Türkiye
Giriş Tarihi : 28-02-2012 11:36   Güncelleme : 28-02-2012 11:36

Siya Mem û Zîn duygulandirdi

Maliye Bakani Mehmet Simsek, Türkiye'nin ilk Kürtçe drama dizisi 'Siya Mem û Zîn' (Mem-u Zin'in Gölgesinde) nedeniyle yasadigi duygusalligi anlatti.

Siya Mem û Zîn duygulandirdi
    Maliye Bakani Mehmet Simsek, sosyal paylasim agi twitter'da TRT 6'nin iddiali dizilerinden olmaya hazirlanan ilk Kürtçe drama dizisi 'Siya Mem û Zîn'le ilgili görüslerini paylasti. Simsek, dizisinin galasina katildigini ifade ederek basladigi konusmasinda, "1650-1707 tarihleri arasinda yasayan Kürt Sair Ahmed-i Hani'nin ünlü ask destani Mem û Zîn Kürtçe olarak televizyona uyarlandi. 'Siya Mem û Zîn' (Mem-u Zin'in Gölgesinde) adli dizi TRT 6'da basliyor. Türkiye'de çekilen ilk Kürtçe Drama dizisi olan
Siya Mem-u Zin'in galasina ben de katildim" dedi. 
   Mem ü Zin'in Güneydogu Anadolu'da yaygin bir hikaye oldugunu anlatan Simsek, "Mem ü Zin, halkimiz arasinda 7'den 70'e herkesin çok iyi bildigi güzel bir hikayedir. Çocukken köyümüzün yaslilarinin zaman zaman bu hikayeyi anlattiklarini daha dün gibi hatirlarim" diye konustu. 
   Türkiye'de geçmiste yasanan acilara da deginen Mehmet Simsek, "Yillarca insanlarimiz en bildik ve makul imaj, hikaye ve kültürlerinden yoksun birakildilar. Bakmayin bugün Ankara'nin göbeginde böyle bir galanin yapildigina! Bir zamanlar bu ismi anmak bile yasakti! Kürtçe disinda tek kelime bilmeyen Arica Köyü'nün yaslilari TRT 6'da Mem u Zin'i izlerken mutluluk gözyaslari dökerlerse hiç sasmam. Rahmetli anne ve babamin da bu tarihi ana taniklik etmelerini ne çok isterdim" dedi.
TRT 6'yi böyle bir projeyi hayata geçirdigi için kutladigini da vurgulayan Mehmet Simsek, "TRT 6'yi kutluyorum böylesine basarili ve modern uyarlama niteliklerine uygun fevkalade bir projeye imza attigi için. Türkiye'de böylesine derin bir zihinsel devrim gerçeklestiren takim arkadaslarimi kutluyorum" dedi.
Mehmet Simsek konusmasinin son bölümünde ise Basbakan Recep Tayip Erdogan'a duydugu minneti dile getirerek, "Kardesligimizin ve birligimizin pekismesine yardimci olan bu sürecin akamete ugramaksizin sürdürülmesini saglayan Sayin Basbakanimiza da sükranlarimi sunuyorum; sagligina kavusmasi bizleri çok mesut etti" diye konustu.