Sağlık
Giriş Tarihi : 07-03-2012 11:54   Güncelleme : 07-03-2012 11:54

Sivilcenizin dostu 10 hata

Güzelligin düsmani sivilceler dogru tedavi yaklasimlari uygulanmadigi durumlarda hem cildinizde kalici izler kalmasina neden oluyor hem de cilt sagliginiz için farkli riskleri beraberinde getirebiliyor. Halk arasinda dogru bilinen yanlislar ile hareket etmek, es dost tavsiyesi ile ilaç kullanmak ve sivilceleri sikip üzerini makyajla kapatmaya çalismak sorunlu ciltlerin tedavisini güçlestiriyor. Dermatoloji Uz. Dr. Zerrin Baysal, akne konusunda sik yapilan hatalari siraladi.

Sivilcenizin dostu 10 hata
    Akne 12-30 yaslari arasinda sik rastlanan bir durumdur. Herkes hayati boyunca en az bir dönem bu sikayeti yasar. Bu durumun olagan oldugunu düsünenlerin sayisi hala çok fazladir fakat siddetli vakalarda önlem alinmaz ve tedavi uygulanmazsa görüntüsel ve ruhsal kalici tahribatlara yol açar. Tedavi ve hastaliga yaklasimla ilgili hekimleri yoran ve yanlis yapilan durumlar söyle özetlenebilir 

 

1.    “Akne ile sivilce ayni anlama gelmez”

Bazen hastalar durumunun akne degil sivilce oldugunu vurgular ki bu algi yanlistir. Aknenin tipleri oldugundan bahsedilebilir. “Vulger” adi verilen basit akneden “nodulokistik” dedigimiz siddetli akneye kadar degisik görünümler sergilerler.

 

2.    “Sivilceyi sikarsam yara olur ve iyilesir”

Her çikan sivilcenin sikilmasi tedaviye katkida bulunmak bir yana, telafisi olmayan izlerin ortaya çikmasina ve aknenin yayginlasmasina neden olur.

 

3.    “Ergenlik dönemi geçince sivilceler de geçer”

 

Sivilceler konusunda ergenlik nedeni ile olustuklarini düsünüp tedavi yoluna gitmemek son derece yanlistir. Aknenin tedavisini geciktirmek, kendiliginden düzelmesini beklemek, yapilacak en büyük ihmaldir. Üzerinden yillarin geçmesini beklerken akne yerini kalici izlere birakir.

 

4.    “Yogurt, dis macunu ve sabun köpügü sivilceleri kurutan dogal ilaçlardir”

 

Son yillarda daha az rastladigimiz ama daha önceleri sikça gördügümüz yogurt, dis macunu, sabun köpügü sürerek saatlerce beklemek tedavi yöntemi degildir. Bu tür uygulamalar, deride enfeksiyonlarin artmasina, kalici kizarikliklara ya da lekelenmelere neden olabilir. Deride alerjik reaksiyonlar görülebilir.

 

5.    “Kapatici kullanmak hem güzel bir görünüm saglar hem de sivilceyi kurutur”

 

Fondoten ya da pudra kullanimi sivilceyi sadece kapatir. Ancak güzel görünmek için yaptiginiz bu uygulama yeni sivilce olusmasina neden olur. Özellikle siyah nokta veya beyaz nokta tarzindaki komedojenik sivilcelerin ortaya çikmasi kaçinilmaz olabilir.

 

6.    “Sivilce için uygulanan tedaviler ciltte baska hasarlara neden olur”

Akne, farkli sekillerde tedavisi mükemmel sonuçlara varan bir hastaliktir. Tedavi sürecinde kizariklik, kasinti, pullanma ve kurumanin yasanmasi tedavinin yanlis oldugu anlamina gelmez. Bazi hassas ciltlerdeki asiri tepki doktora tekrar basvuruldugunda alinacak önlemlerle düzelir. Bu sonuçlar hekimin ya da ilaçlarin yanlis oldugu anlamina gelmemelidir.

 

7.    “Siddetli vakalarda agizdan kullanilan ilaçlar hastaya zarar verir”

Nodulakistik ya da daha siddetli akne tiplerinde agizdan verilen dogum kontrol veya retinoik asit tedavileri hastanin hayatini riske atmak demek degildir. Uygun vakada gerekli takipler yapilmak kaydiyla kullanilacak bu tedaviler, hastaya zarar yerine yarar getirir. Unutulmamasi gereken faktör, her ilacin kendine göre yan etkileri oldugudur.

 

8.    “Retinoik asit tedavisi sonrasinda hamile kalamam”

 

A vitamini derivesi olan retinoik asit tedavisi bir kisim akneli hastalarda hayat kurtaricidir. Sik olarak bahsi geçen bu tedavi sonrasinda hamile kalinamayacagi endisesi tamamen yersizdir. Ilacin kesilmesinden 2 ay sonrasinda hamile kalmak isteyenler için risk yoktur fakat doktorunuzun da belirtecegi üzere tedavi sürecinde hamilelik yasaktir.

 

9.    “Tek reçete tedavi için yeterlidir”

Sivilce problemi yasayan ve çogunlugunu sabirsiz gençlerin olusturdugu bazi hastalar mevcut sikayetlerinin bir iki gün içinde geçmesini beklerler. Ne yazik ki; akne kronik bir durumdur ve tedavisi uzun soluklu, takip gerektiren, hastaligin farkli dönemlerinde farkli ilaç kullanimina ihtiyaç duyulan bir hastaliktir.

 

10.  “Arkadasima iyi gelen sivilce ilaci benim cildimi de düzeltebilir”

 

Akne bir dermatolog için her yönüyle çok iyi bilinen bir hastaliktir. Aknenin çesidi, nedenleri, tedavileri basitçe planlanabilir. Güzellik salonlarinda yapilan yanlis uygulamalar, komsulardan alinan öneriler, eczaciya danisilarak kullanilan tedaviler bazen isabetli olabilir; ama çogunlukla derin ve tedavisi güç izler birakmaya ya da sivilcenin artmasina neden olur.