Genel
Giriş Tarihi : 07-02-2017 20:23   Güncelleme : 07-02-2017 20:23

“Sizi Insafa Davet Ediyorum!”

TOBB Ekonomi Surasi'nda konusan Cumhurbaskani Erdogan, Faiz politikasindan sikâyetçi oldugunu belirterek, "Basta kamu bankalari olmak üzere finans sektörünün patronlarini insafa davet ediyorum" diye konustu

“Sizi Insafa Davet Ediyorum!”

Erdogan Kamu Bankalarina Seslendi

“Sizi Insafa Davet Ediyorum!”

TOBB Ekonomi Surasi’nda konusan Cumhurbaskani Erdogan, bankalarin yüzde 15’le ve nazlanarak kredi bahsettikleri bir ortamda TOBB’un nefes kredisi ile 9,9 maliyetli kredi imkani saglayarak KOBI’lere adeta yeni bir can suyu, taze bir nefes verdiklerini vurguladi.

FAIZ POLITIKASINDAN SIKÂYETÇIYIM

Cumhurbaskani Erdogan, "Ülkemin faiz politikasindan sikayetçiyim, bu faiz politikasiyla ülkem kalkinmaz, bu faiz politikasi aslinda bir sömürü aracidir bunu da özellikle söylemek istiyorum. Zira girisimci atacagi adimlari ne ile atacak, alacagi düsük faizli kredi ile yapacak. Fakat kalkip Merkez Bankasinin ilan ettigi faiz oranini ikiye katlayarak kalkip da kredi vermeye yönelirsen yüzde 15, 16, 17 ile bu ülkede biz bir yere varamayiz" ifadelerini kullandi.

"FINANS SEKTÖRÜNÜN PATRONLARINI INSAFA DAVET EDIYORUM"

"Finans sektörünün patronlarini insafa davet ediyorum" diyen Cumhurbaskani Erdogan, "Basta tabii kamu bankalari olmak üzere ve bunu kararli bir sekilde bu adimi atmaya mecburuz çünkü enflasyon için bazilari farkli sebepler üretiyorlar, yok domates fiyatlari artmis, yok patates fiyatlari artmis, yok hiyar fiyatlari artmis hepsi hikaye, hepsinin dayandigi yer faizdir faiz bunu böyle bilin. Enflasyon neticedir, faiz sebeptir bunu böyle biliniz ve enflasyonu doguran bir numarali sebep faizdir ve faizle enflasyon dogru orantilidir, ters orantili degildir. Kimse bunu bize yutturmasin ama ne yazik ki bakiyoruz güvendigimiz, inandigimiz birçok mahfil burada hala ayni yanlisi isliyor ve ben diyorum ki; TOBB çatisi altinda hep birlikte bu mücadeleyi verecegiz, hükümetimiz de inaniyorum ki bu konuda kararli durusla bu süreci isleyecektir ve böylece faizin sömürüsü altinda çöken birçok firmalar var, insallah bundan sonra bu çöküsleri de ülkemizde yasamayacagiz diye düsünüyorum" seklinde konustu.