilirsiniz.

•             Bitki çaylarinizi tatlandirmak için baldan yardim alabilirsiniz. Özellikle öksürüge karsi oldukça etkilidir.

 

Sinüslerinizde tikaniklik varsa;

•             1 tatli kasigi adaçayi yapragi

•             1 tatli kasigi nane yapragi

•             Su

•             Limon

•             Bal

Yapraklari koyup üzerine su ekleyin ve üzerini kapatip 15-30 dakika kadar demlenmeye birakin. Içmeden önce yapraklari çikarip limon ve bal ekleyin.

Atesiniz ve bogaz agriniz varsa;

•             2 çay kasigi yesil çay yapragi

•             2-3 küçük parça zencefil

•             1 çimdik kirmizi biber

•             Su

•             Bal

Suyu kaynatin ve yesil çay koydugunuz fincana biraz ilindiginda dökün. Içine zencefil tanelerini ve kirmizi biberi ekleyin, üzerini kapatip demlenmeye birakin. 10 dakika sonra içindeki yapraklari ve taneleri çikarip fincana bal ekleyin.