Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-10-2021 17:57   Güncelleme : 12-10-2021 17:57

Soba Alımları Başladı

Kışın ısınma telaşına düşen Malatyalılar soba almak için Bakırcılar Çarşısı’nın yolunu tuttu. Gerçekleşen soba satışlarına yönelik konuşan sobacı esnafı soba alırken dikkat dilmesi gerekenleri de sıralayarak alıcısını uyardı 

Soba Alımları Başladı

Her keseye ve her tercihe uygun sobaların satışının yapıldığı Bakırcılar Çarşısı soba almak isteyen Malatyalılarca ziyaret edilmeye başlandı. Soba satışı yapan esnaflar,  soba almanın şimdi tam zamanı olduğunu vurgulayarak söz konusu satışlar için öncelikle şunları söyledi:  “Şuanda havalar biraz daha sıcak seyrediyor bu sebeple tam anlamıyla soba alımları söz konusu olmadı ama şuan tam zamanı. Malatya’da yağmur yağdığı zaman veyahut ta kuru bir soğuk başladığı zaman soba satışları artıyor genellikle. Hem fiyat hem model çeşitlerimiz var herkes istediğini bulabilir. Kovalı, tuğlalı bunların döküm farkından dolayı fiyatları değişiyor. Turbo, kuzine bu modellerin fiyatları ayrı ayrı oluyor.  Malatyalılar genellikle kuzine tuğlalı ile turbo sobayı tercih ediyor. Nedeni ise Malatya’nın kışlarının çok soğuk geçmesi. Ovanın belli bir kısmı da kovalı sobaları tercih ediyor. Odun bol olduğu zaman kovalı alıyorlar. Sobaların çoğu bize Kayseri’den gelmekle birlikte Eskişehir ve Bursa’dan da geliyor.  Genelde köylü vatandaşlara soba satıyoruz doğalgaza hala geçmeyenler veya geçemeyenler gelip alıyor. Soba fiyatının kalitesi ve markasına göre değişiyor.   Doğalgazın etkisiyle soba satışlarımız biraz düştü. Sobaya ilgi eskisi gibi değil ne yazık ki. Gelişen hayat şartları filan soba satışlarını çok fazla olumsuz etkiledi. Yine de kendi yağımızda kavruluyoruz. Köylerde çok gözlü fırınlı yani ve daha çok büyük olan dikdörtgen şeklinde olan sobalar kullanılıyor çünkü üstünde sürekli su ısıtıyorlar, yemeklerini soba ile yapıyorlar tüp fazla kullanmıyorlar, ekmeklerini sobada ısıtıyorlar, soba fırınında yemek yapıyorlar diye.  Çingene, kriz sobası dediğimiz sobalar daha çok yazın kullanılan sobalar onlar ısınmalık sobalar değil. Sadece üstünde yemek yapmak ve bir şeyleri ısıtmak, pişirmek gibi şeylerde kullanılıyor. Kovalı sobaları da daha çok aile sayısı az olanlar tercih ediyor yada sadece ısıtmak amacıyla misafir odalarına alınan sobalar oluyor. Geçici sobalar olarak bakılıyor bu sobalara da.”  

Soba kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri de sıralayan esnaf, “ İlkbaharda sobaları kaldırdıktan sonra içine hortum ile bolca su tutup yıkamayın bu sobaların çabuk yıpranmasına neden olur.  Uyumaya yakın odun, kömür atmamak gerek zehirlenme olayı olmasın diye. Bacaların da her sene temizlenmeleri lazım.” şeklinde konuştu.  

Hanife Yiğit – Özel Haber