Genel
Giriş Tarihi : 27-12-2017 19:11   Güncelleme : 27-12-2017 19:11

Sogugu Engellemenin Yolunu Buldular

Bardakta misir satan saticilar, salepçiler, çaycilar, kestaneciler… hepsinin ortak sorunu yasanan mevsim degisikligine bagli olarak ortaya çikan sicaklik ve sogukluk. Sicak havayla fazla sikinti yasamayan saticilar kisin çetinliginde hasta olma tehlikesiyle yüz yüze kaliyor. Ekmek parasini çikarmak için satisa devam etmek zorunda kalan saticilar sogugu engellemek için kullandiklari aparatlarin yaninda çözüm için naylon ve brandalari kulaniyor

Sogugu Engellemenin Yolunu Buldular

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Günümüz dünyasinda tabiri caizse eve ekmek yetistirmek zor. Çagin gerekliligi olarak basta kilik kiyafet, yeme içme, gezme ve en sonda da barinma ihtiyacina para yetistirmek zor. Bu durumdan ötürü yazin sicagi kisinda sogugu demeden çalisan nice insan var. Bu insanlardan bazilari da ekmek kazancini yol üstünde ürün satisi yaparak çikaran sokak saticilari… Ekmek parasini çikarmak için sicak soguk demeden çalismak zorunda olan bu insanlarin tek bir sorunu var o da mevsim degisikligi. Yazin sicagina kisin da soguguna maruz kalan bu insanlar keskin zekâlariyla akla gelemeyecek yöntemlerle kendilerini bu problemlerden kurtariyor. Yazin sicagini semsiye ve küçük klima ile kendisini koruyan sokak saticilari kisin da kalin naylonlar veya brandalar ile kendini isitmaya çalisiyor.  Sadece satisini yaptiklari ürünlerin haslamasinda, kaynatilmasinda veya kizartilmasinda kullandiklari küçük tüpler veya teneke içine atilan odun ve benzeri yakitlari yakmalari onlari isitmiyor çünkü ve soguk hava oldugu gibi kendilerini olumsuz etkiliyor.

“MEVSIMLERIN ETKILERI BAZEN ZORLASA DA BIZ DIRETIYORUZ”

Soguk havanin sertligini kirmak için kalin naylon ve brandalarin ideal oldugunu belirten saticilar, “ Geçinmek için keyfimizi bekleyemeyiz, yazinda, kisinda çalismak zorundayiz. Çünkü evde sadece biz degil bizi bekleyenler de var. Mevsimlerin etkileri bazen bizi zorlasa da biz isimizi yapiyoruz diretiyoruz. Yazin daha iyi mesela üsümüyoruz, sicak ama yine de kis gibi zarar vermiyor bize. Kisin soguk, hava sert ve biz bu durumdan ötürü üsüyoruz, hasta oluyoruz.  Ama yaz mevsimi için böyle bir sey söylenemez.” dedi.